İş Hayatında Kendinizi Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Davranışsal İktisatçı Dan Ariely, motivasyon konusundaki açıklamalarında ‘İnsanların çalışmaları düşünüldüğü zaman, sahip oldukları sezgileri bir labirentin içerisinde bulunan farelere benzetiyorum. Tek ilgi odakları ise para. İnsanlara para verildiği zaman çalışmalarını doğru biçimde yönlendirebiliriz.’ İfadelerini kullandı.

Ancak çalışmayı derinleştirdiğimiz zaman insanların çalışma yöntemlerini detaylı bir şekilde incelememiz ve konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmamız gerekebilir. Bu sayede insanları harekete geçirecek paradan çok daha fazlasını bulabiliriz. Çalışma hayatında emek karşılığında para ve motivasyon aynı şeyler gibi gösterilirken aslında altında farklı şeylerin olabileceğinin altı çizildi. Çalışma hayatında bizleri motive edebilecek, çalışma gücümüzü artırabilecek olan motivasyon çalışmaları nelerdir?

Emeğinizin Karşılığını Almak Üretkenliğinizi Artırabilir

Çalışma hayatında üretmek her çalışanın en büyük hayalidir. Ancak emeğinin karşılığını alamayan kişilerin bir süre sonra üretkenliği de azalacaktır. Üretkenliği azalan çalışanların bir süre sonra motivasyonunun da azaldığı tespit edilmektedir. Bu süreçte çalışanların çalışma motivasyonunu artırmaları için üretmeleri ve bu konuda son derece istekli olmaları önemli. Çalışmaları karşılığında aldıkları ücret ya da ortaya çıkardıkları bir ürünün piyasaya çıkarılması kişileri motive edebilir. Bu sayede bir sonraki çalışma için motivasyon sağlanmış olabilir.

Takdir Edilmek Çalışma Performansını Artırır

İş hayatında çalışanların motivasyonunu yükseltmeleri için işverenleri ya da patronları tarafından sık sık takdir edilmeleri son derece önemli. Takdir edilmeyen çalışanları yaptıkları işte en iyisi olmak için herhangi bir çaba göstermezler. Ancak patronları tarafından motive edilen ve yaptıkları işlerin takdir gördüğü tespit edilen çalışanların daha iyisini yapmaları için kendilerini de zorladıkları görülmektedir. Takdir edilmeyen çalışanların motive olmadıkları ve kendilerini harekete geçirecek bir durum yaşanmadığı için çalışma performansında da birtakım düşüşlerin yaşandığı görülmektedir.

Zor Projeler Kişiyi Motive Edebilir

Zor çalışmaların ve projelerin altından kalkabilmek çalışan kişileri bir süre sonra başarılı oldukları konusunda motive edecektir. Kolay projelerin herkes tarafından yapılabileceği ve herhangi bir zorluğunun olmadığı gerekçesi motivasyon sağlamak konusunda başarısızdır. Bununla birlikte zor bir projenin altından herkesin kalkamayacağı ve bu sebeple başarılı olunduğu takdirde bundan sonraki iş hayatında da başarı sağlanabileceği ifade ediliyor. Zor projeleri başarılı bir şekilde tamamlamak bir süre sonra kişinin çalışma hayatında da kendisine güvenmesini sağlayabilir. Kendisine güvenen bir kişi daha motive olarak çalışabilir.

Çalışma Hayatında Olumlu Görüntüler Motivasyonunuzu Tetikleyebilir?

Bazı görüntüler motivasyonunuzu olumlu anlamda etkileyebilir. Bazı görüntülerin insanları iyi hissettirmek konusunda etkili olduğu ifade ediliyor. Bu süreçte masanızda sevdiklerinizin fotoğrafının olması, bilgisayarınızın ekranında sevdiğiniz bir görüntünün olması bir süre sonra çalışırken daha motive olmanızı sağlayabilir. Bu sayede yoğun çalışma temposunda daha kolay bir çalışma performansı sergileyebilirsiniz.

Çalışma hayatında tam motivasyonun sağlanamamış olması bir süre sonra pek çok kişiyi olumsuz etkileyebilir. Motivasyon eksikliği çalışma başarısını da düşüreceği için iş hayatını olumsuz etkileyebilir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.