Seni Manipüle Ettiğini Nasıl Anlarsın?

Seni Manipüle Ettiğini Nasıl Anlarsın
Seni Manipüle Ettiğini Nasıl Anlarsın

İkili ilişkiler içerisinde kadın ya da erkek fark etmeksizin, manipüle edilebiliyoruz. Bir çoğumuz, nasıl manipüle edildiğimizi bile anlamıyoruz. Manipülasyona uğramamak için “Hayır” diyebilen bir insan olmanız gerekiyor. Karşınızdaki insanı kaybedecek dahi olsanız, kendinizi savunabilmeniz her zaman için ilişkilerinizde önemlidir. Peki karşınızdaki bireyin sizi manipüle ettiğini nasıl anlayacaksınız?

1. Sürekli Suçlu Hissedersin

Konu her ne olursa olsun, kendini suçlu hissetmeye başladıysan orada dur! Manipüle ediliyorsun… Haklı olduğunu bildiğin halde haksız duruma düşüyor, suçluluk hissediyor ve her ne kadar özür dilenmesi gereken kişi sen olsan da günün sonunda özür dileyen taraf oluyorsan, manipülasyonda olduğunu gösterir.

2. Kaybetme Korkusu Yaşarsın

Karşındaki insanı kaybetmekten korkmamalısın. Karşındaki insan sana, “Bunu yaparsan giderim. Şöyle yaparsan senden ayrılırım. Sen böyle davranırsan ilişkimiz biter.” ve benzeri şekilde konuşmalar yapıyorsa, bir süre sonra o insanı kaybetmeye korkmaya başlarsın. Bu tarz manipülasyonlara gelmemek için en doğru yöntem, “Git” demektir.

3. Kendini Değersiz Hissedersin

Belli bir süreden sonra ilişkinde kendini değerli hissetmiyorsan, sana kendini sürekli değersiz hissettiriyor ise manipüle edildiğini gösterir. İkili ilişkiler içerisinde belli bir alma – verme dengesi vardır. Bu denge korunmadığı takdirde ilişkinin de dinamiği bozulur. Kendini değersiz hissetmeye başladıysan (ve ortada herhangi bir haklı sebep yoksa) manipüle edildiğini fark et.

4. Alttan Alan Taraf Hep Sen Olursun

İlişkinde sürekli olarak alttan alan taraf sensen, manipülasyondasın! İlişkilerin karşılıklı olduğunu unutmamalısın. Sinirli olduğun halde bile bunun için özür dilemek zorunda hissediyorsan kendini, seni manipüle ediyor demektir. Hissettiğin ve hissettirdiğin duygular için pişmanlık duymamalısın. Unutma ki, sen de bir insansın!

5. Çaba Gösteren Taraf Hep Sensindir

İlişkide buluşabilmek, konuşabilmek, ilgi göstermek, sevdiği hareketlerde bulunmak ve benzeri her türlü durum çabadır. Kimi zaman bu çaba aile, arkadaşlar ve aşk ilişkileri içerisinde farklı şekillerde gerçekleşir. Örneğin ilişkin için kötü alışkanlıklarından vazgeçmen nasıl ki bir çaba ise, şehir değiştirmen de bir çabadır. Fakat burada dikkat etmen nokta, çabanın karşılıklı olmasıdır. O senin için ne yapıyor? Eğer her çaba gösteren taraf sensen, dikkatli olman gerekir.