İş Yaşamının Gizli Anahtarı: Aktif Dinleme

Konuşmak, dinlemekten her zaman için daha kolaydır. İnsanlar birbirini dinlemeyi başarabilseydi eğer, hayatlarında daha başarılı olabilirlerdi. Hayatımızın her noktasındaki problem, dinlememekten kaynaklanmaktadır. Dinlemek, konuşmaktan daha değerlidir. Fakat bunun değerini ne yazık ki herkes bilmez. İş yaşamının gizli anahtarı da aktif dinlemeden geçer. Bir şeyler öğrenilmek isteniyor, kendinizi daha etkin bir personel ya da yönetici sıfatına koymak istiyorsanız, konuşmaktan önce dinlemeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Genel olarak insanlar, kendi gündemleri dışında olan konulara ilgi göstermediği için anlatılanları dinlemekten hoşlanmazlar. Dinlemek zorunda kaldıkları zamanda da kendilerine işkence yapıldığını düşünürler ve sinirleri bozulur. İlgi alanınız bile olmasa dinlemek, yeni sektörler hakkında bilgi edinmenizi sağlar. İş hayatında aktif bir dinleme içerisinde olmak daha iyi bir lider olmanıza kapı açar. Yaşamınızdaki çatışmaları, kavgaları önlemek ve insanların size daha da saygı duymasını sağlamak için dinlemeyi kendinize hatırlatmanız gerekir.

Aktif Dinleme Sizi İyi Bir Dövüş Sanatçısı Yapar

İyi bir dövüş sanatçısı olmanın sırrı, iyi bir analiz ve gözlem yeteneğine sahip olmaktan geçer. Tıpkı dinlemek gibi… Dövüş sanatçısının işi hareketleri izlemek, algılamak, gerektiğinde kendisi için entegre etmek ve yorumlamak, karşı hareket oluşturmaktır. İş yaşamında ise bu durum, karşınızdaki insanı dinlemekle alakalıdır. Karşınızdaki insanı ne kadar iyi dinlerseniz, iyi bir dövüşçü olursunuz. Kendinize ait rekabet ortamı elde eder, fırsatları, riskleri ve avantajları değerlendirmeniz daha kolay olur.

Herhangi bir konuda ne yapacağınızı algılamak ve bilinçli olmak, iyi bir lider ve başarılı bir iş adamı olmanızı sağlayacak anahtarlardır. Etkili iletişim yetenekleri ile birlikte etkili dinleme yeteneğine sahip olmak sizi yıkılmaz derecede güçlü bir duvar haline getirir.

Bunun için öncelikle yapmanız gereken şey hayatınızdaki farkındalıkları çoğaltmak olmalıdır. Kafanızı yerden, kağıttan, telefondan bir dakikalığına kaldırıp etrafınızdaki detayları fark etmekle işe başlayın. Fark ettiğiniz detayları kabullenin. Fakat bu kabullenmeyi bir tek zihninizle yapmayın. Bedenen ve ruhen de kabullenin. İletişimin karşılıklı olduğunu unutmayın. Dinleyin, dinlediğinizi belirten ifadeler kullanın ve gereken yerde, gereken zamanda cevap verin. Karşınızdaki kişi, günlük yaşamından bahsediyor dahi olsa, bu konuşmayı değerlendirmek, eleştirmek ve yorumlamak amacıyla dinleyin. Aynı dili konuşmak için aynı şekilde dinlemek gerekir. Anlaşmak için dinlemek, kalıcı olmak için düşüncelerinizin zihninizde dolaşmasına izin vermek gerekir.

Duygular Dinlemeyi Aktif Hale Getirir

Dinlemeyi aktif bir hale getirmek için karşınızdaki kişinin ne anlattığını hissetmeniz gerekir. Duygularınız, zihninizden geçen düşüncelere karışıyor ise aktif bir dinleme yaşadığınız anlamına gelir.

Aktif bir dinleme, günden güne büyümenizi ve ilerlemenizi sağlayan bir eylemdir. Kendinizi sürekli olarak geliştiren bir lider olarak görmek istiyorsanız, başkalarını anlamadan kendinizi geliştiremeyeceğinizi fark etmelisiniz. Becerileri ve bilgileri geliştirmek, önce kendinizi sonra başkalarını dinlemekten geçer. Kendinizi dinlemeyi bilirseniz, başkalarını dinlemeye de zaman ayırabilirsiniz.