İş Yerinde Kendinizi Mutsuz Hissettiğiniz Her An Bunları Yapın!

İş yerindeki her gün sizler için mutlu, huzurlu geçmeyebilir. İş hayatı risklidir. Yaşanan bazı problemler huzurunuzun bozulmasına, stres altına girmenize, baskı altında hissetmenize ve daha nice olumsuz his ve düşünceye kapılmanıza, dolayısıyla kendinizi mutsuz hissetmenize sebep olabilir. Örneğin çok sevdiğiniz bir iş arkadaşınız, istifa dilekçesini sunabilir, iş teslimatını geciktirmek zorunda kalabilir, hazırladığınız sunum dilediğiniz ölçüde başarılı geçmeyebilir. Tüm bunlar iş hayatında sıklıkla karşılaşılan problemlerden yalnızca birkaçı olarak yer alır.

Bu tip durumlarda kendinizi mutsuz hissetmemek için yapabileceğiniz bazı aktiviteler bulunmaktadır. Kendinizi mutsuz hissettiğiniz her an bu aktivitelerden birini uygulamak ve alışkanlık haline getirmek, motivasyonunuzun düşmesini engelleyecektir. İş yerinizdeki performansı fazlasıyla etkileyen ruhsal durumunuzu kontrol altında tutmanızı, takım arkadaşlarınızı motive ederek görev ve sorumluluklarınızın üzerinden daha hızlı gelmenizi sağlayacaktır.

Kendinizi çok stres ya da sıkıntı altında hissediyorsanız yeni bir şeyler denemeye çalışabilirsiniz. Yapacağınız görev ve sorumluluklar hakkında belli bir rutininiz varsa, bu rutini değiştirin. Yaptığınız işten keyif alamadığınızı düşünüyorsanız, iş yerinizi ya da mesleğinizi değiştirin. Hayatınıza yenilik katacak ürünler satın alın. Konfor alanınızın dışına çıkmayı deneyin. Bu sayede monoton bir iş yaşamından kurtulabilirsiniz.

Yenilik bir tek hayatınızdaki eşyaları değiştirerek olmaz. Yeni insanlarla da tanışmak sizleri daha profesyonel ve başarılı bir iş insanı yapar. Yeni insanlarla iletişim kurmak, yeni fırsatların doğmasına sebep olabilir. Daha önce hiç sohbet etmediğiniz biri aracılığıyla, çok istediğiniz terfiyi alabilirsiniz. Yeni bilgiler elde ederek ufkunuzu genişletebilirsiniz. Network ağınızı genişletmeye yarayan bu hareket sizlere yeni bir bakış açısı sağlar ve güncel sektör hakkında daha hızlı bilgi sahibi olmanıza destek olur.

Mutsuz hissettiğiniz her an becerilerinize odaklanmayı deneyin. Sahip olduğunuz yeteneklerinizi geliştirmek ya da kendinize yeni yetenekleri aşılamak, ilerleyen zamanlar için kişisel gelişiminize destek sağlayacaktır. Herhangi bir alanda uzman olmak, bireylerin özgüvenini geliştiren bir durumdur. Aynı zamanda yapacağınız iş başvurularında da önem arz eder. Kariyer yaşamınızda sizi bir adım öteye taşıyacak ne kadar yetenek varsa belirleyin. Bu yetenekler arasından birini seçin ve 21 gün boyunca uygulamaya çalışın!

Kimi zaman da yapabileceğiniz en iyi şey, ara vermektir. Bulunduğunuz iş ortamından bir süreliğine uzaklaşmak mutsuz hissetmenize engel olacaktır. Peki kısa aralar vermek bir tek kendinizi mutsuz hissettiğiniz zaman mı yapılır? Hayır! Kendinizi mola vererek planlı bir şekilde çalışmaya adarsanız, daha başarılı olduğunuzu kısa bir zaman sonra görebilirsiniz. Kariyerinizde hızlı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız mutlaka çalışma programına kısa mola sürelerini dahil etmelisiniz. Fakat bu durumu bir tek iş hayatı olarak da düşünmeyin. Çocuklarınız ders çalışırken, sınava hazırlanırken mola vererek çalışsın. Günlük yaşantınızda da bunu bir alışkanlık haline getirin 30 dakika çalışın ve 5 dakika mola verin! Odak seviyeniz iki katına çıkacaktır.

 

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.