İstediğinizi Bilinç Altınız da İstiyor mu?

Bazı isteklerimizin gerçekleşmesi için beklerken aslında farkında olmadan gerçeğe dönüşmemesi için elimizden geleni yaparız. Dediğimiz gibi bunu bilinçli yapmayız. Bilinç altımızın verdiği emirler devreye girmiştir ve o istediğimizin olmaması gerektiğini sürekli bize söylüyordur. Sonucunda o dileğimiz olmaz ve biz deriz ki ’Çok istedim, çabaladım ama olmadı. Kader bana yine gülmedi.’ İşte bu yazımızda bilinç altı düzeyinde bize engel olan o düşünceleri keşfetmeye ve onların farkında olmaya doğru bir yolda gezeceğiz. Bakalım bilinç altımız da bizim istediklerimizi onaylıyor ve istiyor mu?

Bilinç Altı Kodlarınızdaki Şartları Sorgulayın

Bilinç altımızda bizim isteklerimizin önünü kesen en büyük neden eskiden oluşturmuş olduğumuz şartlandırmalardır. Bu konuda örnek için evlilik hayali kuran bir bayanı ele alabiliriz. Fazla kilolarından dolayı şikayet eden bir bayan düşünelim. Sürekli fazla kilolarını kafasına takıyor ve hayalinde kurduğu düğünde bile giydiği gelinliğin kendine yakıştıramadığını düşünüyor.  Aklından da sürekli ‘Beni bu kilolar ile kimse beğenmez, beğense de o gelinliği nasıl giyeceğim ki? Üzerime hiç yakışmaz’ düşünceleri ile boğuşuyor olsun. Bu olumsuz düşünceler korku ve endişe barındırması sebebi ile bilinç altında yer bulup yaşamaya devam etmesi son derece hızlı olur.

Günün birinde beklediği beyaz atlı prens gelmiştir. Her ikisi de birbirini seviyordur ama bir türlü o hayallerindeki düğün gerçekleşemez. Evlenmezler. Neden? Çünkü bilinç altı, zamanında yollanan sinyalleri öylesine benimsemiştir ki ‘Sen fazla kilolarından kurtulamadın ve bu yüzden evlenemezsin’ sinyalini sürekli olarak yaymaktadır. Tam istenen düğüne ramak kala hooop bir aksilik. Yine mi kader benden yana değil? Cevap: kader değil, senin bilinç altın senden yana değil.  Çünkü zamanında ,ona bunun doğruluğuna inandıran sendin.

İstediğiniz Şey Neler ile Özdeşiyor? Size Ne Çağrıştırıyor?

Olmasını istediğimiz şeyler yani arzularımız bizim için ne ifade ediyor sorusu, gerçekleşebilmesi ya da gerçeğe dönüşememesi konusunda büyük önem taşıyor. En klasik ve anlaşılır şekli ile para örneğini verebiliriz. Şöyle ki: sizin paya ihtiyacınız var ve çok zengin olmak istiyorsunuz. Ancak bugüne kadar para ile ilgili o kadar çok kötü sözler söylediniz ki… ‘Para ile sadet olmaz, çok para haramsız olmaz, para nedir ki? elinin kiri’ Tüm bu sözleriniz her defasında bilinç altınızdaki varlığını bir kez daha sağlamlaştırıyor. Beyninizin arka lobuna atmış olduğunuz bu kalıplar, bilinç altınızın artık bir anayasa maddesi olarak işleme alınıyor.  Bunsan sonra çok isteseniz de beklediğiniz, hakkınız olan paranın size gelmesi bile güç oluyor.

İstediğinizin Geçekleşmesi Dorumunda Neler Olacak?

Çok istediğiniz şeylerin gerçeğe dönüşmesi durumunda da planlarınızı hazırlamalısınız. Çünkü bu planları siz oluşturmazsanız yine bilinç altınız devreye giriyor ve sizin düşünmediklerinizi sizin yerinize düşünüyor. Sizin istediğinizi, kendi kurduğu sonuca göre isteyemeyebiliyor. Nasıl mı?

Yıllardır yazlık ev almak isteyen, para birikimi sağlayıp da defalarca o paranın başka bir yere gitmesi sebebi ile bir türlü çalışıp didindiği evi alamayan birini ele alalım. Elinde her türlü imkan var, para birikimini defalarca sağlamış ama her defasında da hayalinin gerçekleşmesine bir adım kala hüsrana uğramış Elbette ki evi almayı da istiyor. Neden istemesin ki? Bu onun en büyük hayali hatta! Ama neden olmuyor bir türlü?

Böyle bir kişinin yine yanlış ilişkilendirme sebebi ile hayallerine ulaşamıyor olabileceğini hiç düşündünüz mü? Altında yatan sebebin çok basit bir neden olabileceği görülebilir. Aklında çok kalıplaşmış ve canını sıkan bir konu vardır. Eşi kalabalık bir sülaleden gelmektedir ve yazlık aldığı zaman misafir ağırlamaktan tatilin tadını çıkaramayacak ve evinin de hayrını göremeyecektir. Korku ve endişeler ile özdeşen düşüncelerin bilinç altına kazınması o kadar kolaydır ki! Onlar siz farkında olmasanız da o konuya bağlı olan her düşünceyi alır ve kendini büyütmeye devam eder, güç kazanır. Bu sebeple istediğiniz şeylerin gerçekleşmesi durumunda neler olabileceğini defalarca sorun kendinize. İlk sefer de olmasa da o9 gözden kaçırdığınız önemli kriteri bulabilirsiniz. Bulduğunuzda ise bu tıkanıklığı zihinsel detoks çalışmalarına devam ederek açma şansınız olabilir.

İstediğiniz Şeyi Hak Ettiğinize İnanıyor musunuz?

İstediğimiz şeylerin önünü tıkayan bilin altı düzeyindeki sebeplerden bir tanesi de ‘ben onu hak etmiyorum ki’ inancıdır. Sözle ‘ben her şeyin en iyisine layığım’ diyebilirsiniz. Hatta buna inanıyor da olabiliyorsunuz. Ama bazı durumlarda buna siz inanırken, bilinç altınız ona gönderdiğiniz düşüncelerin sonucu buna inanmıyor olabiliyor. Böyle bir durumda da sizin bilinç altınız sizin farkında bile olmadığınız şekilde istediğiniz o şeyin önüne koca bir taşı getirip yerleştiriyor.

Bu konu için en güzel örneği yine beklediğiniz bir para üzerine kurgulayarak verelim. Bir iş fırsatı buldunuz. Çok az zaman harcayarak ve az emek vererek oldukça yüklü bir para kazanıyorsunuz. Ancak siz içten içe diyorsunuz ki ‘Ben bu parayı hak edecek kadar çalışmadım. Yorulmadan, alın teri dökülmeden kazanılan para haramdı.’ Hakkınız olan bu parayı almayı aslında siz ediyorsunuz ama farkında değilsiniz.