Kalp Kırmayın! Kırık Kalp Sendromu Öldürebilir!

Kırılan kalbin ölümcül sonuçları olduğunu biliyor muydunuz? Çoğu zaman kırık kalbin sadece duygusal anlamda sorun teşkil ettiğini bilirdik. Ancak yapılan araştırmalara göre kırık kalp sendromu öldürüyor. Hatta belirtileri kalp krizi ile aynı olduğu için çoğu zaman durum pek fark edilmiyor. Kardiyoloji Uzmanı Doktor İsmail Erdoğu kırık kalp sendromu hakkında kimsenin bilmediklerini anlattı. Sinsice ilerleyen bu sorun kişinin hayatını kaybetmesine neden olabiliyor.

Özellikle son yıllarda kırık kalp sendromu en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer almaya başladı. Çoğu zaman kalp krizi ile karıştırıldığı ve benzerliklerinin son derece fazla olduğu tespit edildi. Genç yaştaki kişilerde daha çok görüldüğünün ifade edilmesi tehlikenin boyutlarını bir kez daha ortaya koyuyor. Beklenmedik bir üzüntü ve kalp kırıklığı sonrasında ortaya çıkan sendrom kişinin hayatına mal olabiliyor. Son derece şaşırtıcı olmasına rağmen gerçek bir sorun olması düşündürüyor.

En Çok Kadınların Kalbi Kırılıyor

Yapılan bilimsel araştırmaların ardından bu sendromun özellikle genç yaştaki kadınları daha çok etkilediği tespit edildi. Çok üzüldükleri ve asla beklemedikleri bir durum sonrasında aniden ortaya çıkan bu hastalığın belirtileri kalp krizi belirtilerini taklit ediyor. Kulağa son derece komik bir hastalık olarak geliyor ancak ölümcül olması tehlikenin boyutunu bir kez daha ortaya çıkarıyor.

Kırık Kalp Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Yaşanan ani stres ve üzüntünün ardından kişilerde en sık rastlanılan belirtiler nefes darlığı ve göğüs ağrısı oluyor. Bu sorunların kalp krizi ile karıştırılması duruma müdahale etmeyi zorlaştırıyor. Böyle durumlarda da ani ölümler yaşanabiliyor.

Hastaların doktorlara göğüste meydana gelen ağrı, nefes daralması ve genel sağlık durumlarında fark edilir kötüleşme ile başvurdukları biliniyor. Doktorlar tarafından yapılan ilk müdahalelerde durumu netleştirmek için EKG çekiliyor. Bu sendrom EKG’de bozukluk ve kan değerlerinde bozulma gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Doktorlar tüm bu parçaları birleştirdikleri zaman hastanın kalp krizi geçirdiğini düşünüyorlar. Müdahale olarak anjiyo yapılıp damarlar kontrol edilmeye başlanıyor. Ancak yapılan ilk kontrollerde damarlarda herhangi bir tıkanıklık tespit edilmiyor. Sorun tam olarak anlaşılamadığı için müdahaleler gecikebiliyor. Bu süre zarfı içerisinde de hastalarda kalp ritminde bozukluk, kalp durması ve solunum durması gibi ölümcül sonuçlar meydana geliyor.

Kırık kalp sendromu en çok gençlerde görülüyor. Psikolojik olarak gençlerin kırılmaya ve üzülmeye daha meyilli oldukları biliniyor. Hiç beklemedikleri bir haber alma, ani insan kayıpları ve hatta aşk acıları kalp kırıklığı sendromuna eş değer. Böyle bir durumda en ufak şikayette bir doktora başvurmak sorunun çözümü açısından son derece önemli. Böylece ilerde verilecek gereksiz ilaçlardan korunabiliyorlar. Anjiyo ile damarlarda tıkanıklık olmadığı görülmezse hastalara kalp krizi geçiyormuş gibi ilaç tedavileri uygulanabilir. Bu durumda uygulanan yanlış tedavi can alıcı olabilir. Bu tür beklenmedik olaylara karşı hassas kişilerin teselli edilmesi, stresten ve ortamdan uzaklaştırılmaları ve bir şekilde rahatlatılmaları etkili olabilir.