Sinsice İlerleyip Gözleri Etkiliyor! Tansiyon Deyip Geçmeyin!

Tansiyon günümüzde pek çok kişinin gerek çevresel faktörler gerekse genetik sorunlar yüzünden yaşadığı bir hastalık. Son derece ciddi olmasına rağmen toplumumuzda yeterince ciddiye alınmadığı için çeşitli sorunları beraberinde getiriyor. Sinsice ilerleyen bu hastalık zaman içerisinde gözleri etkiliyor. Gözlerde meydana gelen görme kusurları, ağrı, bulanık görme gibi pek çok sorunun kaynağı yüksek tansiyon olabilir. Gözlerde meydana gelen sorunları hafife alan kişilerde ilerleyen yıllarda görme kayıpları ve göz damarında meydana gelen hasarlar oluşabilir.

Yüksek tansiyonun erken teşhis edilmesi kontrol altına alınmasını kolaylaştırır. Yüksek tansiyonun sebep olduğu kalp krizi, felç, gözün ötesinde meydana gelen ciddi sağlık sorunlarının engellenmesi açısından en ufak şikayetlerde bir uzmana başvurmak son derece önemlidir. Yüksek tansiyonun etkileri ile birlikte bir süre sonra göz damarlarının yapısında çeşitli sertleşmeler ve bozulmalar meydana gelebilir. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Fatih Atmaca tansiyonu sinsice ilerleyen bir hastalık olarak vurgularken görme sorunlarının da en önemli kaynağı olarak ifade ediyor.

Körlüklere Bile Neden Olabilir

Yüksek tansiyonun göz damarlarında meydana gelen birtakım hasarları yıllarca hasta tarafından fark edilmeyebilir. Sonrasında ufak bir tetikleyici sayesinde yaşanan ciddi göz rahatsızlıklarında görme kayıplarına giden uzun bir yol bulunuyor. Yüksek tansiyonu olan kişilerde zaman içerisinde retina altında görmeyi engelleyebilecek bir sıvı birikmesi meydana gelebilir. Bu sıvının giderek birikmesi körlüklere sebep olabilir. Tansiyonun birden yükselmesi yine gözde bulunan sinir hücrelerini öldürebileceğinden dolayı göz damarlarındaki kan akışı tıkanacaktır. Sinsi bir şekilde ilerleyen bu süreçte birden körlük yaşanabilir.

Sessiz Katil Olduğu Söyleniyor

Tansiyon tıp dilinde sessiz katil olarak anılıyor. Yıllarca kişiyi rahatsız edecek belirtiler vermezken yaşanan damar tıkanmaları sebebiyle bir anda kalp krizine ya da felce neden olabilir. Bu sebeple gerçekleştirilen düzenli kontrolde riskli grupta olanların ve yüksek tansiyonu olduğu belirlenen kişilerin ilaç tedavisi ya da egzersiz yöntemi ile durumu kontrol altına almaları gerekebilir. Bu süreçte doktor kişiye en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

Göz Doktorlarına Büyük Görevler Düşüyor

Bazen göz doktorlarının tansiyon ölçme isteğine karşı konu hakkında bilgisi olmayan vatandaşlar anlam veremeyerek izin vermedikleri için tansiyon hakkında bilgi sahibi olunmuyor. Sadece göz doktorlarının göz muayenesi yaptığını düşünen hastalar tansiyon ölçümünü gereksiz buluyorlar. Ancak göz damarlarının nasıl etkilendiğini anlamak için tansiyona bakmanın son derece önemli olduğunun hastaya bildirilmesi gerekiyor. Yüksek tansiyonu olduğu belirlenen hastanın zaman kaybetmeden alanında uzman başka bir hekime yönlendirilmesi ve tedavi sürecinin başlatılması gerekiyor. Günümüzde tansiyon hastalarının sayısı giderek artıyor. Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme, genetik faktörler, kullanılan bazı ilaçlar ve bazı hastalıklar tansiyonu yükselten sebepler arasında yer alıyor. Artık genç yaşlı demeden herkesi etkileyen bu hastalığın hafife alınmaması konusunda ciddi uyarılar yapılıyor.