Liderler Zihinsel Esneklik Kazanmak İçin Ne Yapmalı?

Geçtiğimiz günler içerisinde İngiltere’de yapılan “Zihinsel Esneklik ve Liderlik” konulu konferans, iş dünyasındaki liderlik kavramı üzerinde yeni bakış açılarının kazandırılmasına yönelik fikirlerin ortaya çıkmasını sağladı. Liderlerin zihinsel esneklik kazanabilmesinin nasıl sağlanacağını ve esnekliğin arttığı durumlarda karşılaşılabilecek başarı olasılıklarının konuşulduğu konferansta, etkili yönetici kavramının günümüz koşullarında nasıl olması gerektiğine dair fikirler ortaya sunuldu.

9 Mayıs Perşembe günü gerçekleşen konferansa İngiltere Liderlik ve Yönetim Enstitüsü katkıda bulundu. Etkinlik çerçevesinde lider olanlara ve adaylara yönelik pek çok püf nokta ve yeni bakış açısı paylaşıldı. “Esneklik” kavramının ne kadar önemli olduğuna dair fikirlerin dile getirildiği konferansta, liderlerin teknolojiyle birlikte sürekli olarak yeni problemler yaşadığına değinildi.

Modernleşen iş dünyası sebebiyle sektörlerin sürekli olarak değişime uğraması, günümüzdeki en büyük problemlerden biri olarak görülüyor. Bunun sebebi, sektörlerdeki yaşanan değişimlere çalışanların ve liderlerin kolay bir şekilde uyum sağlayamamasından kaynaklanıyor. Fakat oldukça basit püf noktalar sayesinde bu engelin ortadan kaldırılabilmesi de mümkün!

Esneklik kazanmak için insanların öncelikle neye evet neye hayır dediğini öğrenmesi gerekiyor. Genel olarak her yönetici ve lider, istedikleri her şeyi elde edebileceklerine ya da yapabileceklerine inanmaktadır. Fakat bu duruma bağlılık derecesinde inanmak, iş hayatındaki esnekliğin yok olmasına sebep oluyor. İnsanlar inandıkları şeyler uğruna yeni kararlar alarak hayatlarında ilerlerler. Bir kişinin doğru karar alabilmesi için cevaplarını da doğru vermesi gerekir. Bu nedenle liderlerin mutlaka hayır cevabını verebilmeyi öğrenmelidir.

Günümüz liderlerinin yaşamış olduğu bir diğer problem, sürekli olarak baskı ve stres altında bulunmalarıdır. Yaşanan baskı ve stres durumunda, liderlerin doğru karar alabilmesi için duygularını devre dışı bırakması gerekmektedir. Net bir şekilde düşünebilmek iş hayatında “mantıklı” kararlar alınması şarttır. Duygusal kararlar almak, istenmeyen sonuçların doğmasına sebep olabilir. Mantık, esneklik kazandıran en önemli detaylardan biridir.

Dolayısıyla liderlerin iyi bir şekilde stres ve zaman yönetimi yapabilmesi gerekir. Zaman yönetiminde başarılı olan bir lider, esneklik konusunda da o kadar başarılı demektir. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık hedefler belirlenmesi, planlar yapılması, iş hayatında esneklik kazanılmasını sağlar. Etkili ve verimli bir lider olunabilmesi için hem iş hem de özel yaşamda belirli bir zaman yönetiminin uygulanması şarttır.

Gerek iş yaşamında gerekse de özel yaşamda değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir. Bu nedenle liderlerin yeniliklere ve gelişmelere her zaman için hazırlıklı olması gerekir. Değişimlere uyum sağlayamamak, zihinsel anlamda yorgunluğa sebep olabilir. Bu durumda sorunlarla baş etmek ve doğru kararlar alabilmek zorlaşır. Değişimlere karşı hazırlıklı olmak için de güncel olarak sektör hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Zihinsel esneklik kazanabilmekte ki en önemli püf nokta, çalışanlarınızı ve takım arkadaşlarınızı oldukları gibi kabul edebilmektedir. İş dünyasında mutlaka sevilmeyen ya da hoşlanılmayan insanlarla aynı ortamda bulunulması zorunlu olabilir. Bu durumlarda insanları olduğu gibi kabullenmek, sizi yarı yolda bırakmalarına karşı hazırlıklı olmanızı sağlar.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.