Malezya Hakkında Bilinen ve Bilinmeyenler

Güneydoğu Asya ülkeleri arasında yer alan Malezya, her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilen ve ülkemizden de birçok kişi tarafından tercih edilen bir ülkedir. Tayland – Güney Çin Deniz ile Brunei arasında kalan, güney tarafı Endonezya, Singapur ve Malakka Boğazı gören, batı tarafı ise Hint Okyanusu ile çevrili olan bu ülke, yarımada olmasıyla birlikte en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır.

Malezya, yüz ölçümü bakımından 330.434 kilometre olarak yer almakta, ülkenin toplam nüfusu 29.2 milyon olmakta ve yarımada içerisinde Borneo, Sabah ve Sarawak eyaletleri bulunmaktadır. Tüm yıl boyunca ziyaret edebileceğiniz bu adada sıcaklık her zaman 21 ile 32 derece arasındadır. Yarımadanın yıl boyunca iklimi tropikal iklimdir.

Malaylar

Malezya’nın yerlisine “Malay” denmektedir ve yerliler nüfusun %49’unu oluşturmaktadır. Singapur, Endonezya, Tayland ve Madagaskar’da da birçok Malay bulunmaktadır. Malaylar, Malayca konuşmaktadır ve din olarak Müslüman’lardır.

Malezya’da en ilgi çekici nokta nüfusun %35’lik kısmını Çinlilerin oluşturmasıdır. Çinliler içerisinde Müslümanlar, Budistler ve Hristiyanlar bulunmaktadır. Fakat çoğunluk olarak Budizm hakimdir.

Malay dili her ne kadar yaygın olarak kullanılmasa da kendi aralarında Malayca konuşmaktadırlar. Ülke içerisinde İngilizce yayın olarak kullanılmaktadır.

Malezya Hakkında Bilgiler

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dur ve başkentte 6 milyondan fazla kişi yaşamaktadır. Krallıkla yönetilen bir ülke olmasına rağmen çok partili demokratik sisteme dayalıdır. Her dört yılda bir eyaletler tarafından genel kral seçilmektedir. Ülke halen daha 1957 yılında yürürlüğe konan anayasa ile yönetilmektedir ve Malezya bağımsızlığını 1957 yılında ilan etmiştir.

Ülkenin tarihine bakıldığında Portekiz, Hollanda ve İngiliz sömürgeleri altında bulunduğu görülmektedir. Bu da ülkeyi çok ırklı ve kültürlü hale getirmiştir. Ekonomi yönünden turizmden beslenen ülkede, petrol, doğal kauçuk ve ahşap ihracatı yapıldığı görülmektedir.

Malezya’yı Gezmek İsteyenlere

Türkiye’den Malezya’ya gidecek olan vatandaşlar için 90 günü geçmeyen turistik seyahatlerde vize talep edilmemektedir. Eğer daha fazla kalınacak seyahat belgesi ya da en az 6 ay süre geçerliliği bulunan pasaport istenmektedir.

Ülkenin para birimi Dolar ya da Euro değildir. Kendine ait para birimi olan “Ringiti” kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık olarak 2 RM yapmaktadır. Türkiye’ye göre Malezya saati 8 saat ileridedir. Yaz-kış saati uygulaması yapıldığında 6 saat ileride yer almaktadır. Telefon kodu ise +60’tır.

Malaylar İslam dinine sahip olduğu için burada Malay evlerini gezmek isteyen kadınlara eşarp ve etek verilmektedir. Kadın ziyaretçilerden örtünmeleri istenmektedir. Özellikle tapınak ve camii gibi ibadet yerlerine girerken ayakkabıların çıkartılması ve örtünülmesi istenir. İbadet yerlerinde fotoğraf çekmek yasaktır.

Ülke içerisinde sağ işaret parmağı kullanılmamaktadır. Bunun yerine sağ baş parmak kullanılır ve işaret edilecekken sağ baş parmak ile gösterilir. Aynı zamanda para alınırken, tokalaşma yapılırken her zaman sağ el kullanılır. Bu adet Güneydoğu Asya ülkelerinin  hemen hemen hepsinde bulunmaktadır.

Malezya’ya Nasıl Gidilir?

Malezya’ya gitmek için uçak seyahati yapılması gerekmektedir. İstanbul’dan kalkışı bulunan direkt uçuş seferleriyle Malezya’ya ulaşılabilmektedir. Yapılan direkt uçuşlar ile yolculuk ortalama olarak 11 saat sürmektedir.

Burada konaklamak istiyorsanız uluslararası standartta bulunan otelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca ülke içerisinde karavan kiralama seçeneği de sunulmaktadır.