Malezya’da Nasıl Seyahat Edilir? Malezya Gezi Rehberi

Güney Asya ülkeleri arasında en renkli ve eğlenceli ülkelerden birisi Malezya’dır. Malezya gezi rehberi sayesinde etkileyici plajları, egzotik yerleri, kültürel mirasları, etnik yapıları görebilirsiniz. Yıl boyunca tropikal iklime sahip olan bu ülkede istediğiniz mevsimde giderek yaz tatilinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Malezya, Güney Asya’nın en çok turist alan ülkelerinden birisidir. Ülke içerisinde 40 metreye kadar dalış yapabileceğiniz dalış merkezleri, 130 milyon yıllık yağmur ormanları, dünyanın en büyük kireçtaşı mağarası, daha önce görmediğiniz 286 farklı canlı türü bulunmaktadır.

Malezya Genel Bilgiler

Malezyalıların ilk yerleşimler 25 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Bu ülkede 30’dan fazla etnik kabile bulunmaktadır. Bu kabilelerin hepsi oldukça zengin ve kültürlüdür. Bu kabilelerle birlikte ülkede yaşayan kişi sayısı 28,3 milyondur.

Güney Asya ülkeleri içerisinde en rahat gezilebilecek ülkelerden birisidir. Federatif anayasal monarşi ile yönetilen ülkede 13 eyalet, iki Malezya adası ve 3 federal bölge bulunmaktadır. Başken Kuala Lumpur’dur.

Özerkliğini 31 Ağustos 1957 yılında ilan eden ülkenin içerisinde yüzde 50,4 Malay, yüzde 23,7 Çinli, yüzde 11 yerli ve yüzde 7,1 Hintli bulunmaktadır. Halkın büyük bir bölümü İngilizce konuşabilmektedir. Genel olarak Budizm, Hristiyanlık, Hinduizm, Daoistzm ve İslam dinleri yaygındır.

Ülkenin büyük bir bölümü tropikal yağmur ormanları ile kaplı olduğundan dünyanın en zengin ekosistemi burada bulunmaktadır. Ülkenin Tayland, Endonezya ile sınırı, Singapur ile arasında köprü bulunması sebebiyle Singapur’la bağlantısı ve Filipinler ile Güney Çin Denizi sayesinde Vietnam’la deniz sınırı bulunmaktadır.

Malezya Gezilecek Yerler

 • Kuala Lumpur

Başkent Kuala Lumpur, kozmopolit bir şehir merkezidir. Burada ışıl ışıl parlayan gökdelenler ve dünyanın en gösterişli alışveriş merkezleri yer almaktadır. Çin ve Hint mahallelerinin yoğun olduğu merkezde, camiiler ve kiliseler de bulunmaktadır.

 • Petronas İkiz Kuleleri

Farklı kültürlerin bir arada yer aldığı bu mekanda orkide, kelebek ve kuş parkları, hayvanat bahçesi, Ulusal Müze ve İslami Sanatlar Müzesi gezilecek yerler arasındadır.

 • Batu Caves

Dünyanın en büyük kireçtaşı mağarasıdır. Kuala Lumpur’a sadece 30 dakikalık bir mesafede yer almaktadır.

 • Langkwai Adaları

Malezya’nın en güzel manzarası buradan izlenebilmektedir. Merkeze 30 kilometre uzaklıkta bulunan Langkwai Adaları aynı zamanda turistlerin tatil merkezidir. En ünlü oteller, lüks restoranlar burada yer almaktadır.

 • Penang Adası

UNESCO Dünya Mirası Kenti Georgetown burada yer almaktadır. Kültürel mirasa dair tarihi binalar ve tapınaklar buradadır. Genel olarak Çinliler ve Malaylar burada yaşamaktadır. Çin mimarisine özgü bir çok yapı yer almaktadır.

Pratik Bilgiler

 • Malezya seyahatinizden sonra Singapur ve Tayland’a karayolu ya da trenle ulaşabilirsiniz.
 • Otostopla seyahat etmeyi seviyorsanız bu ülke tam da size göredir.
 • Ucuz uçak bileti bulmak için tercih edilebilecek havayolu şirketleri için Airasia, Maswings ve Berjaya Air şirketlerinin biletlerine bakabilirsiniz.

Malezya’da İzleyebileceğiniz Tur Rotaları

 • Medan, Endonezya – Kuala Lumpur – Melaka – Mersing – Tioman Adası – Singapur
 • Singapur – Kuala Lumpur – Georgetown – Hat Yai, Tayland
 • Satun, Tayland – Langkwai Adası – Cameron Highlands – Kuala Lumpur – Singapur
 • Kuala Lumpur –Taman Nagara – Perhentian Adası – Penang Adası – Langkwai Adası – Satun, Tayland