MEB Yapay Zeka Uygulamaları Yarışması Düzenleyecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre “Uluslararası MEB Robot Yarışması” düzenlenecek. Temasının “yapay zeka uygulamaları” olduğu yarışma 10 ile 12 Nisan 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre “Uluslararası MEB Robot Yarışması” düzenlenecek. Yarışmaya 20 ülke dahil edilecek. Yapılacak olan yapay zeka uygulamaları temalı yarışmaya Bakan Ziya Selçuk, 4 binin üzerinde yarışmacının dahil olmasını beklediğini ifade etti.

10 ile 12 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan yarışma Samsun’da yapılacak. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek olan yarışma ile Türkiye’deki mesleki ve teknik eğitim niteliğinin artırılması hedefleniyor.

Toplumda Farkındalık Oluşturulacak

Yapılacak olan yarışmayla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarışmanın Türkiye’deki mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılmasını hedeflediğini belirtti. Aynı zamanda bu yarışmayla birlikte toplumda yapay zeka alanında farkındalık oluşturulmasının sağlanacağını ifade eden Bakan Selçuk, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerin paylaşılması amacıyla yarışmanın yapılacağını ifade etti.

Bakan Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama şu şekilde yer aldı:

“Yarışma ile lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri süresince edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yarışma her yıl daha çok ilgi görüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte düzenleyeceğimiz yarışma, Türkiye’de alanındaki en büyük ve organize yarışmalardan biri. 2019’daki yarışmada ilk defa yapay zeka alanına odaklanılacak. Tüm lise ve üniversite öğrencilerimizi yarışmamıza davet ediyoruz.”

Yarışma Serbest Proje Kategorisinde Olacak

MEB tarafından düzenlenecek olan yarışmanın kategorisi ise “serbest proje” olacak. Bu yıl ilk kez konu olarak sınırlama getirilen yarışmanın yapay zeka, sağlık ve güvenlik alanında geliştirilen projeler kapsamında olmasına izin veriliyor.

3 gün boyunca sürecek olan yarışmaya 4 binin üzerinde öğrencinin katılması bekleniyor. Öğrencilerden yapay zeka, sağlık ve güvenlik alanında geliştirmiş oldukları ürünleri tanıtması isteniyor.

Projeye katılan tüm projelerin internet üzerinden 3 gün boyunca canlı olarak yayımlanacağını da belirten Bakan Selçuk, öğrencilere ödüller verileceğini de ifade etti.

Para Ödüllü Yapay Zeka Yarışması

Etkinlik kapsamında kategorilerinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük alan öğrencilere de belli ödüller verileceğini belirten Bakan Selçuk, yarışmanın para ödüllü olduğunu da belirtti. Buna göre her kategoride birinci olan öğrenciye 7 bin 500 lira, ikinci olan öğrenciye 6 bin lira ve üçüncü olan öğrenciye de 4 bin 500 lira para ödülü verilecek.

Geçtiğimiz yıl 11 ülkenin katılımını sağladığı yarışmaya 3 binin üzerinde öğrencinin katıldığını hatırlatan MEB Bakanı Selçuk, bu yıl bu katılımın daha fazla olacağını beklediğini ifade etti. Geçtiğimiz yıl 3 bin öğrencinin katıldığı Uluslararası MEB Robot Yarışması etkinliğinde 2 bin 834 adet robot projesi sergilenerek tanıtımları gerçekleştirilmişti.