Robotlar Yüzünden İnsanlar İşsiz Kalacak

Geçtiğimiz günlerde World Ekonomik Forum tarafından yapılan haber iş dünyasının bir anda ilgisini çekti. Yapılan habere göre yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte 2020 yılına kadar 5 milyondan fazla insan işsiz kalacak ve 2020 yılından sonra çalışan insan sayısı her yıl giderek katlanarak azalacak!

Rekabet Yapay Zeka Ortamını Arttırıyor

Yapay zeka uzmanlarından biri olan George John iş dünyasında yaşanan rekabetin yapay zeka ortamını arttırdığını söylüyor. Yapay zeka uzmanı John’a göre yapay zekayı en çok kullanan şirketlerden birisi Google olarak yer alıyor. Google, çalışanları arasında organizasyon sağlayabilmek adı altında bile yapay zekayı kullanıyor. İnsan yerine yapay zeka kullanan bu şirketin yapay zekayı oldukça başarılı bir şekilde kullandığına da değiniliyor.

Yapay Zeka Teknolojisi Makine Teknolojisinden Farklı

John’a göre yapay zeka teknolojisi ile makine teknolojisi birbirine çok karıştırılıyor. Makineye komut verebilmek için manuel giriş yapılması gerekirken yapay zeka olayları ve işlemleri algılayarak sonuca kendi kararlarıyla ilerleyebiliyor. Bu da iş dünyasındaki karar alma ve oluşturma aşamasında harcanan zamanı kısaltıyor.

Yapay Zeka ve Ekonomi İlişkisi

Robotlarda kullanılan yapay zeka teknolojisi gelecek yıllarda iş gücünü ele geçirecek durumda yer alıyor. Robotların iş gücünü ele geçirmesi, ileride ekonomik sıkıntıların doğmasına sebep olabilir.

Dünya Ekonomi Formu tarafından yayınlanan bir rapora göre robotların iş gücünde kullanılmaya devam edilmesi halinde 2020 yılına kadar 5 milyondan fazla insanın işlerini kaybedeceğine değiniliyor.

Kimler İşsiz Kalacak?

Yapay zeka teknolojisinin işsiz bırakacağı ilk mesleklerden birisi pazarlama sektörü olarak görülüyor. Pazarlama sektörü içerisinde çağrı merkezi ve imalat endüstrileri gibi düşük vasıflı işlerde insan gücü yerine yapay zekanın kullanılacağı söyleniyor.

Bankacılık sektöründe de giderek internet bankacılığına yoğunlaşılması yapay zekanın bu sektör üzerinde bir hakimiyet elde ettiğini gösteriyor. Bankacılık sektörünün yapay zekayla bütünleşmesi halinde bankalarda çalışan insanların işsiz kalacağı belirtiliyor.

Aynı şekilde güvenlik görevlisi gibi düşük vasıflı ve insan gücüne ihtiyaç duyulan meslek alanlarında da yapay zeka teknolojisinin kullanılacağı düşünülüyor. Bu konuda ilk adımı atan ülkelerden birisi olarak Japonya gösteriliyor. Japonya’da şirket güvenliği olarak çalışanlara göz tarama sistemi uygulanıyor. Çalışanların ofise girebilmesi için göz ya da yüz tarama sistemlerini kullanması gerekiyor.

Yeni Meslekler Ortaya Çıkacak mı?

Yapay zeka ile birlikte yeni meslekler de ortaya çıkmaya devam ediyor. UBER gibi ülkemizde oldukça tepki çeken uygulamalar, yapay zeka teknolojisiyle birlikte doğuyor. İnsansız hava uçaklarının tamirinde ya da araba teknolojisinde kullanılan yapay zeka teknolojisi alanında yeni birçok meslek ortaya çıkıyor. Elon Musk gibi ünlü isimlerin oluşturduğu projeler için yeni iş alanları açılmaya devam ediyor.

Yapay zeka veri takibi alanı, yapay zeka teknolojisinde imalat, sanayi ve robotlaşma alanlarında doğan meslek grupları gelecekte yeni meslek alanları olarak karşımıza çıkacak gibi duruyor.