MEB’den Önemli Duyuru! O Kurslara Önümüzdeki Eğitim Öğretim Yılında Kayıt Yaptırmayın!

mebden-onemli-duyuru-o-kurslara-onumuzdeki-egitim-ogretim-yilinda-kayit-yaptirmayin

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda önemli bir bilgi paylaşıldı. Duyuruda 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında özel eğitim veren kursların kapatılacağı bildirildi. Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinden yayınladığı bu duyuru gündemde olukça yer buldu. MEB’in duyurusunda yetiştirme ve destekleme kursları ile ilgili yapılan yeni düzenlemelerden bahsedildi. İşte o duyurunun detayları…

Özel Eğitim Kurslarının Kapatılması Kesinleşti

mebden-onemli-duyuru-o-kurslara-onumuzdeki-egitim-ogretim-yilinda-kayit-yaptirmayin

MEB internet sitesi aracılığıyla yaptığı duyuruda ortaya çıkabilecek mağduriyetlerin engellenmesi için 2019 – 2020 eğitim öğretim döneminde özel eğitim kurslarının kapatılması konusunda yürütülen bütün çalışmaların tamamlandığını, bu çerçevede 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanunu’nda yapılacak değişiklikleri ön gören yaptıkları çalışmanın kanun haline gelmiş olmasından dolayı bu kursların kapatılmasının kesinleştiği bildirildi.

Velilerin Mağdur Olmaması Konusunda Uyarı Yapıldı

mebden-onemli-duyuru-o-kurslara-onumuzdeki-egitim-ogretim-yilinda-kayit-yaptirmayin

Bakanlık duyurusunda velilerin ve öğrencilerin herhangi bir mağduriyetle karşılaşmaması için gelecek eğitim öğretim yılından itibaren bu kurslara yeni öğrencilerle ilgili kayıt yaptırmamaları gerektiği, ayrıca bursluluk sınavının da yapılmaması gerektiği belirtildi. Özel eğitim kurslarının kapatılmasından doğacak ihtiyaçlar önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere mezun olan öğrencilere halk eğitim merkezlerinde, öğrencilere de okullarında eğitimler verilecek. Destekleyici olan bu eğitimler tamamen ücretsiz olacak. Yetiştirme ve destekleme özelliği olan bu kurslar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanacak.

MEB Eğitim Verecek Personelleri de Eğitecek

mebden-onemli-duyuru-o-kurslara-onumuzdeki-egitim-ogretim-yilinda-kayit-yaptirmayin

Bakanlık tarafından alınan bu kara kapsamında okullarda öğrencilere ve halk eğitim merkezlerinde mezun olanlara verilecek eğitimleri verecek olan personellerin de eğitilmesi, öğretim programlarının detayları, programlarda hangi materyallerin kullanılacağı ile ilgili çalışmalar da tüm hızıyla sürüyor. Dershanelerin kapatılması ve dönüşümü sürecinde açılmış olan temel liseler de bu eğitim – öğretim yılında yani 2018 – 2019 döneminde ilgili kanunda belirtilen sürenin sonuna gelmiş olup kapatılacaklar. Temel liselerden henüz mezun olamayan ve ara sınıflarında okuyan öğrenciler devlet okullarına ya da özel okullara nakil olabilecekler.

Eğitimi Bitmeyenler Devam Edecekler

mebden-onemli-duyuru-o-kurslara-onumuzdeki-egitim-ogretim-yilinda-kayit-yaptirmayin

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda öğrencilerin ve velilerin hiçbir mağduriyet yaşamasının istenmediği, bu nedenle gerekli bütün önlemlerin alındığın bu konudaki çalışmaların yapılmaya devam edildiği de söylendi. Bahsi geçen kurumların kapatılacak olmasından dolayı teşvik olarak nitelenen MEB tarafından sağlanacak olan desteklerin OSB olarak bilinen Organize Sanayi Bölgelerinde ve OSB’lerin haricindeki özel mesleki eğitim ve temel eğitim okullarında eğitimine devam eden öğrenciler dışında tutulmak üzere bu eğitim öğretim yılının sonundan itibaren aşamalı şekilde kapatılacak. Okullarında hali hazırda bu eğitimlere devam eden öğrencilerin mağdur olmasının önüne geçebilmek adına alınan önlem kapsamında öğrenim aldıkları okulun öğretim kademesi sona erene kadar destekten faydalanabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan özel eğitim veren kursların kapatılacağı açıklaması bugünün gündeminde olduğu gibi velilerin gündeminde de önemli yer tuttu.