Öğretmen Atama İstedi Karşısına Ekonomik Kriz Engeli Geldi

Öğretmenler, Şubat ayında yapılacak olan atama için gün saymaya başladı. Şubat ayında 20 bin öğretmene atama yapılacak. Yalnızca 20 bin öğretmene atama yapılacağını duyan öğretmen adayları, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuru yaparak ek atama talebinde bulundu.

2017-2018 KPSS puanıyla atama bekleyen öğretmen adayları, 40 bin öğretmene ek atama yapılmasını talep etti. Fakat Bakanlık, öğretmenlere red yanıtını verdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda “ekonomik kriz var” yorumu dikkat çekti.

Yarım Milyon Öğretmen Atama Bekliyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ataması yapılmayan yarım milyon öğretmen bulunuyor. Öğretmenlerin gözü Şubat ayında yapılacak olan atamalara döndü. Yalnızca 20 bin öğretmen için atama yapılacağını açıklanınca, atama bekleyen öğretmenler Bakanlık’a ek öğretmen ataması talebinde bulundu.

7 Şubat tarihinde gerçekleşecek olan öğretmen atamaları için adaylar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 40 bin öğretmen için ek atama yapılmasını istedi. Sosyal medya üzerinden de tepkilerini dile getiren öğretmenler, seslerini duyurabilmek için Ankara’ya ulaştı. Ankara’da ki Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları ile görüşmeler yapan öğretmenler, taleplerini bürokratlara dile getirdi.

“Ülkede Ekonomik Kriz Var”

Öğretmen adaylarının isteklerini dinleyen bürokratlar, öğretmenlerin isteklerine olumlu yanıt vermedi. Bürokratlar tarafından atama bekleyen öğretmenlere yönelik olarak “Atama yapmayı biz de isteriz ama ekonomik kriz var. Son söz Maliye Bakanlığı’nda…” dendi.

Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları tarafından yapılan bir diğer açıklamada ise “Bakan Ziya Selçuk konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı’na resmi yazı yazdı. Ama olur veya olmaz diyemeyiz. Ülkede ekonomik kriz var.” denildi. Yapılan tüm açıklamalardan sonra gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a döndü.

Bakan Ziya Selçuk Açıklama Yaptı

Yapılan görüşmelerin olumlu geçmemesinin ardından öğretmen adaylarının gözü hem Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a döndü. Yarım milyon öğretmen, Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılacak açıklamayı bekliyor.

Konuya ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ek atama yapılabilmesi için çalışmaların devam ettiğini dile getirdi. Öğretmen alımlarında yaşanan azalmaların, meslek lisesi sayısında yaşanan düşüşlerden meydana geldiğini aktaran Selçuk, yakın zamanda bu problemin düzeleceğini ifade etti.

Bu durumda öğretmen atamalarının neden gerçekleşmediği hakkında kafalar karıştı. Atamalar ekonomik kriz yüzünden mi yoksa meslek lisesinde yaşanan azalmalardan mı kaynaklandı şeklinde yorumlar yapıldı. Öğretmenlerin konuya yönelik yorumlarında ise Türkiye’de öğretmenlere verilen değerin yetersiz olduğu dile getirildi.

Maliye Bakanlığı’nın Açıklaması Gecikmedi

Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları tarafından yapılan açıklama sonrasında Maliye Bakanlığı yetkilileri tarafından beklenen açıklama ise gecikmedi. Maliye Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada her Bakanlığın aynı tutum içerisinde olduğu ve topun sürekli olarak kendilerine atıldığını dile getirdi.

Bakanlıklar tarafından yapılan “Ekonomik kriz var” açıklaması dikkat çekerken öğretmenlerin ek atama hayali ise suya düşmüş oldu. Bu durumda 7 Şubat’ta yapılacak olan atamada yalnızca 20 bin öğretmenin ataması gerçekleşecek. Yarım milyon öğretmen adayı ise atama gerçekleşmesi için beklemeye devam edecek.