Rahim Kanserinden Korkmayın! Önlenebilir Tek Kanser

Sağlıksız yaşam, genetik faktörler, stres ve daha pek çok sorun günümüzün en ciddi hastalıklarından birisi olan kanser oluşumunu tetikleyebilir. Dünya üzerinde ölüm oranının en fazla olduğu hastalık türü olduğu için korkutmak için adının geçmesi bile yetiyor. Kanserin bilim adamları tarafından yapılan çalışmalarına rağmen kesin bir çözümü bulunamadı. Bunun için kadın erkek, genç yaşlı demeden herkesin belirli aralıklarla kontrol ve taramalardan geçmeleri, sağlıklı bir yaşamı alışkanlık haline getirmeleri öneriliyor. Böylece erken teşhis edilen kanser hücresi gelişme gösteremeden yapılan tedaviler sonucunda ortadan kaldırılıyor. Ardından gripten kurtulur gibi kanserden kurtulmak mümkün.

Kadınların en çok yakalandıkları kanser türünün ise rahim kanseri olduğu belirlendi. Dünya genelinde her 100 kadından 13 tanesinde rahim ağzı kanseri görülüyor. Oranlar bu kadar yükselmişken uzmanlar tarafından pek çok kadına umut olacak bir açıklama yapıldı. Tüm kanser türleri arasından rahim kanserinin önlenebilir tek kanser türü olduğu belirlendi. Özellikle gelişmiş ülkelerde gerçekleştirilen sağlık muayeneleri ve taramalarının ardından başarılı aşılama teknikleri geliştirildi. Bu teknikler sayesinde rahim kanserinin görülme sıklığının istatistiklere göre gerilediği belirlendi.

Kadın Hastalıkları Uzmanları rahim kanserinin en olumsuz durumunun erken evrede belirti vermediği için anlaşılamadığını dile getiriyorlar. Genellikle 40 yaştan sonra ortaya çıkan bu hastalık için her yıl düzenli olarak kadınların tarama yapmalarının ne kadar önemli olduğu bir kez daha dile getiriliyor. Bu süreçte kadınların belirtileri düşünüp harekete geçmesi son derece zor.

HPV Virüsü Kansere Davetiye Hazırlıyor

Rahim kanserinin birden fazla tipi bulunmaktadır. Hangi tip kanser olduğu yapılan detaylı testler sonrasında anlaşılır. Ancak günümüzde en yaygın nedenlerden birisi kadınlara bulaşan HPV virüsü olarak ifade ediliyor. Kadınların yüzde 90’lık kısmının hayatlarının bir döneminde en az bir kere HPV virüsünü atlattıkları konuşuluyor. Özellikle rahim ağzı kanseri şikayeti ile tedaviye alınan kadınların tamamında HPV geçmişinin olduğu biliniyor.

HPV virüsünün dışında sigara tüketimi, erken yaşta bilinçsiz bir şekilde yaşanan cinsel ilişki, birden fazla eşle cinsel ilişkiye girmek, cinsel ilişki sırasında korunmamak, vücudun direncinin düşmesi, kullanılan bazı ilaçlar ve vajinal ortamda meydana gelen bozukluklar kadınları rahim kanserine sürükleyebilir.

Kanseri Önlemek İçin Bunları Yapın

Her kadının hayatı boyunca HPV aşılarını tam ve eksiksiz bir şekilde yaptırmaları bekleniyor. Bu aşılama hiç cinsel ilişki deneyimi olmayan kadınlar içinde öneriliyor. Diğer bir yöntem ise her yıl düzenli olarak yapılan taramalar. Aşılar kanseri tamamen önlememiş olsa da dünya üzerinde önlenebilir tek kanser türü rahim kanseridir. Bu aşamalarla birlikte koruma oranlarının yüzde 90 seviyelere kadar çıktığı tespit edildi. Hastalık sinsice ilerlediği için kişilerin anlayabileceği herhangi bir belirti vermiyor. Bunun üzerine belirtiler üzerinden hareket etmek hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Dikkatli davranmakta fayda var.