Sundar Pichai Kimdir?

1972 yılında Hindistan’ın Chennai şehrinde doğan Sundar Pichai, günümüzde Google şirketinin CEO’sudur. İki çocuğu olan Pichai, çalışkanlığı ve yenilikçi olması sebebiyle Hindistan’da “kahraman” olarak görülüyor. Delhi Üniversitesi öğrencileri tarafından Pichai için “Sen bizim yapmayı hayal ettiğimiz şeyleri yaptın.” yorumları yapılmıştır.

Sundar Pichai’nin babası elektrik mühendisi ve annesi de stenograflık yapan biriydi. Stenograflar, alfabeyi, noktalama işaretlerini ve kelimeleri, semboller ve kısaltmalar ile yazmayı sağlayan bir sistemdir. Pichai, küçükken annesinin yaptığı mesleğe hayranlık duyduğunu hemen hemen her röportajında dile getirmektedir.

Pichai ailesinin ekonomik durumları ne yazık ki iyi değildi. Evlerinde iki oda bulunuyor ve odasını kardeşiyle paylaşıyordu. Durumları iyi olmadığı için büyüyene kadar arabayla yolculuk yapmadığını ve televizyon seyretmediğini bir röportajında dile getirmiştir.

Küçüklüğünde ailesi tarafından yeteneği fark edildi. Sungar Pichai’nin çok iyi bir hafızası vardı ve gördüğü tüm sayıları hatırlayabiliyordu. Bu yeteneği telefon görüşmesi için çevirdiği telefon numaralarını hatırlamasıyla annesi tarafından keşfedildi.

Ardından bilgisayarlara ilgi duyan Google CEO’su Hindistan’da Kharagpur Teknoloji Enstitüsü’ne giderek Metalürji Mühendisliği okudu. Buradaki başarıları sebebiyle kendisine Stanford tarafından burs verildi.

Pichai bir röportajında, “Teknolojiyi her zaman çok sevdim. Her zaman Silikon Vadisi’nde olma hayalim vardı. Küçüklüğümde Silikon Vadisi hakkında şeyler okur, amcamdan hikayeler dinlerdim.” demiştir. Kendisinin yazmış olduğu ilk program ise bir satranç oyunudur.

Amerika’ya taşınmasıyla hayatı değişmiştir. Her şey Pichai’ye pahalı gelmiştir. Sevgilisi Anjali’yi de (günümüzdeki eşi) çok özlediği fark etmiştir. Ailesinin birikimi onun buradaki eğitimini tamamlamasına yetmemiştir. Bunun üzerine Pensilvanya Üniversitesi’nin Wharton MBA Programı’na dahil olmuştur.

Bu programdan sonra danışman olarak kariyer yaşamına başlamış ve o zamanların en ünlü danışmanlık şirketlerinden biri olan McKinsey de görev almıştır. 1 Nisan 2004 yılında ise Google’ın merkezi olarak bilinen Googleplex’e iş görüşmesine gitmiştir. Burada işe başlamış ve arama çubuğu üzerindeki çalışmalarını paylaşmıştır.

Gmail’in tanıtımı ve Bing arama motoru üzerine bilgisayar üreticilerine Google Araç Çubuğu donanımlarının kurulmasına ikna eden Pichai, burada ilk başarısına imza atmıştır. Günümüzde sıklıkla kullandığımız Chrome arama çubuğunun geliştirilmesini sağlamıştır.

Chrome üzerindeki başarısından sonra kendisine Google şirketi içerisinde daha fazla sorumluluk verilmiştir. Öyle olacak ki kendisi Larry Page’in sol kolu olmuştur. Chrome’un ardından Android İşletim Sistemi üzerinde çalışmalar yapmış ve “Android One” fikrini ortaya çıkarmıştır.

Aynı zamanda Google’ın oldukça ucuz olan Chromebook adlı dizüstü bilgisayarlarına da güç veren işletim sistemi hakkında da çalışmalar yürütmüştür. Pichai’nin tüm bu çalışmalarına Amerika’daki yaşantısı etken olmuştur. Oldukça yoksul bir aileden gelmesi ve teknolojinin herkes tarafından kullanılabilmesini istemesi de bilinçaltında yatan sebepler arasında yer alıyordu…

Twitter şirketi tarafından defalarca üst düzey iş teklifleri almış fakat bu teklifleri reddetmiştir. Kariyer hayatına Google ile başlamış ve burada da sonuna kadar gideceğini iletmiştir. Sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanmayan Pichai’nin yalnızca Google+ hesabı güncel olarak kullanılmaktadır.