Sürekli Üşümek Sorunların Habercisi! İşte Üşüten Sebepler!

Üşüme duygusu çevre ısısında meydana gelen ani değişimlerle ortaya çıkıyor. Hava sıcaklıklarının kış ayına bağlı olarak düşmesiyle birlikte hepimiz üşüyoruz. Ancak doktorlar sadece soğuk havalarda değil normal yaşantısında da sürekli üşüyen insanlara bazı uyarılarda bulundular. Vücudumuzda cilt, damarlar ve kaslar birbirleri ile iletişim halinde çalışarak kasılıp gevşiyorlar. Vücut ısısında meydana gelen ani değişikliklere bu şekilde yanıt veriyorlar. Ancak üşümek her zaman normal bir durum değil. Bazen çeşitli sorunların habercisi olabiliyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Kerim Çıkım üşüme problemi bulunanlar için bazı önerilerde bulundu. Günümüzde kış aylarına bağlanan üşüme sorunu her zaman soğuklardan kaynaklanmıyor. Üşümek deyip geçtiğimiz bu sorun ciddi metabolizma hastalıklarının habercisi olabiliyor. Üşümenin süreklilik kazandığı ve yanına başka şikayetlerinde eklendiği durumlarda mutlaka bir uzmana görünmek gerekiyor. Peki üşümek hangi hastalıkların habercisi olabilir? Sanıldığı kadar tehlikeli bir durum mu?

Enfeksiyonel Hastalıkların Habercisi Olabilir

Özellikle kış aylarında daha çok karşılaşılan soğuk algınlığı, grip, bronşit ve zatürre gibi hastalıklar enfeksiyonel hastalıklar olarak tanımlanır. Bu hastalıklar ilk olarak üşüme hissi ile belirti verirler. Bunun yanında eklenen yüksek ateş ve titreme gibi sorunlar hastalığın seyrinin ilerlediğini gösterir. Devamın vücutta görülen eklem ağrıları bir uzmana görünmeniz gerektiğine yönelik işaretler arasındadır. Doktor muayenesi sırasında daha ciddi sorunlara sebebiyet vermeden kişiye özel tedavi ile birlikte sorunlar çözüme kavuşturulabilir.

Anemi Belirtileri Olabilir

Toplumda kansızlık olarak bilinen anemi hastalığının en önemli ve yaygın belirtileri arasında üşümek yer alıyor. Önemli bir sağlık sorunu olan anemiye yakalanma olasılığı ülkemizde çok yüksek. Genellikle kadınların daha sık karşılaştığı bir hastalık olarak biliniyor. Sebepleri arasında katı diyetler uygulama, yetersiz beslenme, uzun adet dönemlerinde fazla kan kaybetmek ve sindirim sistemindeki emilim eksiklikleri yer alıyor. Üşüme belirtileri ile birlikte kalp çarpıntısı, aşırı yorulma, halsizlik gibi sorunlar eklendiği zaman tehlikeli çanları çalıyor demektir. En kısa sürede bir uzmana görünülmesi öneriliyor.

Tiroit Bezi Hastalıklarına Dikkat

Vücudun tüm metabolizmasını etkileyen tiroit bezlerinin düzgün çalışmaması çeşitli hastalıkları beraberinde getiriyor. Düzgün çalışmaması halinde organlar arasındaki sistematik uyum ortadan kalkıyor. Çok az ya da çok fazla çalışması kişinin günlük hayatını üşümenin yan etkileri dışında bir hayli etkiliyor. Üşümeye ek olarak sürekli yorgunluk hissi, hızlı kilo alma ya da kilo verme, kabızlık, saç dökülmesi gibi klinik durumların eklenmesi hastalığın kontrol altına alınması açısında önemli bir adımdır.

Sinir Sisteminiz Bozulmuş Olabilir

Sinir ileti sisteminde meydana gelebilecek birtakım bozukluklar üşümeyi beraberinde getirir. Zaman zaman üşüme, el ve ayaklarda hissizlik ve hareket bozuklukları gibi belirtiler sinir sisteminiz ile yakından ilgili olabilir. Kas hastalıklarının neden olduğu bu sorunlar müdahale edilmediği takdirde daha ciddi sorunlara yol açabilir. İlgili hekime şikayetlerle ilgili yapacağınız başvurunun ardından yapılacak testlerle birlikte sistematik bir tedavi yöntemi belirlenebilir.