Tatil Yapmak İçin Doğru Zamanın Geldiğini Gösteren İşaretler

Tatil yapmanız için gereken doğru zamanı bilmiyorsanız birkaç basit işaretle zamanın geldiğini anlayabilirsiniz. İşlere ara vermek, huzuru bulmak ve biraz kafa dinlemek için gereken zaman aslında hem vücudumuz hem de beynimiz tarafından verilen sinyallerle anlaşılabiliyor. Peki bu işaretler neler?

İş Yerindeki Sorunlar Arttıysa

Her sabah gittiğiniz iş yerine gitmek istemiyorsanız, projelerinizdeki hatalarınız arttıysa, işlerinizi günlük rutin düzende yapamıyorsanız tatil zamanınız gelmiş demektir. Eğer en basit işi bile yapamıyor ve hata yapıyorsanız, beynininiz yorulmuştur. Eksik ürün teslim edebilir, cümleleri yanlış yazabilir, postaları yanlış alıcılara gönderebilirsiniz. O kadar dikkatli olmanıza rağmen böyle basit hatalar yapıyorsanız belki de patronunuzdan izin isteme vaktiniz gelmiştir.

Özel Günleri Unutuyorsanız

Evlilik yıldönümünüz, çocuğunuzun yaş günü gibi özel günleri unutmaya başladıysanız bu noktada bir durmanız gerekiyor. Yoğun iş hayatınızdan da bu unutkanlık baş göstermiş olabilir. Bir süreliğine yaptığınız tüm işlere ara vermeniz gerekiyor demektir. Bizim önerimiz 3 günlük bir tatil yapmanız olacaktır.

İyi Bir Uyku Çekemiyorsanız

En son ne zaman 8 saat uyuduğunuzu hatırlıyor musunuz? Eğer bu sorunun cevabı “Hayır” ise kesinlikle tatil yapmak için doğru zamandır. Güzel bir uyku çekebildiğiniz tatiller planlamaya başlamanızı öneriyoruz. Sağlıklı olabilmenin altın kurallarından biri de 8 saat uykudan geçmektedir. Bir süre sonra vücudunuzun uykusuzluğa alıştığını sanabilirsiniz fakat vücudunuz başka sinyaller vermeye başlayacaktır. Sürekli olarak halsiz ve hasta hissetmeniz gibi işaretlerden de bunu anlayabilirsiniz.

Kendinizi Motive Edemiyorsanız

İş yaşamında ve günlük yaşamınızda karşılaştığınız problemlerle mücadele etmek zorlaşabilir. Motivasyonunuz sürekli olarak düşüyor olabilir. Bu durumda da mutlaka kısa bir tatil yapmalısınız. Artık kendi kendinizi motive edemiyorsanız vücudunuzun ve beyninizin dinlenmeye ihtiyacı var demektir.

Söylenenleri Anlamamak ya da Eksik Anlamak

Çevrenizdeki insanlarla aynı ortamda bulunsanız bile ruhunuz başka yerlerde olabilir. Bunun en büyük sebebi de sürekli olarak başka düşünceler içerisinde olmanızdır. Yatağa girdiğinizde bile iş yerindeki problemleri düşünüyorsanız acilen tatile çıkmalısınız. Hayatınızdaki insanların yapmış olduğu esprileri bile en son siz anlıyorsanız orada bir es vermek gerekiyor demektir.

Stresle Mücadele Edemiyorsanız

Kimi zaman hayatınızda bazı şeyler yolunda gitmeyebilir fakat bu tip durumlarda yaşamış olduğunuz baskı ve stres ortamından kurtulamıyorsanız hemen bulunduğunuz yerden uzaklaşmalısınız. Artık eskisi kadar sakin kalamıyorsanız, en basit problemde yelkenleri suya indiriyorsanız patronunuzdan izin isteyin. Tatil için çanlar çalıyor fakat anlayamamışsınız!

Sürekli Mutsuz Hissediyorsanız

Yaptığınız hiçbir şeyden yeterince keyif almıyor, eğlenmiyorsanız kendinize “Depresyonda mıyım?” sorusunu sormadan önce en son ne zaman hiçbir şey düşünmeden, etmeden vakit geçirdiğinizi hatırlamaya çalışın. Hatırlayamıyorsanız tatil yapmanız gerekiyor demektir. Sürekli mutsuz hissetmek, ruhsal anlamda sizi başarısızlığa sürükleyecektir. Bu durumda iş alanınızda etkilenecektir. En iyisi tatil yaparak bu durumu düzeltmektir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.