Tatil Yaparken Başınıza Gelebilecek Talihsiz Olaylar

Tatil planınız hazır, bavullarınızı hazırladınız ama hay aksi! Başınıza hiç beklemediğiniz bir olay mı geldi? Bu talihsiz olaylar havaalanında da başınıza gelebilir, tatile çıkmadan öncede… Bu durumlara karşı her daim hazırlıklı olmanız gerekir.

Vize Başvurunuz Reddedilebilir

Tatil yapmak için henüz evden bile çıkmamışken başınıza gelebilecek en kötü şey vize başvurunuzun reddedilebilir. Schengen ya da İngiltere vizesi başvurularında çok sık yaşanan bir durumdur. Eğer konsolosluk tarafından uygun kriterlere sahip değilseniz vize başvurunuz reddedilmiş olabilir. Bunun için bir araştırma yapmalı ve vize başvurunuzda nelerin eksik ya da uygunsuz bulunduğunu tespit ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Vize başvurusu için yardımcı olabilecek kişilerden de yardım alabilirsiniz.

Havaalanında Bavulunuz Kaybolabilir

İster yurtiçi ister yurtdışı seyahat yapın uçakla yapacağınız tüm seyahatlerde başınıza gelebilecek bir olaydır. Özellikle uzak mesafe yolculukları için kullanacağınız bavullar başınıza dert olabilir. Havaalanlarında kullanmış olduğunuz bavullar siz teslim ettikten sonra uçağın bagaj bölümüne alınmaktadır.

Uçaktan indikten sonra bavulunuzu beklediğiniz halde o kayan bantta göremiyorsanız iki durum söz konusu olabilir. Ya bavulunuz kalkış havalimanı olan yerde kalmıştır ya da başka bir uçağın bagaj bölümüne aktarılmıştır. En kötü ihtimal, bavulunuz çalınmış olabilir. Bu nedenle uçak seyahatlerinizde hiçbir değerli eşyanızı bavulunuza koymamaya çalışın. Değerli eşyalarınız mutlaka el bagajı olarak yanınızda bulunsun.

Sahilde Güneşlenirken Çantanız Çalınabilir

Hırsızlar için tatil beldeleri adeta cennettir. Tatil denilince de akla her zaman yaz tatili gelir. Siz sıcacık güneşin altında güneşlenirken bir bakarsınız ki plaj çantanız kaybolmuş! Böyle bir durumda cüzdanınız, telefonunuz ve diğer kişisel eşyalarınız çalınabilir. Bu duruma karşı tedbirli olmak da yarar var. Peki nasıl bir önlem alabiliriz?

Sahile giderken cüzdan almak yerine yanınıza nakit para almayı tercih edin. Çok cepli bir sahil çantası tercih edin. Bazı hırsızlar çantanın içerisinden eşya alır, çantayı bırakabilir. Bu durumda hırsızın çanta içerisindeki telefonunuzu ya da cüzdanınızı bulmasını zorlaştırabilirsiniz. En rahat çözüm cüzdan ve telefon gibi eşyaları sahile götürmemeniz olacaktır.

Çocuğunuz Kaybolabilir

Tatil yapmak için rezervasyon yaptırmış otele ailecek vardınız. Kocaman otelin içerisinde siz tam lobi bölümünde check-in yaparken o da ne? Çocuğunuz gözünüzün ucundan saniyelikte olsa kaybolabilir. Etrafı telaşa vermeden önce çocuğunuzun saklanabileceği yerleri tespit edin. Hala daha çocuğunuzu bulamıyorsanız güvenlik görevlilerine haber verin. Büyük oteller içerisinden hiçbir şekilde çocukların tek başına çıkartılmasına izin verilmez. Çocuğunuz kısa bir süre içerisinde bulunacaktır.

Cüzdanınız Kaybolabilir

Tatilde en sık rastlanan talihsiz olay cüzdan kaybolmasıdır. Tatildeyken sürekli olarak yanımızda taşımamız gereken kişisel eşya cüzdanımızdır. Cüzdanla birlikte en sık kaybolan kişisel eşyalar içerisinde pasaport ve kimlik kartı da bulunmaktadır. Tüm bunların kaybolmasını önlemek için basit yöntemler uygulayabilirsiniz. İpli cüzdanlar ya da kemer bölgenize bağlayarak taşıyabileceğiniz cüzdanlar, eşyalarınızın kaybolmasını önleyecektir.