Yeni Geliştirilen Uygulama ile Çocuklara Grafik Okuma Öğretiliyor!

yeni-gelistirilen-uygulama-ile-cocuklara-grafik-okuma-ogretiliyor

Uzmanlar tarafından çocukların grafik okuma becerilerinin geliştirilmesi ve bu konuda eğitilmeleri öneriliyor. Grafik okuma becerisinin çocukluk yıllarında edinilmesi gerektiğini bildiren uzmanlar bir de uygulama geliştirdi. C’est la Vis adı verilen uygulama grafik okuma becerisinin çocuklara kazandırılmasını sağlıyor.

Doğru Bilgiye Ulaşmak Kolay Değil

yeni-gelistirilen-uygulama-ile-cocuklara-grafik-okuma-ogretiliyor

Günümüzde yazılı ve sözlü medyada, sosyal medyada doğru olmayan haberlere sıkça rastlarız. Özellikle suiistimalin daha kolay olduğu sosyal medyada rastlanan bu gibi haberler doğru bilgiye erişimi sekteye uğratır. Güvenilir bilgi paylaşımı yapan kaynakların takip edilmesi sırasında da paylaşılan veriler bazen anlaşılamaz. Uzmanlar veri görselleştirme araçlarını kullanarak bunun sağlanabileceğini söylüyorlar.

Grafikler Hayatımıza Aslında Çocuklukta Giriyor

yeni-gelistirilen-uygulama-ile-cocuklara-grafik-okuma-ogretiliyor

En etkili veri görselleştirme araçlarının başında grafikler gelir. Grafikler aslında çocukluk çağından beri insan hayatındadır. İlkokul çağında çizilen çemberler, çubuklar ve çeşitli çizgiler bunlara örnektir. NASA’da görev yapan veri görselleştirme uzmanı Başak Alper’in de yer aldığı ekip bu konuda bir araştırma yapıyor. Ekipte aynı zamanda Koç Ünversitesi’nde görevli Metin Sezgin, Birleşmiş Milletler’de görevli Jeremy Boy, Microsoft Research’de görevli Nathalie Henry Rich ve INRIA’da görevli Fanny Chevalier de bulunuyor.

Okul Kitaplarında 1.500 Sayfada 2.600 Görsel Bulundu

yeni-gelistirilen-uygulama-ile-cocuklara-grafik-okuma-ogretiliyor

Araştırma kapsamında Türkiye, Amerika ve Fransa’da yaşayan okul öncesi çağ ile ilkokul dördüncü sınıf arasında yaşa sahip çocukların eğitildiği mevcut kitaplar inceleniyor. Araştırmacılar bu kitaplardaki toplam 1.500 sayfada 2.600 civarında görsel olduğunu tespit etti. Bu görsellerin genellikle soyut konuları somut hale getirerek anlatmaya yaradığının farkına varıldı. İkici ve üçüncü sınıfa giden çocukların ders kitaplarında çubuk grafikler benzeri karmaşık içerikli görsellerin daha fazla olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar çocukların grafik öğrenmesinin sağlanmasının her alanda işlerine yarayacağını ve bilgiye erişimlerini kolaylaştıracağını söylüyorlar.

Eğitim Almamış Çocuklar Anlamakta Zorlanıyor

yeni-gelistirilen-uygulama-ile-cocuklara-grafik-okuma-ogretiliyor

Bahsi geçen araştırmacı ekip tarafından çocukların grafikleri doğru okuyabilmeleri için bir de uygulama geliştirildi. C’est la Vis adındaki uygulamanın ik amacı değişik nesneleri gruplamaları konusunda bu çocukları eğitiyor. Daha sonraki aşamada bu grupların karşılaştırılması bilgisi veriliyor. Araştırmadan çıkan sonuçlarda bir kısım çocukların ders kitaplarından alışkın oldukları grafikleri kolayca anlayabildikleri, bu konuda eğitim almamış olanların zorlandıkları fark edildi.

C’est la Vis Çocuklarda Denenmeye Başlandı

yeni-gelistirilen-uygulama-ile-cocuklara-grafik-okuma-ogretiliyor

Araştırmacı ekip çocuklara grafik okuma eğitimi verilmesinin önemine vurgu yapıyor ve C’est la Viz ile çocukların bunu daha rahat ve kolay öğrenebileceklerini bildiriyor. Henüz uygulamanın başarısı test edilmediğinden ne kadar etkili olduğu da bilinmiyor. Amerika’nın Seattle kentindeki okullarda çocuklara uygulama tanıtıldı ve ilgi gösterdikleri görüldü. Çocukların öğretmenleri de bir süre sonra yaptıkları yorumlarda uygulamanın yararlı olduğunu söylediler. Doğru bilgiye ulaşmak günümüzde giderek zor hale geldiğinden çocuk yaşta bu eğitimin verilmesi aslında bilgiye erişimde sıkıntı yaşamayan, doğru ve yanlış bilgiyi ayırt edebilen kişilerden oluşan bir toplum yaratılması açısından da önem taşıyor.

 

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.