Yönetim ve Girişimciliğe Dair 7 Hayat Becerisi

yonetim-ve-girisimcilige-dair-7-hayat-becerisi

Kariyerimizin temeli, kendimizi sürekli eğitebilmeye ve yenileyebilmeye dayanıyor. Ancak iş yaşamımızdaki bazı kavramlardaki yeniliği yakalayabilmek sadece iyi bir eğitim ile bitmiyor. Tecrübe edinmek ve stratejik duygu seviyemizi arttırabilmeyi gerektiriyor.

İş hayatınızda girişimciliğinizi ve yöneticilik vasfınızı bir üst seviyeye taşımanıza yardımcı olabilecek 7 hayat becerisini birlikte ele alalım.

1. Tüm Seçenekleri Görebilme ve Doğru Çözüme Karar Verebilme Becerisi

Doğru olan çözümü görebilmek ve onu uygulamaya alabilmek için öncelikle tüm seçenekleri ortaya koyabilmek gerekiyor. Sizi o konu hakkında olumlu veya olumsuz olarak bir sonuca çıkaracak olan tüm çözüm yolu bir alternatifinizdir ve bu alternatifleri iyi analiz etmeniz gerekir.

İyi bir girişimci ve yöneticinin en iyi kararı verebilme vasfına sahip olması gerekir. İrade sahibi olma becerisi de en büyük özellikleri arasındadır.

2. Farklı Düşünce Yapısına Sahip İnsanlarla Olumlu İletişim Kurabilme Becerisi

olumlu-iletisim-kurabilme-becerisiİyi bir yöneticinin ve girişimcinin vazgeçilmez olan özelliklerinden bir diğeri ise güçlü iletişim kurabilme becerisidir. Yöneticiler, sorunlarına çözüm üretebilmek için sürekli olarak insanlar ile iletişim halinde kalmak zorundadır. Yönetmekte olduğu insanların her biri kendilerine özgü düşünce yapısına ve kendine özgü karakterlere sahiptir. Her biri ile doğru bir şekilde iletişim kurarak olumlu bir iletişim şeklini ortaya koyabilmek, yönetim ve girişimciliğe dair olan bir diğer beceridir.

3. Güçlü Bir Bağlantı Kaynağı Kurabilme Becerisi

Başarılı bir yönetici ve girişimci olarak iyi işlerde yer alabilmenin en büyük anahtarlarından bir tanesi, doğru, sağlıklı ve güçlü bir bağlantı ağı oluşturabilme kabiliyetidir. Başarı sağlamış olduğunuz her işin arkasına dönüp bakıldığınızda, başarının en büyük temellerinden biri olarak tanıştığınız insanların varlığını görebilirsiniz. Tanışmış olduğunuz insanların, planlarınıza ne zaman ne şekilde dahil olabileceklerini başarabildiğiniz anda sizler de iyi bir girişimci ve yönetici becerilerinden bir tanesine daha sahip olmuş olursunuz.

4. Kriz ve Sıkıcı Anları Eğlence Anlarına Dönüştürebilme Becerisi

kriz-yonetimiGirişim yaptığınız ya da yönettiğiniz iş ne olursa olsun her anı zevkli bir halde sürmez. Elbette ki yeri gelecek kriz anları ile karşılaşacaksınız ve sıkıcı anlar ile baş etmek durumunda kalacaksınız. Unutmamak gerekir ki, karşılaşılan zorlukların en kolay şekilde atlatılmasını sağlayacak olan en güçlü beceri sevmektir.

Kimse sevmediği ve keyif almadığı bir işte başarılı olamaz. Yapacağınız işi sevmek istiyorsanız, işinizdeki en kritik anları bile sevginin gücü ile eğlenceli hale getirmeyi bilmeniz gerekir. İşte başarının en büyük kaynağı bu beceride saklı!

5. Öncülüğünüzü Hissettirebilme Becerisi

Bir guruba öncülük etmek istiyorsanız öncelikle bu gruptan öncülüğünüz ile sıyrılmanız gerekmektedir. Lider olduğunuzu öncelikle grubunuzdaki insanlara hissettirebilmelisiniz. Bunu da ekibinizdeki insanların iç seslerine kulak vererek ve onlara bekledikleri çözümleri sunarak başarabilirsiniz. Takımınıza iyi bir örnek olmanız da liderliğinizi ortaya çıkaracak olan temel gereksinimler arasında yer almaktadır. Takım bireyleriniz ile samimi bağ kurmanız ile birlikte öncülüğünüzü hissettirebilme becerisini de kazanmış olursunuz.

6. Sert Bir Düşüşü, Yumuşak Bir İnişe Çevirmeyi Bilme Becerisi

sert-dusus-yumusak-dususBaşarıya giden yolun, başarısızlıktan gittiği unutulmamalıdır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Her Hata Başarı Anahtarının Bir Oyuntusudur başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Başarılı olmak istiyorsanız, karşınıza çıkacak olan engelleri de aşmayı biliyor olmanız gerekmektedir. Bu engellerde düşebilir, tökezleyebilir veya zorlanabilirsiniz. Önemli olan yılmadan her defasında ayaklarınızın üzerinde dimdik durmayı başarabilmektir.

7. Gerekli Malzemeyi Doğru Kaynakta Arayıp Bulabilme Becerisi

Üzerinde çalıştığınız herhangi bir işte başarıyı yakalamanızda ihtiyacınız olacak olan en temel gereksinimlerden bir tanesi de mücadeledir. İyi bir girişimcinin ya da yöneticinin mücadeleci ruhunun çok gelişmiş olması gerektiğini unutmamak gerekir. Söz konusu olan ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri temin etme durumunda da aynıdır. Gerekli malzemelere ulaşabilme konusu, stratejik düşünme becerinizin güçlülüğü ile direk olarak ilişkilidir. Neyi nereden temin edebileceğinizi bilme ve doğru kaynaklara yönelebilme beceriniz ile öncülüğünüz her daim baki kalabilir.