BAE, Casuslukta Sınır Tanımamış, Diplomat, Aktivist ve Liderlerin iPhone’larını Hacklemiş!

Konu ile alakalı olarak basında yer alan haberlere göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yememiş, içmemiş casusluğa soyunmuş. Şimdilerde Birleşik Arap Emirlikleri için faaliyet gösteren eski ABD istihbarat operatörleri, ileri teknolojili bir casusluk programı ile ülkedeki ünlüleri, diplomatları ve yabancı liderleri hacklemiş.

BAE’nin Casusçuluk Oynadığı Ortaya Çıktı!

Şimdilerde Birleşik Arap Emirlikleri adına faaliyet yürüten eski Amerika Birleşik Devletleri istihbarat operatörleri, “Karma” olarak nitelendirmiş oldukları bir ileri teknoloji casusluk programı ile ülkede bulunan diplomat, yabancı liderler ve aktivistlerin iPhone’larına erişim sağladığı iddiaları ortalığı karıştırdı.

Konu ile alakalı olarak ünlü yabancı basın kanallarından Retuers tarafından 5 farklı haber kaynağı ve incelenen belgelere dayanarak yapılan haberlere göre, BAE adına faaliyet yürüten eski Amerikan istihbarat operatörleri, siber silahlar aracılığı ile ülkedeki yabancı muhalif liderlerin, aktivistlerin ve diplomatların Apple markalı cep telefonlarına gizli bir erişim sağlandı.

BAE, Türkiye’den de Mehmet Şimşek’i Dinlemiş

Karma ismi ile anılan bu siber araçlar aracın Körfez ülkesi olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde son 3 yıldır yüzlerde kişinin takip edilmesi sağlandığı ifade edilen bu haberlerde, cep telefonuna gizlice erişim sağlanan ve takip edilen isimlerden birini de Türkiye Eski Başbakan Yardımcı Mehmet Şimşek olduğu belirtildi. Bunun ile beraber habere göre, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani, Nobel Barış Ödülü alan Yemenli aktivist Tevekkül Karman ve Müslüman Kardeşler hareketinin önemli isimleri de yer aldı.

İleri teknoloji casusluk aracı Karma’nın Abu Dabi’de Birleşik Arap Emirliklerinin güvenlik birimleri ve onlar adına faaliyet yürüten eski Amerikan istihbarat operatörleri tarafından siber saldırılarda kullanıldığına dikkat çekilen haberlerde, bu Karma sisteminin 2016 ve 17 yıllarında izlenen iPhone’lardaki elektronik posta, fotoğraf, mesaj, not ve konum bilgisi gibi bilgilere erişilebilmesi amacıyla kullanıldığı belirtildi.

2017’nin Sonunda Karma’nın Gücü Büyük Ölçüde Azalmıştı

İsmi belli olmayan bir istihbarat operatörü 2 yıl öncesinde Apple’ın güvenlik güncellemelerinin bu casusluk programı üzerinde etki sağlayarak, Karma’nın kullanımında etkisini en aza indirdiğini ifade etmişti.

Bunun ile beraber Retuers tarafından yayınlanan bu haberde, Karma gibi ileri derecede casusluk sistemlerinin eş zamanlı olarak yüzlerde Apple markalı cep telefonuna erişim sağlayarak, konum bilgisi, fotoğrak ve mesaj gibi ayrıntılar hakkında bilgi çalınabildiği de dile getirildi.

Yetkililer Açıklama Yapmaktan Neden Kaçınıyor?

Obama’nın başkanlığı döneminde Beyaz Saray’da siber güvenlik uzmanı olarak görev yapan Michael Daniel konu ile alakalı bazı açıklamalarda bulunarak, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve bunlara yakın müttefik olarak bilinen neredeyse 10 farklı ülkenin bu gibi üstün teknolojili siber silahlar geliştirebilme potansiyeline sahip olduğunu düşündükleri bilgisini paylaşmıştı.

Yayımlanan bu haberde ise, Birleşik Arap Emirliklerinin ve Apple yetkililerinin casusluk ve bilgi sızdırma iddiaları ile alakalı herhangi bir açıklama yapmak istemediği de ifade edildi.