Whatsapp, Facebook, İnstagram Birleşiyor! Neler Olacak, Nasıl Kullanılacak?

Sosyal medya platformlarından Facebook’un Kurucu Zuckerberg, Instagram, Whatsapp ve Facebook Messenger gibi anlık mesajlaşma platformları üzerindeki mesajları, tek bir çatı altında toplamayı hedefliyor.

Hepsi Tek Çatı Altında Toplanacak

Ortaya atılan bu yeni iddialar ile Facebook’un kurucusu ve Üst Yöneticisi Mark Zuckerberg’in Instagram, Whatsapp ve Facebook Messenger gibi mesajlaşma platformlarındaki mesajları, tek bir uygulamada birleştirmeyi düşündüğü ortaya çıktı. New York Times gazetesi tarafından konu ile alakalı olarak 4 kaynak neticesinde yapılan haberlere göre, Mark Zuckerberg, Facebook’a ait olan diğer sosyal medya platformlarındaki mesajları bir uygulaya entegre edecek gibi görünüyor.

Facebook Messenger, Instagram ve Whatsapp’ın ayrı ayrı platformlar olarak kullanılmaya devam edileceği ifade edilen bu haberlerde, şirket tarafından gerçekleştirilecek olan bu değişikliğin, önümüzdeki yılın başı itibari ile uygulamaya sokulacağı ifade edildi.

Facebook Kullanıcıları Yalnızca Onlarla Konuşabilecek!

Facebook tarafından gerçekleştirilecek olan bu değişikliğin akabinde, mesela bir Facebook kullanıcısı, yalnızca Whatsapp’ı olan başka bir kullanıcı ile mesajlaşabilecek.

Facebook ve Instagram’a da Uçtan Uca Şifreleme Geliyor

Öte yandan şirkete yakınlığı ile bilinen 4 farklı kaynaktan edinilen bilgilere göre şirketin sahibi Mark Zuckerberg, sahip olduğu bütün platformları adına uçtan uca şifreleme sistemini zorunlu bir hale getirdi. Bu sayede platformlar üzerinden iki kişi ya da grup arasında geçen konuşmalar, sohbeti edenlerin dışında başka herhangi biri tarafından görülmesi engellenmiş olacak. Uçtan uca şifreleme sistemi, şimdilik yalnızca Whatsapp’ta kullanılıyor.

Zuckerberg’in Fikrinin Değiştirmesinde Etki Büyük!

Şirket kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, her ne kadar Instagram ve Whatsapp’ı bünyesine dahil ettikten sonra bu platformların birbirinden bağımsız olarak hizmet vermeye devam edeceğine dikkat çekse de, konuya ilişkin bilgi paylaşımında bulunan bazı kaynaklara göre, bu iki platforma yönelik taleplerin büyük oranda artış göstermesinden dolayı fikrini değiştirdi.

Öte yandan şirket yapmış olduğu açıklaması ile yapılabilecek en başarılı mesajlaşma deneyimine imza atmak istedikleri, kullanıcıların daha hızlı, daha güvenli ve özel olarak mesajlaşmalarını sağlayacaklarını ifade etti. Bunun ile beraber daha çok anlık mesajlaşma platformlarına uçtan uca şifreleme sistemini zorunlu kıldıklarını dile getiren Facebook, insanların gerek aileleri, gerekse yakınları ile bu platformlar aracılığıyla daha kolay iletişim kurmasını düşündüklerini belirtti.

Facebook’un Güven Problemi İse Hala Devam Ediyor

2018 Nisan döneminde Londralı Cambridge Analytica adli bir analiz şirketi tarafından yapılan açıklamada, Facebook uygulamasını sahip olduğu kullanıcılardan 87 milyonuna ait hesaplardan izinsiz olarak veri toplandığı ifade edilerek, 2016 yılının en önemli zamanlarında küresel krize sebep olmuştu.

Öte yandan New York Times gazetesinin yapmış olduğu haberlere göre, Facebook tarafından kullanıcıların bilgilerinin izinsiz bir şekilde Sportfy, Amazon ya da Microsoft gibi şirketler ile paylaştığı ifade edilirken, paylaşılan bu veri miktarının ise Facebook tarafından açıklananın aksine oldukça fazla olduğu iddiaları ortaya atılmıştı.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.