Başarılı Olmak için Uzaklaşılması Gereken Alışkanlıklar!

İş hayatında başarılı olmak için gerekli olan kişisel özellikler, işle ilgili deneyim, yetkinlik, bilgi ve donanım gibi kriterlerin yanı sıra bir de bireylerin farkında olmadıkları kötü alışkanlıklar vardır.

Bu alışkanlıklar kişilerin belki de istemeden yaptıkları şeylerdir, ancak başarıyı olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alırlar. Çalışma hayatında başarılı olmak için bunlara da dikkat etmek bir gerekliliktir.

İdolleri Yanlış Belirlemek

Herkesin iş hayatında kendine idol belirlediği kişilikler olmalıdır. Ancak bu idoller belirlenirken kişinin kendi iş alanı ile örtüşmesi, gerçekten onun yapmak istediklerini mi, yoksa farklı şeyler mi yaptığı konusunda doğru karar vermesi gerekir. Yanlış idol seçimi başarıya giden yolun uzun dönemeçlerden geçmesine sebep olabilir.

Kendini Başkalarıyla Kıyaslamak

Çalışma hayatında rekabet önemli unsurlardan biridir. Ancak rekabet etmek için seçilen çalışma arkadaşları ile aynı kulvarda olduğunun bilinmesi gerekir. Bir şirkette herkes aynı amaç için çalışır. O da çalışılan şirketin başarısı ve dolayısıyla kişisel başarıları etkiler. Çalışma ortamında kişinin kendisini başkaları ile kıyaslaması; o kişilerden ilham alabildiği sürece faydalıdır.

Şikayet Etmek Yerine Odaklanmak

İş yaşamında başarının sırları ancak işine ve hedeflerine doğru odaklanan, pozitif insanlar tarafından keşfedilmiştir. Eğer bireyin aklında iş hayatı ile ilgili yapmak istediği bir proje varsa, sürekli ertelemek, zaman bulamamaktan şikayet etmek, “keşke” demek yerine; bir an önce gerekli organizasyonu yaparak o işe odaklanmalı ve denemelidir.

Çalıştığınız İş Kaderiniz Değil

Çalışma hayatında monotonluk başarıyı ve performansı olumsuz etkiler. Bir işte yapabileceği her şeyi yaptığını ve daha fazlasının olamayacağını düşünen kişiler başarının farklı sektörlerde olabileceğinin farkında olmalıdırlar. İş ya da sektör değiştirmek doğru zaman ve doğru karar olduğu sürece kişilere fayda sağlayabilir.

Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Bazen kişilerin zararsız olarak gördüğü alışkanlıklar kendileri farkında olmasalar da iş yaşamlarını etkiler. Gece geç yatmak, düzensiz ve fazla hareketli bir sosyal yaşamın olması, zararlı madde kullanımları, fazla duygusal olmak, iş günlerinden önceki gecelerde geç saatlere kadar süren yorucu aktivitelerde bulunmak bunlardan bazılarıdır. Kendi yaşam şeklinize göre alışkanlıklarınızı ve hobilerinizi gözden geçirin, iş yaşamınıza nasıl bir etkilerinin olduğunu bir kez daha kontrol edin.