Beslenme Deyip Geçmeyin! İşte Beyin Gelişimini Etkileyen Yiyecekler

Vücudumuzun kontrol mekanizması olan beyin tüm organlarımıza hitap ediyor. Beynin gelişmemesi ya da çeşitli sorunlar yaşaması tüm vücudu etkilediği için beyin sağlığının önemi bir kez daha uzmanlar tarafından altı çizilerek ifade ediliyor. Hem psikolojik hem de maddesel anlamda beyni etkileyen sorunlar arasında beslenme de yer alıyor. Beyinle hiç alakası yokmuş gibi görünen beslenme seçeneklerinin aslında direkt olarak beyni etkilediğini biliyor muydunuz?

Sağlıksız olduğu düşünülen besinlerin büyük bir kısmı beyin sağlığını olumsuz etkiliyor. En büyük düşmanı ise işlenmiş şeker olarak ifade ediliyor. Kaşık kaşık vücuda alınan şeker aslında zehirden farksız. Vücudun şeker ihtiyacını karşılamadan elbette olmaz. Ancak bunun için rafine şerlerden uzak durup bal pekmez gibi doğal besinlere yönelebilirsiniz. Ancak uzmanlar bu konuda da uyarıyorlar. Balı kaşık kaşık tüketmek bir intihar olabilir. Ancak sabah kahvaltılarında ekmeğe sürerek hayatınızın içerisine sokmak güzel bir tercih olarak değerlendiriliyor.

Sağlıklı Yaşam İçin Önce Beyninize İyi Bakın!

Bilim insanları son 10 yıldır kanserin kesin çözümü için çalışıyorlar. Ancak kesin bir sonuç elde edemediler. Bunun üzerine kanser gelişiminin engellenmesi için en önemli maddenin şeker tüketiminin kesilmesi olduğu yargısına ulaştılar. Aşırıya kaçmadan doğal şekerden tabi ki faydalanabilirsiniz. Vücudumuzun enerji kazanımı için şekere de ihtiyacı var. Ancak durumu abarttığınız vakit kansere davetiye çıkarabilirsiniz.

Et sağlıklı ve önerilen bir besinken günlük dozlarda aşırıya kaçılması beyni olumsuz etkiliyor. Beyinde yağlanmaya sebep olurken zaman içerisinde düşünme yetilerinizi kaybetmenize dahi yol açabilir. Özellikle salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş et tüketimi sırasında bir kez daha düşünün!

Sağlıksız beslenmenin beyni etkilediği kadar kanser hastalığını da tetiklediği biliniyor. Fast Food çılgınlığı üzerine günümüzde kanser hastalığı bir çığ gibi büyümeye başladı. Her kanser tipinin beslendiği özel bir alan bulunuyor. Sağlıksız ve dengesiz beslenme kanser hücresinin gelişimini hızlandırarak tüm vücuda yayılmasını ve hatta geri dönüşü imkansız sonlara sebep oluyor.

Doğal Besinlerin Şekerinden Faydalanın

Kanser hücreleri için en tehlikelisi rafine şekerlerdir. Şeker ihtiyacını pekmez, hurma, bal gibi doğal besinlerden karşılamanın daha mantıklı olduğunu savunan uzmanlar bu konuda uyarılarda bulundular.

Hamur işleri Türk mutfağının vazgeçilmezleri olduğu için sıklıkla tüketiyoruz. Ancak uzmanlar bu konuda kesin bir dille uyarıyorlar. Beyne direkt olarak zarar veren hamur işlerinin fazla tüketilmesi yapılan araştırmaların ardından özellikle çocuk yaşlarda zeka geriliğine sebep oluyor. Uzmanlar her besini kararında tüketmenin, zararlı olan besinlerden ise nefsi köreltme amacıyla küçük miktarlarda tüketerek uzaklaşılabileceğini savunuyorlar. Sıfır şeker tüketiminin de son derece zararlı olduğu tartışılıyor. Vücudun direncini kıran şekersizlik tedavileri de olumsuz etkiliyor. Bu yüzden doğal şekerle beslenen kanser hastalarının tedavi süreçlerinin daha olumlu olabileceği düşünülüyor. Uzmanlar beyin gelişiminin beslenme ile doğrudan bir ilişkisi olduğunu savunuyorlar.