Erkeklere Korkutan Uyarı! Kısır Kalabilirsiniz

Günümüzde şehir yaşamı, iş hayatı ve ertelenen planlar bebek doğum oranlarının giderek düşmesine yol açtı. Erkeklerde ise kısırlık oranı kadınlara göre daha fazla görülmeye başlandı. Uzmanlar kısırlığın pek çok sebebinin olabileceğini dile getiriyorlar. Ancak günümüz şartlarında kısırlığın pek çok erkeği etkileyen ciddi bir sorun olmasından dolayı çocuk sahibi olmak için ertelemenin doğru olmayacağı konuşuluyor. Doktorlar erkeklere ellerini çabuk tutmaları konusunda uyarı yapıyorlar.

Günümüzde genç çiftlerin en büyük korkulu rüyası bebek sahibi olamamak olarak biliniyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda her 100 çiftten 15 tanesinin kısırlıkla mücadele ettikleri ortaya çıktı. Araştırmalar ise gelecekte korkutuyor. 2050 yılında tüm çocukların tüp bebek yöntemi ile dünyaya geleceği ve kısırlığın ciddi bir sorun olacağı düşünülüyor. Bu araştırmalar günümüzde evlenip çocuk sahibi olmaya karar veren çiftleri daha fazla korkutuyor. Kısırlığın bu kadar fazla yayılmasının çeşitli nedenleri olabilir. Ancak sanırım modern yaşam şartlarının getirdiği bazı imkanlar, stres, yanlış beslenme kısırlığı etkileyen durumlar arasında ilk sırada yer alıyor. Bahçeşehir Üniversitesi Hastanesi Medical Park Göztepe Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Sarp Korcan Keskin kısırlık konusunda bilinmeyenleri ve önerilenleri anlatıyor.

Kısırlık Giderek Artan Bir Sorun..

Son yıllarda yapılan araştırmalarla birlikte Türk erkeklerinde kısırlık giderek artan bir sorun haline geldi. Özellikle eski yaşam şartlarını terk edip Batılı yaşam şartlarını benimseyen kişilerde kısırlık daha sık görülüyor. Erkeklerde kısırlık sperm üretiminin yeteri kadar olmaması ya da sperm kalitesinin düşük olması olarak ifade ediliyor. Sperm kalitesini bozan bazı hastalıkların tedavisi erken yaşlarda tedavi edilebiliyor. Ancak geç kalınması durumda tedavi edilemediği belirlendi.

Yapılan araştırmaların ardından her geçen yılın ardından erkeklerde sperm kalitesinin yüzde 1 ile 2 oranında azaldığı tespit edildi. Hazır gıdanın içerisinde kullanılan östrojen yani kadın hormonu ağırlıklı besinler erkeklerin dengesini bozuyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha fazla maruz kaldığımız radyasyon, modern hayat içerisinde zaman kontrolünün yapılamaması ve ortaya çıkan çeşitli stresler erkeklerin yaşam tarzını bir anda değiştiriyor. Aynı zamanda sürekli sıcağa maruz kalmak erkeklerdeki sperm kalitesini düşürüyor. Sürekli sauna ve hamam gibi ortamlarda bulunmanın sakıncaları bir kez daha ortaya kondu.

Erkeklere Erken Evlenin Çağrısı Yapıldı

Sperm sayısı ve kalitesi bir erkeğin sağlık seviyesinin yansıması olarak kabul edilebiliyor. Baba olmak isteyen erkeklerin öncelikli olarak beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekiyor. Uzmanlar tarafından sağlıklı gıdaların tüketilmesi, spor aktivitelerine ağırlık verilmesi ve şehir yaşamından bir miktar uzaklaşmak çocuk sahibi olmayı kolaylaştırıyor.

Uzmanlar özellikle erkeklere evliliği geciktirmemeleri ve bebek planlarını ertelememeleri konusunda uyarı yapıyor. Sperm kalitesini artıracak olan bitter çikolata, muz, kırmızı meyve ve sebzeler ile havuç tüketimine ağırlık verilmesi sperm kalitesinin artırılması açısından son derece önemlidir. Bu sayede bebek sahibi olmak isteyen erkeklerin uyarılara kulak vermeleri bekleniyor.