Çocuklara Yardımcı Olacak Küçük Sofia’nın Tanıtımı Yapıldı!

Çocukların kodlamayı öğrenmesinde yardımcı olacak Küçük Sofia, bu sayede yapay zekaya karşı vatandaşların ilgisini artırmayı hedefliyor.

Devamlı olarak haberlerde yer almayı başaran yapay zekaya sahip günümüzün en iyi robotu ve dünyanın ilk insansı görünüme sahip robotu unvanına sahip olan Sofia, dünyanın hemen hemen her bir köşesinde dahi tanınıyor ve biliniyor. Fakat Sofia’nın minik hali olan Little Sofia, henüz pek tanınmış değil. Sofia’nın 14 inç kardeşi olarak tasarlanıp üretilen Küçük Sofia, çocuklara AI teknolojisi hakkında bilgi ve eğitim vermeyi planlıyor. Merkezi Los Angeles ve Hong Kong’da bulunan robot şirketi Hanson Robotics, hem Sofia’nın, hem de onun minik versiyonu olan Little Sofia’nın yapımcısı olarak biliniyor.

Minik Sofia Küçücük Boyuyla Pek Çok İşin Üstesinden Gelebilecek!

Sofia, insana oldukça benzeyen yapısı ve hareket yakınlığıyla görenleri adeta hayrete düşürüyor ve büyük bir hayranlık uyandırıyor. Piyasada dolaşan söylentilere göre Küçük Sofia ise biraz daha eğitim alanında ön plana çıkacak gibi görünüyor. Yapay zeka (Al) kullanılmasını biraz daha yaygınlaştırabilmek adına mobil uygulamalar üzerinden çocuklara kodlama yapmayı öğreten Küçük Sofia, kendisinden büyük olan Sofia’yı hiç aratmayacak gibi duruyor.

Küçük Sofia Üzerindeki Çalışmalar Tamamlandı!

Geçtiğimiz günlerde Tonight Show ve 2019 Tüketici Elektroniği Şovu’nda gerçekleştirilen önizlemenin akabinde Robotocs Hanson bu hafta içerisinde yapay zekanın nasıl programlanacağına dair çocuklara eğitim verecek olan Küçük Sofia’yı tamamladı.

Bu program kapsamında bilim, mühendislik, robotik, bilgisayar ile görme, derin görme ve matematikten bol bir şey görünmeyecek.

Hanson Robotics, tarafından yapılan açıklamalar ise oldukça dikkat çekici görünüyor. Şirket olarak hedeflenen vizyonun “Robotları Hayata Geçirmek” olduğunu ifade eden Hanson Robotics yetkilileri, yapay zeka geliştiricilerinin, robot uzmanlarının, mühendislerin, bilim adamlarının ve sanatçıların oluşturduğu ekip tarafından Küçük Sofia’nın tasarlandığını belirten yetkililer, buradaki amacın yapay zeka teknolojisine erişimi artırmak olduğunu da ekledi.

Hanson Robotics, Çeşitli Çalışmalarla Çocukların Eğitimine Katkı Sağlıyor

Bilindiği üzere Hanson Robotics, daha önce de bu gibi yapay zekaya sahip olan robotların çocukların eğitimine fayda sağlaması adına pek çok çalışmalar yürütmüştü. Mesela yakın tarihte Einstein isimli bir takım oyunu oluşturarak, çocukların matematik ve fen üzerine kendini geliştirmesine imkan tanıyan bu şirket, fen ve matematiğin pek çok alanı oyunlaştırılarak, çocukların eğitimine katkı sağlandı.

Bu Sayede Yapay Zekaya Sahip Robotların Farkındalığı Artırılacak

Konu ile alakalı olarak bazı açıklamalarda bulunan şirket yetkilileri, ağırlıklı olarak yapay zekaya sahip olan robotlar alanında mevcut farkındalığı daha üst seviyelere taşımak adına bu tarz bir yola başvurulduğunu ifade etti. Dolayısıyla çocuklar Küçük Sofia ile yapay zeka teknolojisine yönelik kod yazmayı öğrenirken, bu sayede AI teknolojisinin gelişmesi ve yaygınlaşması sağlanmış olacak.