Çok Para Harcıyor Musunuz? Psikolojiniz Bozuk Olabilir!

Günümüzde pek çok kişinin asıl sorunu fazla para harcamak gibi görünüyor. Bazen cebimizde olmayan parayı bile harcamak istiyoruz. Nakit parası olmayanlar kredi kartına yükleniyorlar. Hiç ödemeyecekmiş gibi harcadığımız kredi kartlarının ay sonunda ekstreleri belimizi büküyor. Çok para harcamak kimimiz için bir terapi olarak görülürken kimimiz için normal bir durum olarak değerlendiriliyor. Ancak bu konuda uzmanların farklı fikirleri var.

Psikiyatri Uzmanı Profesör Doktor Ahmet Ertan Tezcan fazla para harcamanın aslında sanıldığı gibi normal bir durum olmadığını dile getirdi. Alışveriş alışkanlıkları kişinin bütçesinin dışına çıkmaya başladıysa bu süreçte kompulsif alışveriş bozukluğu denilen sorun ortaya çıkmış olabilir. Bu durum tamamen psikolojik bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman alışveriş yapan ve para harcayan kişinin farkına varmadığı bu durum ilerleyen dönemlerde ciddi sorunları beraberinde getirebilir.

Fazla Para Harcayanlar Tedavi Omalı

Hepimiz sınırsız alışveriş yapmak ve istediğimiz her şeyi satın almak isteriz. Bu oldukça güzel bir hayal. Ancak maddi anlamda kişilere özel olan bütçe her zaman böyle bir duruma elverişli olmayabilir. Kompulsif alışveriş bozukluğu tamamen psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Kişi kendisini para harcamadan rahat hissetmediği için aslında hiç ihtiyacı olmayan şeylere bile para verir duruma gelir. Bu kişilerin evde olan ve kullanmadıkları eşyaları da biriktirdikleri ve asla atamadıkları bilinir. Alışveriş yapmayı bir türlü durduramadıkları için ay sonunda maddi ve manevi olarak ciddi zorluklar yaşamaya başlarlar.

Bu kişilerin rahatsızlıkları bir tık ileri taşındığı zaman kredi kartı borçları artabilir ve buna rağmen çevrelerinden borç alma ancak ödeyememe sorunları ortaya çıkabilir. Hatta işi abartık para harcamak için gayrimenkul satanlar bile var. Bu durumda çok para harcadığını ve bunun sorun olduğunu bilen ancak kendisini engelleyemeyen kişilerin tedavi edilmeleri son derece önemlidir.

Zamanında Müdahale Etmek Sorunu Çözebilir

Her hastalığın erken müdahalesi son derece önemli olduğu gibi psikolojik hastalıklarında ilk evresinde tedavi edilmesi gerekir. Böylece çok daha kısa sürede sonuç almak ve bu sonuçları kalıcı hale getirmek mümkündür. Günümüzde pek çok ürüne ulaşım son derece kolaylaştı. Kıyafete ve teknolojiye verilen değer arttıkça kişilerde para harcama isteği hızla oluşmaya başladı. Bu duruma engel olmak için kişilerin mantıklı ve ihtiyaçları dahilinde bir alışveriş yapmaları son derece önemlidir.

Para harcama hastalığı çocukluk yaşlarda ortaya çıkabilir. Bu durumu engellemek için ebeveynlerin iyi bir gözlem sonucunda çocuğu eve kapatmak yerine dışarı çıkmaya zorlamaları gerekmektedir. Böylece dışarıdaki sosyal hayata karışan çocuğun dikkati dağılabilir. Ancak dışarı çıkmayı reddeden ve buna rağmen evde sürekli para harcamaya çalışan çocukların durum ilerlemeden bir psikiyatri ya da psikologla görüşmeleri gerekir. Bu durum yetişkinler içinde aynıdır. Doktor tarafından yapılacak teşhisin ardından tedavi sürecinin başlaması bir an önce sorunun çözümü açısından önemlidir.