Yolculukta Kitap Okuyamayanlardan Mısınız? Neden Mideniz Bulanıyor?

Sık sık seyahat edenler için en iyi zaman geçirme yöntemi kitap okumadır. Kitap okuma alışkanlığı olan pek çok kişi uzun seyahatleri sevdikleri kitapları ya da dergileri okuyarak geçirmek isterler. Ancak günümüzde pek çok kişi seyahatlerde yanlarına aldıkları kitapları okuyamıyorlar. Güzel başlayan yolculuk bir süre sonra yaşanan baş dönmeleri ve mide bulantılarının ardından kabusa dönebiliyor. Araç içerisinde kitap okuyamayan kişilerin bir süre sonra midesi bulanır ve başı dönebilir. Bunun üzerine yolculuğu kabusa dönen kişileri uzmanlar gözler konusunda uyarıyor.

Kitap okumak için başını eğdiği anda şiddetli mide bulantıları yaşayan kişilerin büyük bir kısmında göz problemleri olabilir. Genellikle araç tutması olarak bilinen ve pek çok kişinin bu durumu engellemek için ilaçlara sarıldığı süreç bulantı ve kusma ile sonlanıyor. Bazıları için araca binip seyahat etmek neredeyse imkansızdır. Özellikle uzun yola çıkacak pek çok kişi araç tutma şikayeti olduğu için çoğu seyahatlerini ertelemeyi tercih ediyorlar. Uzmanların büyük kısmı tarafından hareket hastalığı olarak belirlenen bu durum aslında göz hastalıkları ile ilişkilendiriliyor. Doçent Doktor Levent Akçay vatandaşları bir göz muayenesinden geçmeleri konusunda uyarıyor.

Sorun Midenizde Değil Gözlerinizde Olabilir

Hastalığın oluşma aşamasında iç kulaktan gelen birtakım uyarılar gözlerden gelen uyarılar ile birleştiği zaman propriseptör ismi verilen uyarılarla arasında ciddi bozuklukların meydana geldiğini ortaya koymuştur. Merkezi sinir sisteminde meydana gelen uyumsuzluk vücudun denge merkezini de olumsuz anlamda etkilendiğinde tüm uyaranlar arasında ciddi anlaşmazlıklar meydana geliyor. Vücudun etkilendiği bu süreç mide bulantıları, baş dönmeleri ve kusma şikayetleri ile ortaya çıkıyor.

Daha basit bir mantıkla anlatacak olursak bir araç içerisinde yapılan seyahatlerde kişi istemsiz olarak hareket eder. Bu durumu gözler algılasa bile iç kulak mekanizması durumu tam olarak algılayamayacağı için vücutta tam bir uyum yakalanamaz. Şiddetli dengesizliğin meydana geldiği durumlarda ise mide etkilenir. Bu durumun yapılan araştırmaların ardından göz sağlığı bozuk olan kişilerde daha çok yaşandığı ortaya çıktı.

Göz Aslında Denge Algısını Sağlıyor

Seyahat edenlerin yüzde 30’luk kısmında hareket hastalığı yaşanmaktadır. Bu durum genel olarak tedavisi olan bir durum değildir. Seyahat öncesinde alınacak bazı mide ilaçları ile durum kontrol altına alınabilir. Ancak hareket hastalığı bulunmayan kişilerde yaşanan mide bulantıları ve baş dönmeleri göz bozuklukları sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Bir uzmana yaptırılacak göz muayenesinin ardından şikayetlerini sıralayan hastaya uygun bir tedavi yöntemi belirlenecektir. Çok bilinmese de göz aslında vücuttaki en önemli denge mekanizmalarını oluşturur. Yaşam kalitesini büyük oranda etkileyen göz sağlığı düzenli göz kontrollerini gerektirmektedir. Hareket hastalığının tedavisi için göz doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Belirlenen tedavilerin tamamlanması ile yolculuk yapmak büyük bir korku ve eziyete dönüşmekten .çıkacak. Ancak hastalığa uygun doğru tedavinin belirlenmesi son derece önemli.