Daha Az Çalışıp Daha Fazla İş Yapmak Mümkün Mü?

Herkes için gün 24 saatten oluşmaktadır. Zamanın değerini daha iyi anladığımız son zamanlarda, bir güne mümkün olduğunca fazla şey sığdırmaya çalışıyoruz. Ancak bunun bir sınırı olduğunu unutmamak gerekiyor. Günümüzde gelişen şartlar, ilerleyen teknoloji ve çevresel faktörler, çalışırken dikkatimizin dağılmasına neden olabilir. Hatta son yıllarda herkes zamanın çok hızlı ilerlediğinden ve 24 saatin kendilerine yetmediğinden şikayet ediyorlar.

Başarılı girişimcilerin ve çalışanların en büyük sırrı ise zaman yönetimi konusundaki başarılarıdır. Zaman yönetimini doğru yapan kişiler 24 saatte aslında daha az çalışıp daha az yorularak daha fazla iş tamamlayabilirler. Çalışma hayatında aktifseniz ve başarılı olmak istiyorsanız daha az çalışarak daha fazla iş tamamlamanın sırlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Aslında başarı kişinin ne kadar uzun çalıştığı ile ölçülmez, başarı verimli çalışma ile ölçülebilir. Bu durumda yapılması gereken işlere odaklanmak son derece önemlidir. Önem sırasına göre yapılan işler, kişileri neye odaklanması gerektiğini hatırlatır. Peki daha az çalışarak daha fazla iş tamamlamanın püf noktaları neler?

Yapılması Gereken İşleri Listelemeyi Unutmayın

Tony Robbins bu konuda ‘Önünü net bir şekilde görebilmek büyük bir güçtür’ diyerek durumu özetlemiştir. Gün içerisinde ne yapması gerektiğini bilmeyen bir çalışanın verimli bir gün geçirmesi mümkün değildir. Bir süre sonra oradan oraya savrulur. Planlı çalışanlar her zaman daha verimli bir çalışma süreci geçirebilirler. Plansız bir çalışan gün içerisinde aklına eseni yapacaktır ve bir süre sonra önemli olan işleri tamamlayamadığını görecektir. Bunun yanı sıra aşırı yorulacağı için motivasyonu da düşebilir.

Zamanı doğru yönetemeyen kişiler, yapması gereken işler konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirler. Bunun için güne başlamadan önce bir yapılacaklar listesi belirlemek sorunu çözebilir. Akılda kalmayacak ya da unutulabilecek işler kağıda döküldüğü zaman kişiyi de motive edebilir. Her sabah yapılacak işleri ajandanıza, telefonunuza ya da bilgisayarınıza not etmekle işe başlayabilirsiniz.

Önceliklerinizi Belirleyin

Yapılacaklar listesi hazırlamakla iş bitmiyor. Bu listeyi doğru hazırlamak işlerin doğru şekilde tamamlanmasını gerektirir. Listeyi hazırlarken gelişigüzel yazmak yerine öncelikli yapılması gereken işleri ilk sıraya yazmak önemlidir.

Uzmanlar, önemli işlerin sabah saatlerinde halledilmesinin, ardından kalan işlerin çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlandığını söylüyorlar. Önemli bir işi sona bırakmak, diğer işleri yaparken kafanızın sürekli orada takılı kalmasını ve odaklanma sorunu yaşamanıza neden olabilir.

Hayır Demekten Çekinmeyin!

Steve Jobs bir sözünde ‘Yaptığınız işler kadar yapmadığınız işler için de gurur duyun’ demiştir. Çoğumuz karşımızdaki insanlara hayır deme konusunda çekinceler yaşarız. Karşımızdaki insanları kırmaktan ya da kendimize olan güvensizliğimizden dolayı söylenen her şeye istemesek dahi ‘evet’ diyoruz. Ancak çalışma hayatında herkese olumlu yanıt vermek ve ‘hayır’ demekten kaçınmak, kendi işlerimizi tamamlamamızı engelleyebilir.

Gün 24 saattir ve kendimizi onlarca parçaya bölmemiz mümkün değildir. Bu yüzden karşımıza çıkan her fırsata da olumlu yanıt vermek zorunda değiliz. Çalışma hayatında konsantrasyonunuzu bozan, sizi yolunuzdan alıkoyan her duruma ‘hayır’ deyin. Bir süre sonra bunun dayanılmaz hafifliğini hissedeceksiniz.

Sınırlarınız Olduğunu Unutmayın!

İş hayatında çok yetenekli, bilgili ve deneyimli olabilirsiniz. Ancak bu her işi birden yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Aynı anda farklı işleri yapmaya çalışmak, sürekli koşuşturma içerisinde olmak dikkatinizi dağıtacaktır. Yaptığınız işlere dikkatinizi tam olarak veremeyeceğinizden dolayı verimli bir sonuç almanız mümkün olmayacaktır. Şöyle düşünün; Bir günde 3 işi tam anlamıyla, başarılı bir şekilde teslim etmek ve bunun hazzını yaşamak varken, 10 farklı işi yarım yamalak tamamlayıp, stres yaşayıp, tatminsizlik duygusu yaşamak sizi ne kadar mutlu ederdi? Bu durum motivasyon kaybına ve enerji düşüklüğüne de neden olabilir. Küçük ipuçları ile bir süre sonra daha az yorulup, daha az çalışarak daha fazla iş tamamladığınızı görebilirsiniz. Kendinize zaman ayırabilirsiniz. Bu durum yaşantınızda her anlamda başarı kapısını aralamanızı sağlayacaktır.