Diyet Yapıyor Ama Kilo Veremiyorsanız Tüm Bildiklerinizi Unutun!

Günümüzde en çok takıldığımız sorunların başında kilo problemi geliyor. Özellikle yaz aylarına yaklaşırken hepimiz kışın kalın kazaklar ardına sakladığımız kilolarımızı vermenin peşine düştük. Kimimiz internetten bulduğumuz şok diyetleri uygulamaya başlarken kimimiz uzman diyetisyenlerden yardım almak için hastanelerin ve kliniklerin yolunu tuttuk bile.. Ancak sağlıklı beslenirken ve diyet yaparken doğru olarak bildiğimiz yanlışları düzeltmediğimiz takdirde hiç birimiz beklediğimiz sonucu alamayacağız. Peki ne bu yanlışlar? Diyet yaparken nerede hata yapıyoruz?

Akşam 19:00’dan Sonra Yemek Yiyebilirsiniz

Yaygın diyet anlayışlarına göre akşam 19:00 saatlerinden sonra yemek yemenin son derece zararlı olduğu düşünülür. Pek çok diyet yapan kişi bu hataya düşerek çok acıksalar ve zorlansalar dahi akşam pek bir şey yememek için çaba gösterirler. Ancak kilo kaybının kişinin enerjisine göre değiştiğini unutmamak gerekir. Kişi hala az kalori yakıyorsa vücudundaki gerekli enerjiyi vücudundan tam olarak atamamış demektir. Bunun akşam saatlerinde yenilen bir yemek ya da yapılan ara öğünlerle herhangi bir alakası bulunmamaktadır.

Akşam saatlerinde kalorisi yüksek besinler yerine daha düşük kalorili besinlerin tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Karbonhidrat Kilo Aldırmaz

Temel besin bileşenleri arasında karbonhidrat en önemli besin grupları arasında yer almaktadır. Günlük olarak mutlaka alınması gerekir. Alınmaması halinde vücudun enerji akışı tam olarak sağlanamayacaktır. Günlük 130 gramın altında karbonhidrat tüketilmesi vücut için iyi bir hareket değildir. Çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Yeterli karbonhidratın alınmaması halinde kolon hastalıkları, yüksek kolesterol sorunu ve konstipasyon gibi çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Önemli olan sağlıklı karbonhidratların alınması ve yeterli miktarın sağlanmasıdır. Doğru tercihlerin yapılması halinde karbonhidrat tüketimi kilo aldırmak yerine kilo verimine katkı sağlamaktadır.

Kilo Vermek İçin Aç Kalmak Zararlıdır

Kilo vermek için aç kalmanın gerekli olduğuna yönelik çeşitli düşünceler bulunuyor. Ancak durum sanıldığından çok farklı. Aç kalan vücut bir süre sonra metabolizmayı yavaşlatarak yağların yakılmasını güçlendirir. Böylece vücudun depo vazifesi görmesini sağlar. Böylece çok uzun saatler aç kalmak kişilerin kilo verme hızını gözle görülür bir biçimde düşürür.

Ara öğün yapmanın kilo alımını desteklediği düşünülür. Ancak küçük ara öğünlerle vücudun sürekli metabolizmasını çalıştırmasını sağlamak son derece önemlidir. Uzun süre aç kaldıktan sonra yemek yemeye başlayan kişinin kendisini doğru noktada durdurması son derece güçtür. Bu sebeple uzun süre aç kalmak yerine sık sık beslenmek ve ara öğün yapmak son derece önemlidir.

Sürekli Lıght Ürünler Tüketmek Büyük Hata

Düşük yağ oranına sahip ürünler olarak piyasaya sürülen light ürünlerin tüketilmesinin diyet süresince çok önemli olduğu konuşulur. Ancak bilmediğiniz bir şey var. Düşük yağ kullanılan bu ürünlerde geri kalan boşluklar yüksek karbonhidrat ile doldurulur. Böylece yüksek miktarda karbonhidrat alımının gerçekleştirilmesi farkında olmadan kilo kontrolünü zor bir hale getirecektir. Çok sık olmamak şartıyla zor durumlarda, zamanınız kalmadığında ya da seyahatlerde bu ürünlere başvurmak daha doğrudur.