El Ayak Üşümelerine Son! Çözümü Çok Basit

Pek çok insan sıcak havalarda bile sürekli el ve ayaklarının soğuk olmasından dolayı şikayetçiler. Bu ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. El ve ayaklara giden damarlarda meydana gelebilecek tıkanıklık ciddi sorunları beraberinde getirir. El ve ayak parmaklarında bulunan kan damarlarının geçici olarak aşırı derecede tepki vermesinden dolayı üşümenin gerçekleştiği söylenir. Bu hastalığın bir ismi var. Raynaud Fenomeni hastalığı ismi verilen bu hastalığa karşı alanında uzman doktorlar uyarılarda bulunuyor.

El ve ayak parmağındaki damarlarda meydana gelen bazı durumlar soğuğa ve strese karşı son derece hızlı ve aşırı tepki verdiği için çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Bu durum toplumda pek çok kişinin yaşadığı şikayetleri daha iyi anlatıyor gibi görünüyor. Raynaud Fenomeni hastalığı olarak bilinen ve tıp dilinde de çok yaygın olan bu sorun aslında ciddi bir sağlık problemi olarak görülmez. Ancak bazı kişilerde farklı faktörlerle birleşmesinin ardından kan akışında azalma meydana gelebilir. Kan akışında meydana gelen azalma ise ciddi anlamda hasarlara sebep oluyor. Bu konuda özellikle Medicana Bahçelievler Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Filiz Erdim bazı uyarılarda bulunuyor.

Raynaud Fenomeni Hastalığı Nedir?

Bu hastalık çeşitli şekillerde ortaya çıkabiliyor. Genellikle soğuk havalarda vücudumuz ısısını düşürmek için uğraşır. Bunun için vücudumuzdaki en uzak nokta olan ellerimize ve ayaklarımıza kan akışının yavaşlatılması şeklinde gerçekleştirir. Normalde sağlıklı bir insan için bu durum sorun teşkil etmez. Ancak Raynaud Fenomeni hastalığına sahip olan kişilerde damarlar çok daha hızlı bir şekilde daralır. Bu daralma ile birlikte kan akışı normalin altına iner. Bunun üzerine parmaklar uyuşma, beyazlık ve hatta morarma görülebilir. Genellikle bu durum çok uzun sürmez. 15 dakikadan sonra vücut yeniden normale dönmeye başlar. Ancak zamanından önce normale dönmemesi halinde parmaklarda şişlik ve kızarıklık ortaya çıkabilir

Ranaud Fenomeni hastalığının iki tipi vardır. Bunlardan birincisi herhangi bir sorun olmadan kendiliğinden ortaya çıkar. Belirtileri son derece hafiftir. Kişileri rahatsız etmez. İkincisi ise daha ciddi bir sorundur. Başka bir hastalığın ardından ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda vücuda bıraktığı hasar son derece ciddi olabilir. Özellikle ciltte yara ve kangren gibi sorunlara neden olma olasılığı son derece yüksektir. Zaman zaman doku kaybı gelişebilir.

Kadınlarda Risk Daha Fazla

Genellikle yapılan araştırmaların sonuçlarına göre riskin kadınlarda daha fazla olduğu öğrenildi. 10 kişiden 1’inde görülen bu hastalıkta kadınların tehlike altında olmasından dolayı kanser, migren ya da hipertansiyon gibi sorunların oluşumu hızlanmaktadır. Bu konuda şikayetlerin hafife alınmaması gerekiyor. Altında ciddi bir hastalık riski barındırmıyorsa tedavisi son derece basit. Bir süre el ve ayakları sıcak ve kuru tutmak, hayatımızdan stres faktörünü kaldırmak ve düzenli spor yapmak sorunu kısa sürede çözecektir.