Çiftler Arasında Büyük Tehlike! Aseksüel Evlilikler Artıyor!

Couple having an argument

Son zamanlarda çiftler arasında ve özellikle evlilikler sinsice ilerleyen bir sorun gündeme gelmeye başladı. Çiftler arasındaki cinsel birliktelik oranının giderek azalması, cinsel ilişki sırasında yaşanan sorunların artması aseksüel evliliklerin yaşanmasına sebep oluyor. Bu konuda ciddi bilimsel araştırmalar yapılmaya başlandı. Hattat Klinik Üro Androloji Uzmanı Profesör Doktor Halim Hattat konu hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Uzman doktor tarafından çiftlere yapılan açıklamalar ve önerilerde erkeklerde sık sık meydana gelen sertleşme sorunu, erken boşalma, testostoron hormonu azlığı, kadınlarda orgazm sorunu ve cinsel isteksizlik gibi sorunların üzerlerinin örtülmesi halinde ilerleyen zamanlarda çözümü mümkün olmayan problemlere yol açabileceği dile getiriliyor.

Aseksüel Evliliklerin Sayısı Artıyor

Evliliğin en önemli yapı taşlarından birisi cinsellik olarak bilinir. Sağlıklı bir ilişki için cinsellik çok önemlidir. Ancak yapılan bilimsel araştırmaların ardından günümüzde 10 çiftten en az birisinin aseksüel evlilik yaşadığı ortaya çıktı. Aseksüel evlilikler nasıl ayırt edilir? Sizin evliliğiniz de aseksüel bir birlikteliğe döndü mü? Bunu nasıl anlayacağız? Yapılan araştırmalara göre yılda 10 cinsel birliktelikten daha az yaşıyorsanız bu kategoriye girdiğinizi söyleyebiliriz.

Bu durum sadece kişilerin cinsel yaşamlarını etkilemiyor. Bir bütün olarak kısa bir süre sonra çiftlerin arasında yaşanması gereken cinsel iletişimi, hatta normal iletişimi ve evlilik uyumunu ortadan kaldırıyor. Çiftler cinsel açıdan birbirlerinden giderek uzaklaştıkları için yaşadıkları ilişkiyi evlilik olarak görmekten çıkıyorlar. Böylece bir süre sonra çiftlerin evlilikleri çatırdamaya başlıyor. Günümüzde boşanmaların büyük bir kısmının çiftlerin artık birbirlerini arzulamadıkları ve cinsel bir birliktelik yaşamak istemedikleri için bittiğini biliyor muydunuz?

Tedavi Edilebilir Bir Sorun

Aseksüel evlilik dendiği zaman bunun ciddi bir problem olduğu anlaşılıyor ancak genel kanılara göre kesinlikle tedavisi mümkün olmayan bir sorun değil. Ancak çiftlerin tedaviden sonuç almaları için öncelikli olarak aralarında bu tür bir sorun olduğunu kabul etmeleri gerekiyor. Ardından profesyonel bir yardım almak için uzmanların kapılarını çalabilirler.

Uzman doktor tedavi aşamalarını da anlattı. Öncelikli olarak sorunun kaynağına inmek çok önemli. Bu sorunun bir psikolojik sorun mu yoksa fizyolojik bir hastalık mı olduğunu anlamak gerekiyor. Ardından hastalara onların cinsel yaşantısını düzene sokacak birtakım ipuçları veriliyor. Sorunun kaynağı anlaşıldıktan sonra altta yer alan sebeplere göre ilaç tedavisi ya da psikolojik destek sağlanıyor. Çiftlerin terapilere birlikte katılmaları öneriliyor. Özellikle çift terapilerinin ardından cinsel performansın gözle görülür bir artış yaşandığı biliniyor.

Sorunu çözmek için cinsel birliktelikler arasında uzun zamanların konulması son derece yanlış. Bunun için ne kadar cinsel birliktelik yaşandığı önemli değil. Önemli olan ne kadar düzenli yaşandığı. Düzenli cinsel birliktelik yapılan araştırmalarla birlikte bir süre sonra hormonları da düzenliyor. Böylece ortaya çıkan cinsel isteksizlik bir süre sonra kendiliğinden ortadan kaldırılmış oluyor.

Sosyal İnsan hakkında
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.