Elon Musk Hakkında Daha Önce Duymadığınız 7 Şaşırtıcı Bilgi!

  • Elon Musk’ın ailesi, çocuklarının sağır olduğundan şüphelenmiştir. Bunun sebebi Musk’ın ebeveynleri ile konuşurken sık sık uzaklara dalıyor olmasıdır. Ailesi defalarca doktora götürmüş ve her seferinde herhangi bir işitme probleminin olmadığına dair sonuç almıştır. Ailesi bu konuda ısrarcı olunca çok küçük yaşta geniz eti ameliyatı geçirmiştir fakat Musk bu davranışından vazgeçmemiştir. Bu ameliyattan sonra ailesi onun hayallere daldığını fark etmiştir. Hatta annesiyle yapılan bir röportajda şu ifadeler geçmiştir, “Beynine giriyor ve bambaşka bir dünyada olduğunu görüyorsunuz. Şimdilerde yeni bir roket veya başka bir şey tasarladığını bildiğimden onu serbest bırakıyorum.”

  • Elon Musk, babasının mesleği sebebiyle çocukluğunu Güney Afrika’da geçirmiştir. Sınıf arkadaşları pek çok kez ona şiddet ve baskı uygulamıştır. Sınıf arkadaşları tarafından dışlanmış ve zorbalığa uğramıştır. Uğramış olduğu bir zorbalık sonucunda burnu kırılmıştır. Burnundaki deformasyonu 41 yaşındayken geçirdiği bir ameliyatla düzelttirmiştir.

  • Henüz 12 yaşındayken bir oyun yazılımı oluşturmuştur. Bu oyunun ismini “Blastar” olarak koymuştur. Blastar’ın kaynak kodlarını bir dergide yayımlatarak tam tamına 500 dolar kazanmıştır. Oyun birçok kitle imha aracının kullanılarak uzay gemisini yok etmek temelinde işlemektedir. Musk henüz 12 yaşındayken oluşturduğu Blastar oyunu hakkında “Önemsiz ve sıradan bir oyun olsa da Flappy Bird’ten iyidir.” demektedir.

  • Fizik okumak için 1995 yılında Standford Üniversitesine kayıt yaptırmıştır. Fakat kaydını yaptırdıktan iki gün sonra okulu bırakmıştır. Bunun sebebi internetin gücünü keşfetmesi ve bu gücün insanlar üzerindeki etkisini görmesidir. Okulu bırakma sebebi olarak da “Zip2” kurulumunu yapmak olduğunu söyleyen Musk, 4 yıl boyunca bu şirketi yönetmiştir. Zip2, internetteki gazete haberlerini yayımlayan ve harita desteği sağlayan bir internet sitesi olarak kullanılmaktaydı.

  • Iron Man filminde rol alan Robert Downey Jr. için kendisi ilham kaynağı olmuştur. Rol gereği Tony Stark’ı canlandırması gerekmektedir. Bunun için 2007 yılında Musk ile SpaceX şirketinin genel merkezini gezen Downey Jr. “erişilebilir eksantrilik” adını verdikleri bir şeyler tespit etmiştir. Öyle olacak ki serinin ikinci filminde kendisine verdiği ilham kaynağı sonucunda küçük bir rol bile verilmiştir ve Musk, Iron Man 2 filminde rol almıştır.

  • 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz sebebiyle neredeyse iflas etme noktasına kadar gelmiştir. Musk bu zor günlerde eşiyle boşanmıştır. Boşanma sebepleriyle ödeyemedikleri faturalar olmuştur. Sürekli olarak arkadaşlarından borç almak zorunda kalmış ve en son sahip olduğu 35 milyon doların tamamını Tesla şirketine yatırmıştır. Günümüzde bu şirketin piyasa değeri 3.4 milyar dolara ulaşmıştır.

  • Sürekli olarak bilim kurguya hayran olması, onu bilim kurgu dizilerinden de alıkoymamıştır. The Big Bang Theory dizisinin 9. sezonunun 9. bölümünde konuk oyuncu olarak rol almıştır. rol aldığı sahnede Musk ve Howard şükran günü için gittikleri aşevinde bulaşık yıkayan iki kişidir. Bulaşık sonunda Musk ve Howard yarısı yenen bir balkabağı turtasını paylaşmaktadır.
Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.