Elon Musk: Dünyaya Yenilenebilir Enerji ile Güç Sağlanabilir mi?

Paypal, Tesla, SpaceX şirketleriyle ismini duyduğumuz ve günümüzün en zeki sayılan adamı Elon Musk, aynı zamanda en başarılı girişimcilerden biri olarak anılıyor. Son 20 yıldır hayatındaki başarılar ve girişimlerle, hem kendi çevresini hem de dünyayı değiştiren Musk, yeni ve oldukça çılgın bir planı ile gündeme geldi.

Son zamanlarda kendi roketini üretmesi, dünyanın en sık kullanılan online ödeme sistemini yaratması dışında Elon Musk’ın, Dünya için farklı bir planı bulunuyor. Gezegen üzerindeki kaynakların kıtlaştığını ve gelecek 20 yıl içerisinde tükenmeye başlayacağını belirten girişimci, enerji üretimine yönelik gerçekleşen problemleri ortadan kaldıracak bir proje üzerinde çalışıyor.

Teknoloji ve yapay zeka alanında yapmış olduğu çalışmalar, uzaya olan ilgisi ve dünyadaki kaynakların git gide azalmasını engellemek istemesi bir yana, Musk yenilenebilir enerji kaynaklarıyla dünyanın daha iyi bir geleceğe sahip olabileceğini düşünüyor.

Dünyanın yenilenebilir enerji kaynaklarını üretme konusunda yardımcı olmak isteyen Musk, ilk olarak işe 2019 yılında geliştirmiş olduğu Supercharger elektrikli araçlarıyla başladı. Bu araçların sayısını iki katına çıkarmak istedi. Endüstri alanında gelişme yaratan bu fikir, üç milyondan fazla elektrikli aracın dünya genelinde satılmasını sağladı. Supercharger’lar, normal elektrikli araç şarj istasyonları yerine ücretsiz bir sistem sunarak dakikalar içerisinde elektrikli araçların şarj edilmesini sağlayan bir sistem olarak yer alıyor.

Bu fikirle yetinmeyen Elon Musk, kurmuş olduğu şirket Tesla’nın vizyonunu tüm dünyaya hatırlatmak istedi. Şirketin vizyonu; dünya çapında gerçekleşen enerji dönüşümünün birleştirilerek sürdürülebilir enerji haline gelmesi ve bu enerjiden elde edilen elektrikli araçlar üretilmesiydi. Bu durumda Musk, “Gigafactories” adını verdiği enerji üretim biçimlerine yön vererek batarya geliştirmeye başladı.

Musk, bu bataryaları geliştirirken bir şey fark etti. Yalnızca 100 adet Tesla Gigafactory kullanarak dünyanın tüm enerji ihtiyacını, yenilenebilir enerjiyle karşılamak! Bu durumda sadece 100 adet Tesla Gigfactory ile gelecekte ihtiyaç duyulan tüm enerjinin karşılanabileceğini vadetmiş oldu. Elon Musk bu fikriyle gelecekteki 25 bin evin enerji ihtiyacını karşılayabilecek bir yenilenebilir enerji üretimi sağlayan sistem üzerinde çalışmaya başladı.

Bu evlerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Lithium-ion pillerinin kullanılması gerektiğini düşünen Musk, Tesla şirketinde yapmış olduğu araştırmalara göre pilleri batarya içerisine yerleştiğinde ve 100 adet Gigafactory ürettiğinde, gelecekteki enerji probleminin çözülebileceğini ifade ediyor. Ünlü girişimcinin 2022 yılında, en büyük hedefi olan sanal santral enerji tesisini kurması ve burada Gigafactory üretimine geçmesi bekleniyor.

Musk kendisine bu fikri sorulduğunda, yalnızca bir kara parçasına ihtiyacı olduğunu ve dünya üzerindeki elektriğin büyük bir çoğunluğunun ABD üzerinden üretildiğini dile getirerek, “Elimizde enerji üretmek için yalnızca güneş enerjisine muhtaç olduğumuzu düşünelim. İspanya’nın ufak bir bölgesini kullanarak tüm Avrupa’ya yetecek kadar enerji sağlayabilirsiniz. Amerika’ya bakarak konuşursak da Nevada’nın ufak bir köşesi ya da Utah, tüm ülkenin enerji ihtiyacını karşılayabilir.” açıklamasında bulundu.