Kanserden Bu Kadar Korkmayın! Erken Teşhis İçin Bu Belirtilere Dikkat!

Çağımızın en büyük sorunu olan kanser ile başa çıkmak için uzmanlar uyarıyor. Bilim adamları ve tıp dünyası kanserin çözümü için her geçen gün yeni çalışmalar üzerinde çalışırken kesin bir tedavisi olmadığı için hala en korkutucu hastalıklar listesinde ilk sırayı alıyor. Dünyada kanser ölümlerinin artarak devam etmesi kansere yakalanan her hastayı umutsuzluğa sürüklüyor. Ancak uzmanlar bu konuda uyarıyorlar! Kanser sanıldığı kadar korkutucu bir hastalık değil. Çoğu kanser hastalığı bir grip ya da soğuk algınlığı gibi belirli tedavi aşamalarının ardından atlatılıyor. Ancak bunun için biraz dikkatli davranmakta, vücudumuzun bize verdiği sinyalleri göz ardı etmemekte fayda var!

Kanser sinsice ilerleyen ve hızla yayılan bir hastalık ancak vücudunu tanıyan ve sağlığına biraz dikkat eden kişiler kanserin belirtilerini kolaylıkla yakalayabilirler. Zaman zaman vücudunuzda oluşan değişimleri gözlemlemek, üşenmeden bir doktora görünmek ve uzman yardımı almak kanserin oluşum aşamasında fark edilmesini sağlıyor. Erken fark edilen kanser ise şimdiye kadar kanser hastalığı hakkında ortaya atılan tüm olumsuz tezleri çürütüyor.

Aniden Yaşanan Kilo Kayıpları

İştahı yerinde, kilosu ortalama ve ortalamanın üzerinde olan kişilerde aniden görülen kilo kayıpları vücudun size verdiği bir mesaj olabilir. Göz ardı edilmemesi gereken kilo kayıpları kanser hücrelerinin oluşumu sırasında sıklıkla yaşanıyor. Son 6 ay içerisinde vücut ağırlığında diyetsiz, sporsuz ve herhangi bir çabasız yüzde 10 oranında bir azalma meydana geliyorsan bir durup düşünmenizi öneririz.

Dinmek Bilmeyen Yüksek Ateşler

Kış aylarında sıklıkla rastladığımız gribal enfeksiyon hastalıkları dışında sürekli çıkan ateş kontrol altına alınamıyorsa doktora görünmenin zamanı gelmiş demektir. Bir anda ortaya çıkan ve kolay kolay dinmeyen yüksek ateşler lösemi, hodgkin ve hodgkin olmayan lenfoma kanserinin belirtileri arasında yer alabilir.

Yorgunlukla Başa Çıkmak Zor Mu Geliyor?

Yorgunluk çoğumuzun kronik haline gelen büyük bir sorunu. Ancak zaman içerisinde artan ve üstesinden gelinemeyen yorgunluklar vücudun büyük bir şeyle savaştığının bir işareti olabilir. Hareket halindeyken çabuk yorulma, yataktan çıkamama, günlük faaliyetler sırasında zorlanma kanser hastalığının oluşumu ve gelişimi sırasında sık sık görülebilir.

Vücuttaki Kanamalar ve Küçük İşaretler

Vücudun savunma mekanizmasının kanser oluşumu ile birlikte çökmesinin ardından birtakım morluklar ve küçük kızarıklıklar meydana gelebilir. Çoğu zaman vücudumuzda yaşanan değişimleri görmezden geliriz. Gün içerisinde farkında olmadan yaşanan bir kazanın izleri olduğunu düşünürüz. Ancak gözardı edilen ve önemsenmeyen küçük işaretler kanserin en önemli belirtileri arasında yer alır. Ağız içinde meydana gelen kanamalar ve bu kanamaların kontrol altına alınamaması durumun ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne seriyor.

Yutkunma Problemi ve Kronikleşen Ses Bozuklukları

Gırtlak ve nefes borusu kanserlerinin ilk belirtileri yine bu bölgede kendisini gösterir. Yemek yerken eskisi kadar rahat yutkunamama ve sıvı içecekleri bile tüketme zorluğu yaşanan ciddi bir problemin habercisidir. Bazı durumlarda ses telleri de durumdan nasibini alarak bozukluklara sebep olabilir. Müdahale edilmediği takdirde ses tellerinde yaşanan sorun kalıcı hale gelerek kronik hale gelen ses kısıklıklarını ortaya çıkarabilir.