Hamile Kalmak Bu Kadar Zor Mu? Yumurta Kalitesini Artırmanın Yolları

Modern yaşamda ortaya çıkan çeşitli faktörler hamilelik sürecini geciktirebiliyor. Kadınların son yıllarda yaşadığı en büyük problemlerin başında hamile kalmak geliyor. Eskiden daha kolay olan bu süreç günümüzde kadınların hamileliği ertelemeleri, iş ve yaşam stresi, sağlıksız beslenme ve daha pek çok olgu ile birlikte giderek zorlaşan bir hale gelmesine yol açtı. Peki hamile kalmak gerçekten bu kadar zor mu? Dünya üzerinde neden bebek doğum oranları giderek düştü? Nerede Hata yapıyoruz? Uzmanlar merak edilen tüm sorulara yanıt verirken bu konuda yapılabilecekleri anlatıyor.

Evlilik için adım atan tüm çiftler ikinci adım olarak bebek sahibi olmak istiyorlar. Ancak son yıllarda kadınların büyük bir kısmının hamile kalma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıkları biliniyor. Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu hamile kalmak isteyen anne adaylarına dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntıları anlatıyor. Özellikle günümüzde doğal ve sağlıklı beslenmenin ne kadar zor olduğu bir kez daha dile getirilirken hamilelik ile beslenmenin çok yakından ilişkisinin olduğu tespit yapılan araştırmalarla ortaya kondu.

Günümüzde çiftlerin en büyük sorunları bebek sahibi olamamak olarak dile getiriliyor. Bu her iki taraftan da kaynaklanan bir sorun olabilir. Sebeplerin artmasının pek çok nedeni bulunuyor. Bu konuda doktor doktor gezip çare arayan mı desiniz yoksa bazı alternatif yolları deneyip doğal yollardan bebek sahibi olmak isteyen çiftleri mi dersiniz? Bu konuda pek çok kafada pek çok fikir çıkıyor.

Kadınların Yumurtalık Rezerv Kalitesi Nasıl Artırılır?

Uzman diyetisyenler özellikle hamile kalmak isteyen kadınların beslenme düzenini tamamen değiştirmelerini istiyorlar. Özellikle omega 3 bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi annenin yumurta kalitesini artıracağı gibi bebeğin zeka gelişiminin artırılması açısından da son derece önemlidir. Anne adaylarının bol bol balık tüketmeleri öneriliyor.

Günlük su tüketiminin artırılması vücudun kan dolaşımının gelişmesi açısından son derece önemli. Kan akımının sağlanması yumurtaların hareket kabiliyetini artırıyor. Bu sebeple yumurtaların kalitesi bir anda artıyor.

Daha doğal beslenmek vücudun direncini artıracağı için her anlamda yumurta rezervlerini de olumlu etkiliyor. Günümüzde her türlü yemek içerisinde trans yağ kullanımı sağlanıyor. Ancak bu yağlar sadece yumurta kalitesini düşürmekle kalmıyor çeşitli riskli hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Trans ve doymuş yağlardan uzak kalarak biraz daha bitkisel yağlara yönelmek hamile kalma aşamasını hızlandırabilir.

İçeriğinde ginseng bulunan besinlerin tüketilmesi kişilerde libido seviyesini artırdığı için tercih edilebilir. Cinsel performansı artırdığı için kadınların hamile kalma olasılığını artıran bu ürünler yumurtlama döneminde üretilen yumurtaların kalitesini de artırıyor. Sağlıklı beslenme şeklinin kişiler tarafından alışkanlık haline getirilmesi öneriliyor. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınların beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirmeleri sonucunda gerçekleşecek mucizeye inanamayacakları konuşuluyor. Hormonlu beslenme ve katkı maddelerinin insan vücuduna girmesi kadınlarda özellikle doğurganlığı doğrudan etkilediği için uzmanlar beslenme konusunda ciddi uyarılar yapıyorlar.