Hamileler Dikkat! Anne Rahmindeki Bebek Ölümlerinin Sebeplerini Biliyor Musunuz?

Anne karnında yaşanan bebek ölümleri özellikle anne adaylarını hem bedensel hem de psikolojik anlamda çok yoruyor. Bunun üzerine rahimde meydana gelen bebek ölümlerinin sebepleri araştırılıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Profesör Doktor Faruk Buyru erken bebek ölümleri konusunda anneleri uyardı. Son zamanlarda doktorlar arasında da çeşitli tartışmalara sebep olan şeker yükleme testlerinin zararlı mı yoksa gerekli mi olduğu konusunda kafa karışıklıkları devam ediyor. Bunun üzerine şeker yükleme testlerinin aslında yaşanabilecek ölümlerin öncesinde riskleri belirlediği için son derece gereklidir.

Hamileler için yapılan şeker yükleme testleri çok bilinmeyen ya da farkında olunmayan şekerin ortaya çıkarılıp incelenmesi ve anne ile bebeğin sonrasında zarar görmesini engellemeyi amaçlamaktadır. Kan şekerinin yükselişi ya da vücutta meydana gelebilecek şeker hastalığı gizli olabilir. Böyle durumlarda yapılacak şeker yükleme testleri ile gizli olan şeker ortaya çıkarılacağı için ani sorunlar engellenmiş olacaktır.

Gebelik Şekeri Ani Bebek Ölümlerini Tetikliyor

Gebelikte daha sık rastlanan ani şeker yükselmeleri rahim içerisinde gelişmekte olan bebeğin hormonlarını olumsuz etkiliyor. Ardından daha önce fark edilmediği için ani bebek ölümleri gelişiyor. Günümüzde halk arasında gebelik şekerinin sadece ileri yaştaki anne adaylarında görüldüğü ve yaşlı doğumlarda geçerli olduğuna dair yanlış bir kanı var. Ancak gebelik şekeri her yaşta ve her hamilelikte görülebilir.

Gebelik şekeri sorunu ile karşılaştığımız zaman doktorun kişinin değerlerine ve gebelik durumuna göre bir tedavi yöntemi belirlemesi gerekir. Bazı gebelerde sadece perhiz ve dikkatli yaşam ile gözlem altında bir süreç planlanırken daha riskli olan gebeliklerde ilaç kullanımı gerekebilir. Gebelikte bebeğin yaşamını etkileyen hormonal sorunlar genellikle 24. haftadan sonra kendisini göstermeye başlıyor.

Geç Kalmadan Şeker Taraması Yaptırılmalı

24. haftadan sonra pek çok müdahale için geç kalınabileceğinden dolayı anne adaylarına uyarılarda bulunan uzmanlar daha erken zamanlarda şeker taramasının yapılmasını istiyorlar. Her gebelik ya da her bebek risk altında değildir. Ancak risk faktörü olsun ya da olmasın gebelik şekeri testinin yapılması son derece önemlidir.

Yurt dışında bulunan sağlık kurumlarında gebelik şekeri testinin önemi yapılan çalışmalarla kanıtlanmış durumda. Daha önce annenin bu testi yaptırmaması halinde hiç bir kurum mesuliyet kabul etmeyerek doğumu gerçekleştirmiyor.

Annede tespit edilmemiş durumda olan gizli şekerin bulunması sadece anne karnındaki bebek için değil anne adayı içinde çok riskli. Günümüzde anne bebek ölümlerinin çoğu gizli şekerden kaynaklanıyor. Sinsi bir şekilde ilerleyen şeker anne ile bebek arasında uzanan damarları etkiliyor. Bebeğin gelişimi bir noktadan sonra duruyor. Bebeğin suyunun artmasına neden olan bu süreçte doğum travmaları yaşanabiliyor. Annenin gözlerini etkileyecek ciddi görme kayıpları yaşayabiliyor. Anne rahmindeyken gelişimi duran ve ölen bebeklerin pek çoğu gebelik şekerinin fark edilememesi sonucunda hayatını kaybediyor. Şekerin yanı sıra anne adayının tansiyonu da kontrol altında tutulmalıdır. Kontrol altına alınmayan tansiyon hem anneleri hem de bebekleri olumsuz etkiler.