Havalimanlarında Otonom Robot Dönemi Başladı! Otonom Robot Nedir?

Teknoloji her geçen gün biraz daha gelişiyor ve hemen hemen her alana yayılmayı başarıyor. Günümüzün en yeni teknolojilerinden biri olan ve her geçen gün daha fazla çözüm üretir hale gelen otonom robotlar, şimdilerde havalimanlarında karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Otonom Robotlar Bu İş İçin Hazır Görünüyor…

Havaalanlarında yepyeni bir dönem başlatılıyor. Bugün en gelişmiş teknolojiler arasında yer alan otonom robotlar, havaalanlarında yeni bir görev üstlenmek üzere hazırlanıyor.

Edindikleri görev ile havalimanlarında araçları en uygun yerlere park edecek olan otonom robotlar, bu sayede araç kapasitesini yüzde 50’liye kadar artırmış olacak. Bir ilk olarak Londra’da yer alan havaalanlarından Gatwick’te faaliyet göstermeye başlayan bu sistem, yaklaşık olarak 3 aylık pilot uygulama olarak hizmet verecek.

Robotlar İlk Olarak Havalimanının Bir Kısmında Görev Alacak

Elde edilen bilgilere göre, havalimanı B bölgesinde hizmet verecek olan bu robotların geliştirici ve üretici, merkezi Fransa’da yer alan Stanley Robotics olarak biliniyor. Stan ismiyle adlandırılan bu özel otonom robotlar, bünyesinde yer verilen forklift türünden bir ekipman sayesinde araçları bulunduğu yerlerden alarak, otopark olarak belirlenen alanlara yerleştirecek. Araç sürücüleri otoparkların önünde bulunan özel alanlara bıraktıktan sonra, bu alandaki özel ekranlar üzerinden rezervasyon onayını gerçekleştirecek.

Bu Yeni Teknoloji Sayesinde Otoparklardaki Araç Kapasitesi Yarı Yarıya Artacak

Konu ile alakalı olarak bazı uzmanlar tarafında yapılan açıklamalara göre, otonom robotların dahil edildiği bu pilot uygulama sayesinde havalimanlarında araç park kapasitesi yaklaşık olarak yüzde 50 oranında artmış olacak. Yani bu durumda bir havalimanının kapasitesinin yarısı kadar daha otoparklara araç park edilebilecek. Örneğin; Londra’nın Gatwick Havalimanı’nda 6 binlik araç kapasitesi 9 bine kadar yükselirken, pilot uygulama kapsamında ilk olarak havalimanının B bölümündeki otoparklarda toplam 270 otonom robot görev alacak.

Peki, dünyayı oldukça heyecanlandıran bu gelişmenin başrolü otonom robot nedir?

Havalimanlarının Kahramanları Olacak Otonom Robotlar Nedir?

Oldukça hızlı, yüksek ve doğru analiz edebilme gibi özelliklere sahip olan otonom robotlar, insanların hatalarını en aza indirgeyen ve hatta tümüyle ortadan kaldıran robotlardır. Otonom robotlar hali hazırda dünya üzerinde oldukça sık ve çeşitli alanlarda kullanılırken, insanlara bir hayli faydalı olabilmektedir.

Özellikle 4.0 endüstri devriminin ardından oldukça önemli bir hale gelen bu robotlar, gelecekte birbirleri ile iletişim kurarak, kendilerine yüklenen görevleri en doğru ve başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir bir hale gelecek. Her geçen gün biraz daha gelişme gösteren 4.0 endüstrisi ile otonom robotlar arasındaki ilişki, daha çok artış göstermektedir. Bu doğrultuda bütüncül bir robot anlayışı ortaya çıkararak, tek bir çatı altında kontrol edilebilen sistemler geliştirilmektedir. Bu sistemler kapsamında otonom robotlar sayesinde fabrikalarda her alandaki üretim hattı kusursuz ve hatasız bir şekilde işleyebilmektedir.

Otonom Robotlar Gelecekte Bizimle Beraber Yaşayacak Gibi Görünüyor…

Herhangi bir insan komutuna gerek olmadan kendi yetenekleri sayesinde pek çok iş ve işlemi gerçekleştirebilen otonom robotlar, sahip oldukları bu özellikleri ve her gün biraz daha geliştiriliyor olmasıyla gelecekte daha sık karşılaşılır hale gelecek gibi görünüyor.