İnstagram’daki Gönderiler Hangi Algoritmaya Göre Sıralanıyor?

Son zamanlarda, gönderileri takipçilerin yalnızca küçük bir kısmı ile paylaştığı gibi bir iddia ile gündeme gelen Instagram, sosyal medya üzerinden oldukça samimi açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya platformları arasında öne çıkan uygulamalardan Instagram, şu günlerde paylaşılan gönderileri gizlemekle suçlanıyor. Hakkında çıkan bu gibi söylentilerle mücadele eden sosyal medya devi Instagram, resmi Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklama ile durumun hiçte öyle olmadığını izah etmeye çalışıyor.

Instagram Gönderileri Gerçekten Yüzde 7’lik Takipçilere Mi Gösteriyor?

Şirket tarafından Twitter üzerinden yapılan bu resmi açıklamada, kullanıcıların gönderilerin iddia edildiği üzere takipçilerin sadece yüzde 7 gibi minik bir kısmına gösterilmediğini ifade eden Instagram, abonelerine esasen durumun bu şekilde olmadığından ve ana sayfadaki gönderileri seçimini yapan algoritmadan bahsetti.

Instagram’ın yapmış olduğu bu açıklamaya bakıldığında uygulamanın kullanıcı fotoğraflarını, takipçilerinin yalnızca yüzde 7 ile paylaştığına dair söylentilerde oldukça büyük oranda artış yaşandığını fark ettiğini dile getiren şirket, bu konuya bir açıklık getirmek istediklerini dile getirdi.

Ana Sayfadaki Gönderiler Neye Göre Sıralandırılıyor?

Uygulamanın ana sayfasında yer alan gönderiler, kullanıcının daha çok hangi kullanıcı ve gönderiler ile iletişime geçtiğine göre belirlendiğine dikkat çeken Instagram yetkilileri, bu alanda yer alan gönderilerin genellikle yayınlandığı zamanla, abonenin uygulamayı ne sıklıkla kullandığıyla, kaç kişiyi takip ettiğiyle ve bunun gibi faktörlerle alakalı olduğunu izah etti.

Ana sayfada karşılaşılan gönderilerin sıralaması ile alakalı yakın tarihte herhangi bir düzenleme ya da güncelleme yapılmadığını söyleyen Instagram, ayrıca kullanıcıları takip edenlerden herhangi bir gönderisini gizlemediğini vurguladı. Uygulamada aşağılar inmeye devam edildiği takdirde takipçiler tarafından paylaşılan bütün gönderilerin görülmesinin mümkün olduğunu dile getiren şirket yetkilileri, ana sayfanın tamamen kullanıcıya özel olduğunu ve uygulamanın kullanıldığı zaman zarfı içerisinde uygulamanın nasıl kullanıldığı göz önünde bulundurularak evrimleştiğini tekrar hatırlattı.

Hedefte O Gönderiler Var!

Instagram yetkilileri tarafından atılan bu twitlerin ve yapılan açıklamaların asıl hedefi, ağırlıklı olarak küçük işletmeler tarafından sıklıkla kullanılan “instagram gönderilerimizin yalnızca yüzde 7’sini takipçilerimizle paylaşıyor. Lütfen beğenin ve yoruma YES yazın” tarzındaki paylaşımlar olarak gösteriliyor. Bu paylaşımlar genel olarak Facebook üzerinden yapılan “Sayfamıza saldırı var, lütfen destek için beğenin ya da yorum atın” tarzındaki paylaşımlar ile benzeştiriliyor.

Her Açıklamada Algoritma Tekrar Ediliyor

Instagram, daha önce yapmış olduğu bir açıklama ile kullanıcılarına uygulamanın algoritmasını aslında izah etmişti. Hatta bu doğrultuda ana sayfanın en altına doğru inildiği takdirde “You’re Up To Date” uyarını görebilmek de mümkün. Buna rağmen pek çok kullanıcı bu konuda ne hikmetse Instagrama bir türlü tam anlamıyla güvenemiyor. Şirket ise yapmış olduğu açıklamasında yeni ana sayfa algoritmasından bir hayli memnun olduğunu, eski kronolojik gönderi sıralamasına ise geri dönmeyi düşünmediğini ifade etmişti.

İddialar Jet Hızıyla Yayıldı

Her geçen gün artış gösteren bu iddiaların asıl kaynağı ise henüz tespit edilmiş değil. Yine de o kadar hızlı bir yaygınlaşmaya şahit olundu ki, şirket tarafından böyle bir açıklama yapılmaya gerek duyuldu.