O İçerikler Kaldırılmazsa Yasa Çıkarılıp, Sosyal Medyaya Yasak Gelebilir!

Kullanıcıların kendilerine zarar vermesi ya da intihar girişimlerinde bulunmasına neden olan içeriklerin kaldırılması için, İngiltere’den vatandaşlarını korumaya yönelik bir adım atıldı. Aldığı bu karar doğrultusunda, bu gibi içeriklerin kaldırılmaması halinde sosyal medyayı yasaklayacağını duyuran İngiltere, sosyal medya platformlarının üzerlerine düşen görevleri ne yazık ki yerine getirmediklerini söyledi.

Şirketler Gereğini Yapmazsa, Ülkede Yasa Çıkarılabilir

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, katılmış olduğu bir televizyon programında oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Sosyal medya platformlarında yer alan bazı içerikler hakkında şirketler tarafından yeteri kadar hassasiyet gösterilmediğine dikkat çeken Hancock, şirketlerin yapılması gerekenleri yapmadıkları göz önünde bulundurulduğunda, yasa çıkarabilmenin mümkün olduğunu, hatta çıkarmaları gerektiğini, ancak yine de böyle bir adım atmayı istemediklerini dile getirdi.

2017 Yılında 14 Yaşındaki Bir Kız Çocuğu Sosyal Medya Yüzünden Ölmüştü

Sağlık Bakanı Hancock, daha önce de yapmış olduğu pek çok açıklamasında, her sosyal medya şirketinin, kendi platformu üzerindeki bazı kullanıcılarının kendisine zarar verdiği ve intihar girişiminde bulunduğu görüntülerin bulunduğu paylaşım ve içeriklerini kaldırması konusunda çağrıda bulunmuştu. Hatırlayacak olursak yaklaşık olarak 2 yıl öncesinde, 14 yaşındaki Molly Roussell isimli bir kız çocuğu, sosyal medya üzerinden izlemiş olduğu intihar içerikli görüntülerin ardından yaşamına son vermiş, babası ise ölümünün ardından kızının Instagram yüzünden öldüğünü söylemişti.

Instagram İçerikleri Kaldıramadığını, Ancak Başka Çözüm Yolu Bulduğunu Açıkladı

Dünya üzerindeki en çok kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya platformlarından Instagram, konu ile alakalı bazı açıklamalarda bulunarak, ruh sağlığına yönelik konuları bu alanda uzman olan kişilerle görüştüklerini ifade etti. Öte yandan bu gibi içeriğe sahip olan paylaşımları henüz kaldıramadıklarını, ancak bu paylaşımları izleyen kişileri, kendilerine yardımcı olabilecek uzmanlara ve gruplara yönlendirdiklerini de söyledi. Bunun ile beraber Instagram, şirket politikalarının ve teknolojilerinin de değerlendirmeye alındığı belirtti.

Instagram satın almasının ardından dünyanın bu en büyük sosyal medya platformlarından birine sahip olan Facebook ise, bu konu ile alakalı olarak oldukça üzgün olduklarını, kişilerin kendisine zarar vermesine ve intihar girişiminde bulunmasına neden olan video ve içeriklerin kendi platformlarında asla bir yeri olmadığını belirtti.

Aileler İntiharlarda Sosyal Medyanın Etkisi Olduğunu Söylüyor

Öte yandan konu ile alakalı olarak açıklama yapan yardım vakıflarından Papyrus, son 7 gün içerisinde yaklaşık olarak 30 ebeveynin kendilerine ulaşıp Facebook, Instagram, Twitter gibi pek çok sosyal medya platformunun çocuklarının intihar girişiminde büyük rol oynadığını söylediklerini ifade etti.

Türkiye’de de uzun zamandır çocukların sosyal medya üzerinden oynadıkları oyunlar ya da izledikleri paylaşımlar nedeniyle yaşamını yitirdikleri biliniyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde bir kız çocuğu, sosyal medya üzerinden oynamış olduğu bir oyun nedeniyle intihar ederek yaşamını yitirdi.

Dileriz ki, ülkemizde de konuyla ilgili gerekli önlemler alınır, daha fazla ailenin parçalanmasının önüne geçilir.