Her Başarılı İnsanın Tatil Günlerinde Yaptığı Şeyler

Dünya üzerindeki tüm çalışanların tatil günü genel olarak Pazar günüdür. Pazartesi Sendromu olarak da bilinen ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyen stres ve depresyon çeşidini yenme için mutlaka her çalışanın tatil günü/günlerinde dinlenmesi gerekir. Pazartesi günü sabahına daha dinç, mutlu uyanmak için başarılı insanlar tarafından uygulanan Pazar günü aktivitelerinden ilham alınmalıdır. Bu ilham, motivasyonu yükseltir, çalışanların enerji depolamasını ve iş yerine giderken pozitif bir hafta başlangıcı yapılmasını sağlar.

Güzel bir hafta başlangıcı için mutlaka çalışanların tatil günlerinde kendileri için “kişisel zaman” oluşturmaları gerekir. Hafta boyu yapılacak işlerin bu kişisel zaman içerisinde planlanmalı, haftalık hedefler belirlenmelidir. Kişisel zaman içerisinde egzersiz de yapılmalıdır. Çeşitli meditasyonları ve egzersizleri yapmak, çalışanların dinamik olmasını sağlar. Başarılı çalışanların önerisi kişisel zaman içerisinde aileye zaman ayırmaktan geçmektedir. En kaliteli zaman, sevdiklerinizle beraber geçireceğiniz zamandır.

İş günlerine hazırlanmadan önce çalışanların mutlaka haftalık plan oluşturması gerekir. Bu planlar, hafta içerisinde zaman yönetimi yapmanızı kolaylaştırır. Zaman yönetimi yapmak, kısa ve orta vadeli hedefleri belirlemek, stres yönetiminde de başarılı olunmasını sağlar. Yapılan araştırmalara göre başarılı liderlerin en büyük sırrı, planlamalar yapmalarıdır. Bir önceki hafta ile bir sonraki hafta karşılaştırılmalı, uygun hedefler belirlenmelidir. Bu sayede hafta boyunca verimli olunabilir. İşte iş yaşamına, tatil günlerinde kendinize odaklanmak, performansınızı ve verimliliğinizi ikiye katlar.

Hayat hiçbir zaman adil davranmaz. Bu nedenle mutsuz olmak yerine hayatın getirdiği ya da getireceği zorluklara karşı mücadele etmek gerekir. Bu mücadelede başarılı olunması için sabit fikirlerin dışına çıkılmalıdır. Bir hafta sonu, hiç tanımadığınız sokakta yürümeyi deneyin. Tanımadığınız, bilmediğiniz yerleri keşfetmeye çalışın. Hayatınızın nasıl bir boyutta ilerlediğini süreli olarak kontrol etmekten uzak durun. Hayat, inişli çıkışlı bir yoldur. İstekleriniz olmayabilir, başarısızlık yaşayabilirsiniz. Önemli olan her zaman için yeni fikirler üretmek, keşfetmek, başarısızlıklardan ders almaktır.

Çağımızın hem en iyi alanı hem de en zararlı yanı teknolojiye sahip olmaktır. İş hayatında teknolojiyi kullanmak olumlu alanlarda etki etse de olumsuz durumları da ortaya çıkarabilen bir durumdur. Çalışanların belli zamanlar içerisinde teknolojiden uzak durması, sosyal medyada kendisini pasif bir hale getirmesi, soyutlaması gerekir. Vücudunuzun ve zihninizin dinlenmesi açısından oldukça önemli bir harekettir. Sosyal medyadan uzak kalamamak başkalarıyla olan ilişkilerde kopukluklar yaşanmasına sebep olur.

Vücudunuzun dinlenebilmesi kadar zihninizin dinlenmesi de bir o kadar önemlidir. Başarılı insanların pek çoğu, önceliğin zihne ait olduğunu söyler. Eğer bir insan zihinsel olarak kendini dinlendirebiliyor ve rahatlatabiliyorsa hem profesyonel yaşamında hem de özel yaşamında başarı sağlayabilmektedir. Ruhsal yönden dinlenme sağlayabilmek için yaşadığınız tüm sorunları, başarısızlıkları, stresi kendinizden uzaklaştırmalısınız. Hayatınıza mola vermelisiniz. Ruhu ve zihni dinlendirmenin en etkili yolu günde 15 dakikalık yoga ya da meditasyon egzersizleri yapmaktır.