İlişkiniz Yeterince Sağlıklı Mı? Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Olur?

Seven çiftler için ayrılık daima çok zordur. Ancak bir ilişkiyi çeşitli sebeplere dayandırarak bitirmek çok daha zordur. Ayrılık sonrasında çiftler genellikle ayrılığın neden geliştiğini ve ilişkideki sorunları anlamak için derin bir sorgulama içerisine girerler. Doğru bir karar alınıp alınmadığını anlamak için bu sorgulama herkes tarafından yapılır. Bu sorgulama sırasında kimi zaman kendimizi suçlar ve cezalandırırız. Kimi zaman karşımızdaki insanı suçlayarak öfkeleniriz. Bu duygu değişimleri psikolojimizi olumsuz etkiler. Analiz sırasında durumu anlamak ve kendimizi sağlıklı bir ilişki için hazırlamak daha doğru bir yöntem olacaktır. Peki sağlıklı ilişki nedir? Nasıl olur? Sağlıklı bir ilişki içerisinde olduğumuzu nasıl anlarız?

İlişkide Kişi Kendisini Sürekli Geliştirmeli

Kişinin hayatı boyunca kendisini geliştirmesi ve bir adım öteye taşıması son derece önemlidir. Daha iyi bir iş bulmak, daha iyi arkadaşlıklar edinmek, kendisi için hazırlanan fırsatları daha iyi değerlendirmek daha rahat bir yaşam için son derece önemlidir.

Peki tüm bunlar olurken partneriniz işin hangi kısmında yer alıyor? Sizi kıskanmayan, sorgulamayan, yaptığınız başarılarınızı destekleyen ve hatta katkı sağlayan bir sevgiliniz ya da eşiniz varsa çok şanslısınız. Doğru yoldasınız demektir. Ancak sürekli yerinizde saydığınız, mutsuz olduğunuz ve başarı elde edemediğiniz bir hayatınız varsa dönüp bir partnerinize de bakmayı ihmal etmeyin. Belkide sizi aşağı çeken kişi o..

Sizi Olduğunuz Gibi Kabul Etmeli

Uzmanlar kişileri belirli bir yaştan sonra değiştirmenin karşı tarafa baskı uygulamaktan ve kendinizden uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramadığını söylüyorlar. Herkes partneri ile uyum içerisinde olmak ister. Ancak karşı tarafın farklı bir karakteri olduğunu ve yıllarca başka hayatlar yaşadığını sakın unutmayın.

İlişkide yaşanan zorlamalar tartışmaların kapısını aralar. O kapıdan girdikten sonra ise kavgaların yaşanması kaçınılmazdır. En başında aşık olup kusursuz görünen partneriniz ne oldu da hatalarıyla dikkatinizi çekmeye başladı? Karşı tarafın karakterini ve davranışlarını sorgulamayı bırakıp olduğu gibi kabul ettiğiniz an ilişkinizin yine kavgasız ve gürültüsüz günlerine geri dönebilirsiniz.

Sevdiğinizi Kanıtlamak Zorunda Kalmamalısınız

Taşların yerine oturduğu olgun bir ilişkiye sahipseniz bu aşamada sevdiğinizi kimseye kanıtlamak zorunda değilsiniz. En başında partnerinize. Sizin onunla birlikte olduğunuzu, iyi vakit geçirdiğinizi ve onu önemsediğinizi anlayabilecek olgunlukta olan herkes sevildiğini bilir. Böyle bir durumda sevginizi kanıtlamak için sürekli yenilikler yapmak zorunda kalmazsınız. Unutmayın alınan hediyeler ve sürekli dile getirilen sevgi sözcükleri aslında sevginin bir göstergesi değildir.

Kendi Benliğinizi Unutmamalısınız

Olgun bir ilişkide bencilliğe yer yoktur. Ancak bencillik ile kişinin kendi benliğini düşünmesi ayrı şeylerdir. Kendi olumsuz hallerini karşı tarafı kullanarak kapatmaya çalışan kişiler ilişkiyi sömürmeye başlayan kişilerdir. Seven ve saygı duyan insanlar karşısındaki insana kendisini kötü hissettirmek yerine olumlu özelliklerini bir adım daha ön plana çıkarmayı düşünürler. Bir ilişkide partneriniz sizi kırıyor, olumsuz yanlarınızı vurguluyor ya da sizi küçümsüyorsa sağlıklı bir ilişki içerisinde değilsiniz demektir. Hemen uzaklaşın!