Vajinismus Tedavi Edilebilir! Tedavi Merkezi Seçiminde Dikkat!

Vajinismus son yıllarda giderek yaygınlaşan bir problem haline geldi. Aslında son yılların hastalığı olarak algılanmasına rağmen ilk olarak 11. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Kayıtlara bu dönemde geçen hastalığın ilk tanımlaması Dr. Sims tarafından 150 yıl önce 1861 yılında yapılmıştır. Hastalığın en basit tabiriyle tanımlaması cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişki sırasında kasılma ve tam birleşmenin sağlanamamasıdır. Bu durum son olarak ABD Psikiyatrlar Derneği tarafından genital bölgede ağrı ve cinsel birleşme bozukluğu olarak tanımlanmıştır.

Vajinismus olduğunu düşünen kişilerin kendi kendilerine koydukları tanı çoğu zaman hatalı olabilir. Bu durumu bir doktorun gözlemlemesi ve tanısını koyması gerekir. Günümüzde cinsel birleşme sırasında yaşanan sorunlar geçmişe dayalı psikolojik sorunları beraberinde getirebilir. Yanlış verilen cinsel eğitimler, cinsel ilişki hakkında yanlış bilinenler ve yanlış anlatılanlar zaman içerisinde kişinin psikolojisinde derin yaralar açabilir. Zaman içerisinde biriken bazı problemler vajinismus olarak geri dönebilir. Vajinismuş sanıldığı kadar korkulacak bir hastalık değil. Tedavisi olan ve doktor kontrolünde zaman içerisinde aşılacak bir durum olduğu için uzmanlar çiftlere bu sorunu gözlerinde büyütmemelerini tavsiye ediyorlar. Ancak vajinismus tedavisi sırasında seçilecek tedavi merkezinin nitelikleri son derece önemli. Jinekolog Operatör Doktor Süleyman Eserdağ tedavi merkezi seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı.

Tedavi Merkezi Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde ülkemizde vajinismus tedavisi üzerinde özellikle çalışmalar yapan, bilimsel yöntemleri kullanan tedavi merkezi sayısı yok denecek kadar az. Aslında bu durum sadece ülkemiz için geçerli değil. Yapılan araştırmalara göre tüm dünyada durum bu. Sadece tek yönlü bir çalışmanın yeterli olmadığı bu süreçte psikiyatrlerin ve jinekologların birlikte çalışmaları gerekiyor. Bu konuda özel olarak cinsel terapiler almış doktorlar tarafından da uygulanabilir. Tedavi sonrasında başarı için seçilen kliniğin özellikleri çok önemli.

Kurumsal Olmalı

Vajinismus çoğu zaman farklı branşların görüşünü almayı gerektiren bir hastalık olduğu için doğru raporlar almak için seçilen tedavi merkezlerinin kurumsal olması gerekiyor. Yapılan teşhislerin doğru olması, farklı branştaki doktorların birbirleri aralarında iletişime geçmeleri ve buna göre bir tedavi aşaması uygulamaları son derece önemli. Cinsel ilişkiye girememe sorunu evlilik sorunlarını da beraberinde getirdiği için çiftlerin merkezlerde evlilik öncesi ya da sonrası terapi almaları gerekebilir.

Güven Vermeli

İnternet üzerinden artık istediğimiz her bilgiye ulaşabiliyoruz. Ancak sadece yazılı kaynaklardan elde edilen bilgiler her zaman istenen etkiyi vermeyebilir. Yapılan araştırmaların ardından klinikle tedavi öncesi yüz yüze yapılacak bir görüşme etkili olabilir. Hekimin size vereceği güven, yaptığı açıklamaların tatmin edilirliği karar verme süreciniz üzerinde son derece etkili olabilir.

Uygun Tedavi Yöntemi Seçilmeli

Sunulan her tedavi yöntemi herkes üzerinde uygulanamaz. Uygulansa da başarılı sonuçlar vermez. Peki sizin için en uygun tedavi yöntemi ne? Vajinismus tedavisi sırasında sistematik duyarsızlaştırma, akupunktur, EMDR, Hipnoterapi, Botilinum toksini enjeksiyonları ya da bazı cerrahi yöntemler kullanılıyor. Hangi tedavinin hangi hasta için kullanılacağı çok önemli. Uygulanacak tedavi hastanın durumu, yaşadıkları ve şikayetleri doğrultusunda birkaç seanslık yapılan görüşmelerde belirlenebilir. İlk seansta klasikleşmiş yöntemlere başvuran klinikler biraz kolaya kaçıyor demektir. Başarı oranı çok düşüktür. Bu yüzden kişiye özel tedaviler uygulayan klinikler seçilebilir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.