İş Hayatında Başarınızı Sabote Eden Durumlar ve Başa Çıkma Yöntemleri

İş hayatınızda sizi ve başarınızı etkileyen birden fazla faktör bulunur. Farkında olmadan birçok unsur günlük yaşamınızı etkilediği gibi başarınızı da sabote eder.

İş Hayatını Sabote Eden Durumlar ve Başa Çıkma Yöntemleri

– Öncelikle günlük yaşamınızı ve iş hayatınızı sabote eden durumların en başında telefon gelir. İstemsiz olarak saate bakmak için bile telefon kullanılır. Gelen anlık bildirimler, mesajlar ya da sosyal medyada bakmak istediğiniz iki dakikalık süreç bile aslında sizi fazlasıyla etkiler. Farkında olmadan zamanınızın bir bölümünü telefonda geçirmenize sebep olur. Aynı zamanda işe tekrar konsantre olmanız zorlaşır. Gün içerisinde yapmanız gereken belirli saatlerde ve molalarda telefonunuzu kontrol etmenizdir.  Bu duruma dikkat ettiğinizde iş yerindeki performansınızın giderek arttığını fark edeceksiniz.

– Çalışma alanınızda eğer önünüzde bilgisayarınız varsa, mail bildirimlerinizi mümkün olduğunca kapalı tutun. Anlık mail bildirimleri dikkatinizin dağılmasına sebep olur. Her gelen maile anında cevap vermek zorunda değilseniz, bu durum için belli zaman ayırıp yalnızca bu işle ilgilenmelisiniz. Maili okuyup, yanıt vermek size sürekli zaman kaybı yaşatacaktır.

– İş hayatınızı sabote eden durumların arasında maalesef verdiğiniz molalarda mevcuttur. Sık sık mola verdiğiniz takdirde, işinizin başına döndüğünüzde odaklanma sorunu yaşarsınız. Odaklanma sorununu fazlasıyla yaşıyorsanız, yalnızca ihtiyaçlarınız için mola vermelisiniz. Çünkü verdiğiniz mola süreci ve onun üzerine eklenen odaklanma aşamasında geçen süre, performansınızı oldukça etkilemektedir.

– Çalışma arkadaşlarınıza hayır demeyi öğrenmelisiniz. Sizden istenilen ufak gibi görünse de vaktinizi harcayacağınız küçük işler, sürekli çalan telefonlar veya ihtiyaçları için mola vermek isteyen arkadaşınızın molaya yalnız çıkmak istemeyip, sizi yanında götürmesi gibi sabote eden durumlara karşı hayır demeniz gerekir. Bu gibi durumların pek çoğu iş hayatınızı sabote eder ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz. Bu durumlarda başarısızlığı beraberinde getirir.

– Sizi sabote eden bir başka unsur da, çalışma alanınızın dağınıklığıdır. Günlük çalışma programınızı yaptıktan sonra masanızda yalnızca o günün dosyalarının bulunmasına önem gösterin. Dosyalarınızın dağınıklığı, hem gerekli evrakları bulurken zaman kaybı yaşamanıza sebep olur. Hem de bir işe odaklanmışken, bir diğer işin dikkatinizi çekmesi ve o işe yönelmenize sebep olur. Tüm bunların hepsi size zaman kaybettirdiği gibi performansınızı da düşürür.

– Küçük uğraşlarla vakit kaybetmemek için masanızda yalnızca kullandığınız ve çalışan araç gereçleri bulundurun. Çalışmayan, düzeltilmeyi bekleyen eşyalardan kurtulun.

– Gününüzü verimli geçirmeniz için en önemli faktör uykudur. Kaliteli bir uyku, gününüzün kaliteli geçmesine yardımcı olur. Aksi takdirde sabahları ve öğleden sonra yoğun uyku haline maruz kalabilirsiniz. Bu durumda odaklanmanızı ve başarınızı oldukça etkiler.

– Bir diğer faktör özel hayatınızla iş yaşamınızı birbirinden ayırmanızdır. Sosyal yaşamınızda yaşanan problemleri, iş hayatınıza yansıtıyorsanız başarıdan bir adım daha uzaklaşıyorsunuz demektir. Yapmanız gereken sosyal yaşamınızdaki problemlere biran önce çözüm bulmaktır. Aksi durumda odaklanma sorunu yaşar, zaman kaybedebilir ve bunların beraberinde kariyerinizi zedeleyebilirsiniz.

– Multitasking yapmaktan uzak durun. Multitasking aynı anda birden fazla işi yapmak anlamına gelir. Bu durum sizin performansınız etkiler, işleri yarım bırakmanıza, zamanı doğru bir şekilde yönetememenize ve fazlasıyla strese girmenize sebep olur. Kısacası bir işi bitirmeden diğer işe geçmemeniz önerilir.

– Çalışma arkadaşlarınızla sohbet ederek çalışmak her ne kadar keyifli görünse de, sizi oldukça etkilemektedir. Tam bir işe odaklandığınız esnada dikkatinizi dağıtacak bir konunun geçmesi, hem tekrar odaklanma güçlüğüne sebep olur hem de başarı için önemli olan faktörlerden zamanınızı kaybedersiniz.