İş Hayatında Parlayan Nesneler Sendromu Nedir? Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Kendi işinizi yaptığınızı düşünelim. Günün birinde dikkatinizi çeken bir pazarlama stratejisi ile karşılaştınız ve çok hoşunuza gitti. Hemen kendi işinize uyarlayarak kullanmak istediniz. Çok geçmeden yeniden bir yöntemle karşılaştınız. Daha yeni ve daha kullanılabilir olduğunu fark ettiniz. Bunun üzerine bu yeni stratejiyi de kullanmak istediniz. Ancak bunun sonu olmadığını bilmeniz gerekir. Yenilikleri takip etmek ve zaman zaman uygulamak son derece önemli. Ancak her yeniliğe karşı uyum sağlamak bazen tehlikeli olabilir. Bu durum parlayan nesneler sendromu olarak adlandırılır.

Parlayan Nesneler Sendromu Tam Olarak Nedir?

Parlayan nesneler sendromu adından da anlaşılacağı üzere sürekli göz alan ve dikkat çeken bir parlaklıktan gelmektedir. Çocukları ele alarak düşünelim. Küçük çocuklar için parlak ve dikkat çekici nesneler her zaman ilk sırada yer alır. Hemen bu nesnelerin yanına giderek tanımak isterler. Girişimcilik adına önemli bir durum olan parlayan nesneler sendromu da bu örnekle benzerlik gösterebilir. Genellikle girişimciler yeni çıkan trendlere ve iş fırsatlarına yönelirler.

Parlayan Nesneler Sendromu İş Hayatı İçin Faydalı Mı Yoksa Zararlı Mı?

Parlayan nesneler sendromunun girişimciler için zararlı olduğunu da faydalı olduğunu da söyleyenler var. Yeni trendleri takip etmek ve uygulamak elbette son derece faydalı. Ancak pek çok kez yürütülen projelerin ve fikirlerin yarım kalmasına neden olabilir. Bazen girişimcilerin yeni trendleri ve teknolojileri kovalarken aslında ayaklarının yere basmadığını ve gerçekçi fikirler yürütemediklerini görebiliriz.

Ancak parlayan nesneler sendromu girişimciler tarafından gerçekçi bir şekilde kullanıldığı zaman son derece faydalı olabilir. Bunun için ellerinde bulunan ve üzerinde çalıştıkları projeyi tam olarak bitirmeleri ve ardından yeni projeler için yeni trendlerin peşinde koşmaları gerekir. Bu sendrom girişimciler tarafından doğru uygulandığı takdirde işlerin geliştirilmesi, büyütülmesi ve yeni fikirlerin ortaya atılması açısından son derece faydalı. Önemli olan var olan düzeni devam ettirirken gelişmeleri takip edebilmek olarak ifade ediliyor.

Parlayan Nesneler Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Bu sendrom kullanım şekline göre zararlı ya da faydalı olabilir. Bu bakımdan gri bir alan olduğu söylenir. Bazen sendromun belirtilerini fark etmek güç olabilir. Bu belirtilere bakarak duruma müdahale edebilirsiniz. Peki nedir bu belirtiler?

  • Yarım kalmış çok sayıda projeniz varsa sürekli yenilikleri takip etmekten asıl işinize odaklanamadığınız düşünülebilir.
  • Herkesin iş yaparken uyguladığı bir teknik ve tarzı bulunur. Ancak bu süreç içerisinde tekniğinizi trendlere bağlı olarak sürekli değiştiriyorsanız bu durum tehlikeli olabilir.
  • Trendleri takip edip, yeni fikirler için koşturduğunuz sırada asıl yapmak zorunda olduğunuz işleri ihmal ediyor olabilirsiniz. Bu durumda farklı fikirler ve yenilikler sizi olması gerekenden daha fazla meşgul ediyor olabilir.

Parlayan nesneler sendromunu iş hayatında faydaya çevirmek tamamen sizin elinizde. Doğru şekilde doğru zamanda uygulamanız yeterli. Önceliği daima kendi işlerinize vermelisiniz. Bu esnada gözlerinizi yeniliklere ve teknolojiye kapatmadan hareket etmelisiniz. Böylece bir süre sonra işlerinizi ve fikirlerinizi yenileyerek büyütme yoluna girdiğinizi fark edeceksiniz.