İş Hayatında Pozitif Olabilmenin Kuralları!

İş yaşamında pozitif olmak da önemlidir. Pozitif olmak, karar alırken, zaman ve stres yönetimi yaparken sağlıklı ve mantıklı düşünmeyi de beraberinde getirecektir. Özellikle stres yönetimi açısından oldukça önemlidir. Birey pozitif olabildiği müddetçe, iş hayatında karşına çıkabilecek engelleri motivasyon ve performans düşüklüğü yaşamadan atlatabilecektir.

Kişisel motivasyon olarak da adlandırılan pozitif olma durumu, bireyin otokontrol gücünü arttırmaktadır. Eğer kariyer yaşamınızdaki hedeflerinize bir an evvel ulaşmak ve kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde atlamak istiyorsanız, otokontrol konusunda başarılı olmanız gerekir. Nerede, nasıl ve ne şekilde davranacağını bilen, hislerini ve düşüncelerini kontrol altında tutabilen kişiler başarıya ulaşabilen kişilerdir. İş yaşamı stres, mücadele ve rekabet ortamı olduğu için pozitif bir birey olmak avantaj sağlayacaktır.

Çalışma Hayatında Nasıl Pozitif Olunur?

Çalışma hayatında nasıl pozitif olacağınızı bilmeniz, iş yaşamındaki otokontrolünüzü sağlama konusunda sizleri destekleyecektir. Pozitif olabilmek ve yaşanılan olumsuz engel ve durumlara karşı olumlu düşünebilme potansiyelini kazanmak için bazı püf noktalar uygulanabilmektedir. Peki bu püf noktalar nelerdir? İş yaşamında pozitif olmanın püf noktaları şu şekilde sıralanabilir:

 • İşiniz ne kadar yoğun olursa olsun vereceğiniz küçük molalar bedenen ve ruhen rahatlamanızı sağlayacağı gibi mola sonrası işinize daha pozitif bakmanıza da yardımcı olur.
 • İşinize zamanından erken gelmek günlük planlarınızı daha rahat yapabilmenizi, gün içinde daha az stressiz olmanızı ve iş hayatında pozitif olmanızı sağlar.
 • Size verilen zamanı düzgün kullanmak işyerinize fayda sağlamaktan öte sizin performansınız için de önemlidir. İşleri zamanında yetiştirebilen bir çalışan her zaman pozitif bir çalışandır.
 • İş hayatındaki toplantıları önemsemek, gerektiği şekilde hazırlanmak ve zamanında katılmak işinize verdiğiniz önemin göstergesidir. Bu sorumluluğunuzu yerine getirmek de sizi pozitif olmaya sevk eder.
 • Genel olarak hayatında sağlıklı yaşayan kişilerin iş hayatlarında da mutlu oldukları gözlemlenmiştir. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenmenin iş hayatında başarı sağlamak üzerinde de etkisi vardır.
 • İş arkadaşları ile ilişkiler de bir çalışanın pozitif olup olmadığını gösterir. Gerektiğinde yardıma ihtiyacı olanlara yardım ederek destek olmak kendinizi pozitif hissetmenize neden olur.
 • İş yerlerindeki tartışmaların çoğu zaman önüne geçilemez. Eğer şahit olduğunuz sizinle ilgili bir fikir ayrılığı ya da tartışma değilse kesinlikle taraf olmayın.
 • İş hayatında motivasyonu sağlamak ve dolayısıyla da pozitif olmak için gerekli olanlardan biri de tatil günlerinizi doğru değerlendirmektir. Tatil günlerinde kendilerini mutlu eden aktivitelerde bulunan çalışanlar işe başladıklarında verimleri artar.
 • Yeniliklere açık olmak da pozitif olmanın yollarından biridir. Yenilikleri takip eden, odaklanan ve iş hayatına yansıtan biri için başarı kaçınılmazdır.
 • İş hayatında pozitif olmak için, özel hayatın düzenli olması, olabildiğince stresten uzak olması da gerekir. Özel ve sosyal hayatında sürekli sorun yaşayan, stres altında olan ve kafası yoğun olan çalışanların bu sorunları iş hayatına da yansıyacağından pozitif olmalarının önünde engeldir.
 • Pozitif olmak için stres yönetiminin doğru yapılması gerekir. Bunu başarabilmek için stres yönetiminin püf noktaları konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Sitemizdeki diğer yazılarımızdan bununla ilgili detaylı bilgi almak mümkündür.
Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.