İşverenler Doğru Motivasyon İçin Çalışan Memnuniyetini Nasıl Sağlarlar?

Mutlu çalışan demek aynı zamanda sadık ve üretken kimseler olarak tanımlanabilir. Bir şirketin ve kurumun ahlakını anlamak için öncelikli olarak çalışanların tavırlarına bakmak önemlidir. Özellikle müşteri ilişkileri ile satış alanlarında çalışan personellerin işlerini severek yapmaları son derece önemlidir. Doğrudan şirketi ve kurumu temsil ettikleri için oluşabilecek en ufak olumsuz bir durum kurum kültürüne de zarar verebilir. Bu açıdan mutlu personeller için çalışanların mutlu edilmesi şarttır.

Çalışanları mutlu etmek dediğimiz zaman akla ilk olarak maaşa yapılan zam gelebilir ancak durum bundan daha fazlası. Maddi açıdan düşünülmek ve rahatlamak pek çok çalışanı mutlu eder ancak bu kısa sürelidir. Uzun vadede daha çarpıcı etkiler yaratmak gerekir. Peki uzun vadede çalışanlar nasıl mutlu edilir? İşte küçük ipuçları;

Çalışanlara Verdiğiniz Kontrol Alanını Genişletin

Çalışanlar iş yaşamında kontrolün kendilerinde olmasını severler. Bu durum işlerini daha fazla sahiplenmelerine ve kendilerini daha fazla önemsemelerine neden olur. Daha fazla kontrol alanı tanımak, çalışanların rutin çalışma tempolarını da değiştirebilir. Örnek vermek gerekirse bazı durumlarda işverenler çalışanlarına esnek çalışma saatleri ya da evden çalışma imkanları da sunabilirler.

Günümüzde her çalışanın yoğun bir tempoya uyum sağlamak zorunda kaldıkları göz önünde bulundurulduğunda çalışma programının, çalışanın insiyatifine bağlı olarak kişiselleştirilmesi iyi bir fikir olabilir. Çalışma alanı da kişiye göre değiştirilebilir. Yapılacak ufak dekorlar ve kişileri mutlu edecek çalışma ortamları bir süre sonra çalışma motivasyonunun artmasını sağlar.

İşe Gidiş Geliş Yolculuklarını Keyifli Hale Getirin

Kalabalık şehirlerde sabah işe gitmek ve akşam işten dönmek tam bir işkence haline dönüşebilir. Trafik stresi başlı başına çalışma motivasyonunu düşüren bir problemdir. Bir işveren olarak trafik saatlerini göz önünde bulundurarak işe geliş ve işten çıkış saatlerinde farklı bir düzenleme yapılabilir.

Modern çalışma düzeni içerisinde evden çalışma sistemi daha popüler hale gelmeye başladı. İşverenler daha motive bir çalışan görmek istiyorsa bu sistemi deneyebilir. Bu durum işverenlerin yapacakları harcamaların düşmesini de sağlar.

Çalışanlarınızın Zamanını Çalmayın

Çalışanların yetiştirmeleri gereken işleri tamamlarken büyük stres yaşadıkları biliniyor. Özellikle zaman kaygısı pek çok çalışan için büyük bir sorun. Bu süreçte işverenler çalışanlarına yardımcı olabilirler. Onlar için zaman yaratabilirler.

Özellikle işverenlerin yapmaktan büyük keyif aldıkları toplantılar bazen çalışanlar için ciddi bir sorun haline gelebilir. Uzayan ve sürekli aynı konu etrafında dönen toplantılar nedeniyle çalışanlarınızın zamanını çalıyor olabilirsiniz. Bu durumda toplantı sürelerini kısaltın. Hatta çalışanların sandalye üzerinde dakikalar geçirdiği toplantıları ayakta hızlı ve daha verimli şekilde yapabilirsiniz. Kulağa çok garip geliyor olabilir. Ancak ayakta yapılan toplantılarda tüm dikkat konuya verileceğinden ve kısa tutulacağından dolayı daha verimli olacaktır.

Zamandan tasarruf etmek için gereksiz sohbetlere son verebilirsiniz. Çalışma hayatında verimliliği sağlamak için uygun ortam oluşturun. Dağınık ve karışık bir ortam motivasyonu azaltır ve çalışanların strese girmesine neden olabilir.