Kariyer Yaşamında Parlamak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Yetenekler!

Kariyer yaşamında emin adımlarla ilerlemek ve başarılı olmak herkesin hayalidir. İş dünyasının sürekli olarak değişmesi ve bu değişimlere ayak uydurulabilmesi hem yeni adaylar hem de çalışanlar için oldukça zordur. Yakın gelecekte teknolojinin iş dünyasına daha da hakim olacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla iş dünyasında bulunan her adayın kariyer yaşamında parlayabilmesi için bazı yeteneklere sahip olması gerekir.

Bu yeteneklere sahip olan adaylar iş arama sürecinde daha hızlı iş sahibi olabilmektedir. Adaylar arasında ön plana çıkılmasını sağlayan bu yetenekler genel olarak iş dünyasının yapay zeka, otomasyon ve yazılım bölümünü kapsamaktadır. Institute fort he Future (IFTF) tarafından yapılan araştırmaya göre, iş dünyasında başarılı olmak isteyen adayların, gelecekte kendilerini garantiye alabilmesi için kesinlikle bu becerileri ve yetenekleri öğrenmesi, geliştirmesi gerekiyor. Peki bu yetenekler neler?

Markalaşma, her şirket açısından önemli bir unsurdur. Profesyonel bir şirket olunabilmesi için işletmelerin kişisel alanlarında markalaşma yaratması gerekir. Günümüzde kişisel markalaşma adı altında sosyal medyanın gücü hafife alınmayacak boyuttadır. Dolayısıyla çalışanların ve yeni adayların sosyal medya uzmanlığı alanındaki becerilere sahip olması, kariyer yaşamlarında büyük fark yaratacaktır. Bu becerileri geliştirmek ya da öğrenmek amacıyla çeşitli eğitimlere katılabilir ya da sosyal medya uzmanı olan kişilerden destek alabilirsiniz.

Günümüzde iş dünyasında başarılı olunabilmesinin altın kuralı, teknolojiyle insan arasındaki bağlantıyı kurabilmekten geçiyor. Yapay zeka üzerine yapılan çalışmalar ve şirketlerin yapay zeka teknolojisinden faydalanması, robotların da iş dünyasında yer almasını sağlıyor. Bu durumda yapay zeka temelli olan uygulamaların öğrenilmesi de ön plana çıkıyor. İnsan ile robot arasında uyumlu çalışabilmesini sağlayacak teknolojik bilgilerin edinilmesi, çalışanların bir adım önde yer almasına katkıda bulunuyor.

Network oluşturmak ve oluşturulan iletişim ağının güçlü olmasını sağlamak, iş dünyasında etle tırnak gibi düşünülebilir. Kaybolup giden isimlerden biri olunmaması adına network oluşturulması ve güçlü bir network ağına sahip olunması artık aranan ilk özellikler arasında yer alıyor. Şirket olarak ya da bireysel çalışan biri olarak fark etmeksizin, iyi bir network ağı, inanamayacağınız fırsatların kapısını açabiliyor. Aynı zamanda kariyer planlaması açısından da avantaj sağlıyor. Başarılı bir kariyerin çıkış noktası yapılacak olan kariyer planlamasının sağlam ve güvenilir olmasına dayanmaktadır.

Teknolojinin hayata dahil olması ve teknolojik gelişmelerin beraberinde yeni problemler doğurması, insanların esneklik özelliğini kaybetmesine sebep olabiliyor. Çalışma hayatında esnek bir yapıya sahip olabilmek problem çözme açısından oldukça önemlidir. Çalışanların daha başarılı olması için teknoloji alanında ortaya çıkan problemleri tespit edebiliyor olması gerekir. Değişime ayak uydurabilmek için bu problemlerin önceden tespit edilmesi, risklere ve tehlikelere karşı hazırlıklı olunabilmesi önemlidir. Şirket başarısını arttırmak amacıyla bu risk ve tehditler SWOT analizi yardımıyla da belirlenebilir. Bu durumda çalışanların insan kaynakları alanındaki yetkinliklere sahip olması gerekmektedir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.