Kişilik Faktörünün İşe Alımlarda Etkisi

ABD’de yer alan kariyer danışma sitesi “TopInterview” ile iş arama platformu olan “Resume-Library” tarafından yapılan bir araştırma, kişilik faktörünün işe alımlarda bulunan etkisini ortaya koydu. Araştırma sonucuna göre insanların kişilik özellikleri ve nitelikleri işe alımlarda yüzde 70 oranında bir etkiye sahip! Peki, adaylar bu faktörü nasıl olumlu bir etkiye dönüştürebilir?

Kişilik Özellikleri Geliştirilmeli

Kişilik faktörü, işe alımlarda yüzde 70 bir etkiye sahip ise adayların bu faktörü geliştirecek unsurlar bulması gerekiyor. Bu unsurları bulmak ve uygulamak da sanıldığından daha basit. Kişisel gelişim uygulamaları, çeşitli egzersizler ve aktiviteler uygulayarak kişilik faktörleri geliştirilebiliyor.

Yapılan araştırmada en çok aranan kişilik özelliği olarak “güven”, en çok istenmeyen özellik ise “kibir” olarak tespit edildi. Adaylar, bu noktadan yola çıkarak kendilerine olan güvenlerini geliştirdiğini fark etmeli. Lakin her şey nasıl fazla uygulandığında zarara dönüşüyorsa, güven de aynı zararı “kibir” ile yapabilmektedir. Kişinin kendisine fazla özgüven duyması kibirli olmaya sebebiyet verebiliyor. Aradaki ince çizgiye dikkat edilirse, özgüvenli olmak işe alımlarda en etkili kişilik faktörü olarak görülüyor. Peki adaylarda istenen ve istenmeyen özellikler neler?

En Çok Aranan ve Aranmayan Kişilik Özellikleri

Araştırma sonucuna göre adaylarda en çok aranan kişilik özellikleri; dürüstlük, güvenilirlik, disiplinli olmak ve yenilikçi biri olarak yer almak. Tüm bu kişilik özelliklerinin birleştiği adaylar, başvuru yaptıkları takdirde iş görüşmesine davet alma şansı, diğer adaylara göre daha fazla olmaktadır. Bu özellikler içerisinde de güvenilirlik, yenilikçi ve disiplinli olmak ilk üç sırada yer almaktadır. Şirketlerin bu üç temel özellik üzerine yoğunlaşma sebebi; takım çalışması, proje geliştirme ve yönetme, karar alma, planlama, uygulama ve verme sürecinde başarılı olma hedeflerini gerçekleştirme arzusunda bulunmasıdır. Bir şirketin başarısı, personellerinin başarısına bağlıdır. Bir personel ne kadar başarılı olur ve şirket içerisine katkıda bulunursa, şirkette aynı oranda başarı elde edecektir.

En az istenen kişilik özellikleri ise kibirli olmak, dürüst olmamak, verilen sözleri tutmamak ve sorumsuz olmak ve eleştiriyi kaldıramamak yer almaktadır.

Şirket Kültürüne Uyum Kolaylaşıyor

Yapılan araştırma aynı zamanda en çok aranan özelliklere sahip olan kişilerin kurum kültürüne daha kolay bir şekilde uyum sağladığını da ortaya koyuyor. Kariyer Uzmanı olan Amanda Augustine bu konuda, “İşe alım yöneticileri, bir adayın şirket kültürüne uyup uymayacağını değerlendirmekle görevli ve bu değerlendirme öncelikle adayın mülakat sırasında nasıl davrandığıyla şekilleniyor. Kişilik ise davranışa etki eden en önemli noktalardan olduğundan, adayların kendinde geliştirmesi gereken kişilik özelliklerinin üzerine gitmesi gerekiyor.” açıklamasını yapmaktadır.

Şirket kültürüne uyum sağlanabilmesi için personellerin davranış ve tutumlarında şirket kültürüne dair ortak noktalar bulması gerekiyor. Ancak bu ortak noktaların bulunması personellerin hem işe alım sürecini hızlandırıyor hem de şirketle uyumluluk sürecini kolaylaştırıyor.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.